Kurzemes Vārds

22:27 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Gaidīšanas svētku brīži partiju bunkuros

Partijas "Jaunais laiks" Liepājas nodaļas biedri vēlēšanu rezultātus kuplā pulkā sagaidīja pie klātiem galdiem restorānā "Vecais kapteinis". Neskatoties uz to, ka salīdzinājumā ar partijas panākumiem Rīgā, kur tā ieņēma stabilu līdera godu, Liepājā tās pozīcijas nebija tik pārliecinošas, partijas biedri nešķita saskumuši. Viņuprāt, pirmoreiz piedaloties Liepājas pašvaldības vēlēšanās, arī trīs vietas domē esot labs panākums (vismaz tādu rezultātu tobrīd varēja gaidīt pēc balsotāju neoficiālās aptaujas pie vēlēšanu iecirkņiem). Kā atzina saraksta līderis un partijas "Jaunais laiks" priekšsēdētājs Uldis Grava, viņi ne uz ko daudz vairāk arī neesot cerējuši. Tāpēc rezultāts esot apmierinošs. "Galvenais, ka "Jaunais laiks" būs pārstāvēts Pilsētas domē, un tas nozīmē, ka jaunie laiki Liepājā ienāks," teica U.Grava. Viņaprāt, visas pazīmes rāda, ka labējās partijas Liepājā varēs veidot kopēju koalīciju, bet kreisajiem spēkiem nav gājis pārlieku veiksmīgi, par to varot tikai priecāties. "Ja mans vārda brālis paliks par pilsētas galvu, varēsim atbalstīt un veidot sadarbību," bilda "Jaunā laika" līderis. Starp citu, viņš ir viens no trim Uldiem, kas varētu pretendēt uz Liepājas mēra krēslu - Uldis Grava, Uldis Sesks, Uldis Pīlēns. Zinot U.Gravas plašo darbības amplitūdu, vēlreiz pārjautājām, vai U.Grava ir gatavs strādāt domē, ja tiks ievēlēts, un viņš vēlreiz to apstiprināja.

PCTVL mītne F.Brīvzemnieka ielas nama otrajā stāvā, kur partijas biedri plecu pie pleca gaidīja rezultātus, salīdzinot ar citu sarakstu izvēlētājām vietām, šķita samērā askētiska. Nelielas telpas, kas rotātas ar attiecīgas ideoloģijas plakātiem pie sienām, sanākušie biedri rotājušies ar PCTVL sarkandzeltenajām šallēm ap kaklu. Nakts pirmajā pusē, jautāts par gaidāmajiem rezultātiem, LNDP līderis Jevgēņijs Osipovs, kurš gan nestartē sarakstā, sacīja tieši: "Ziniet, tādas ilglaicīgas prognozes atstāsim bijušajiem komunistiem, kas šobrīd aizpildījuši visas labējās partijas. Lai viņi nodarbojas ar prognozēm - uz pieciem gadiem, desmit utt. Viņi jau padomju laikā to pieraduši. Bet mēs teiksim vienkārši - mums pienākas vismaz trīs vietas un mēs nevienam tās neatdosim!" Savukārt PCTVL vietējās nodaļas vadītājs Andrejs Boboško sacīja: "Gribētos jau kādas četras piecas vietas, bet būsim reāli, tāpēc trīs vietas būtu normāli." Aicinot pie klātā galda, PCTVL pārstāvji īpaši uzsvēra, ka uz tā nav ne krutka, ne vobla. Tikai Latvijas prece, turklāt "Medus balzams", kas PCTVL simbolam - bitei - ļoti piemērots.

"Liepājas attīstībai" rezultātus gaidīja Liepājas ledushallē, partijas līderi Āri Ozoliņu satikām optimistiski noskaņots. "Viena vieta noteikti būs," viņš apgalvoja. Kuram no deputāiem šī vieta pienāksies, par to pašlaik partijas dalībnieki nedomājot, personālijas neesot tik būtiski. Galvenais, lai pirmā vietējā partija atkal tiktu pārstāvēta pilsētas domē. "Pa šo laiku esam kļuvuši pieredzē bagātāki, daudzām jaunām idejām pārpilni, plašāku skatījumu, gribam to visu likt lietā," apgalvoja līderis. Galvenais, partijas pārstāvji esot gandarīti, ka viņu ideja par lokālās partijas nepieciešamību turpina dzīvot, tātad tādas izveide savulaik bijis pareizs solis. Tagad jau izveidojusies arī "Liepājas partija" un, spriežot pēc tās panākumei vēlēšanās, jāsecina, ka vietējām partijām ir nākotne, sacīja Ā.Ozoliņš. "Liepājas attīstībai", pēc tās līdera vārdiem, esot gatava sadarboties ar visiem politiskajiem spēkiem, izņēmot krasi radikālos - gan kreisos, gan labējos. Nakts otrajā pusē partijas "Liepājas attīstībai" biedrus uzmundrināja rokveterānu grupa "Līvi".

"TB"/LNNK spriedumu gaidīja restorānā "Upe", kas tāpat kā pati viesnīca "Līva" pieder saraksta atbalstītājiem. Vēlēšanu naktī, kad rezultāti vēl nebija skaidri zināmi, saraksta dalībnieks Jānis Gailis sacīja, ka partija noteikti cer uz vismaz divām vietām domē. Runājot par tālāko sadarbību, patijas pārstāvis apgalvoja: "Mēs esam ļoti atvērti, gatavi koalīciju veidot ar jeburu spēku, kura uzstādījumi nav pretrunā ar "TB"/LNNK pamatnostādnēm. Bet nekad nebūsim gatavi iet kopā ar spēkiem, kas sevi uzskata par kreisi radikāliem vai labēji radikāliem. No tā mēs norobežojamies." Partija varētu sadarboties gan ar Liepājas partiju, gan Tautas partiju un domāt par sadarbību arī ar citām. Saraksta viens no augšgala vīriem - Aigars Kesenfelds atzina, ka vismaz divas vietas domē partija esot prognozējusi. Turpat aktīvi līdzi juta arī viņa tēvs - uzņēmējs Ivars Kesenfelds, kuram pēdējā laikā izskanējis ne mazums pārmetumu, pat no pašas partijas vidus, ka viņš to esot nopircis. Taču tas netraucēja tēvzemiešiem draudzīgā gaisotnē kopīgi sagaidīt rezultātus.

Latvijas pirmās partijas Liepājas nodaļa par savu mītnes vietu bija izvēlējusies Dzimtsarakstu nodaļas ēkas telpas pirmajā stāvā. Ierodoties "Kurzemes Vārdam" un jautājot par izredzēm, atskanēja piepacelta frāze par 99 %, ar kuriem partija būtu apmierināta. Objektivitātes labad, tūlīt jāatzīmē, ka tik saulainam optimismam pamats nebija likts ar dažādiem emocijām veicinošiem faktoriem, jo šī partija rezultātu sagaidīja pēc īstiem kristiešu priekšrakstiem un uz galda nemanīja pat vīnu, par brangākiem padzērieniem nemaz nerunājot. Arī saruna ar Pirmās partija līderi Liepājas nodaļas līderi Tālivaldi Vēsmiņu ritēja nopietnos toņos, un viņš steidza apliecināt, ka iekļūstot pašvaldībā centīsies propogandēt deputātu vidū kalpojošo filozofiju un to lai garīgās vērtības dominētu pār pārējām. Vēsmiņa kolēģe Agnese Mackeviča lūdza atgādināt, ka partija saka vissirsnīgāko paldies saviem vēlētājiem, bet uz atvadām "Kurzemes Vārds" tika cienāts ar konfektēm, vēlreiz atgādinot, ka arī tajās neesot alkohola.

Lietišķums, konstruktīvisms, pragmatisms, pārdomātība - šīs Tautas partijai tik raksturīgās īpašības bija manāmas virmojam arī oranžo Liepājas nodaļas rezultātu gaidīšanas vietā, par kuru bija izvēlētas "Deko" biroja telpas, kur iepriekšējās divas pašvaldību pēcvēlēšanu naktis rezultātus gaidīja Apvienotais saraksts. Arī šoreiz šeit vēlēšanu naktī valdīja kaut zināmā mērā nepiespiesta, bet tomēr darba atmosfēra, jo tika rēķināts un kalkulēts, vai provizoriskie rezultāti varētu atbilst īstenībai, un paralēli arī spriests, analizēts un vētīts ko šie rezultāti varētu nozīmēt Liepājai. Kaut viena no kampaņas koordinatorēm Ilze Freimane neslēpa "Kurzemes Vārdam", ka Tautas partija nedaudz cerējusi uz mazliet vairāk kā divam - trim vietām, kuras oranžajiem "atvēlēja" provizoriskie rezultāti, un līdzīgs viedoklis sarunās ieskanējās vietumis ieskanējās vēl, tomēr saraksta līderis Uldis Pīlēns bija sev raksturīgi lietišķs. "Mēs varam būt apmierināti, ka esam guvuši lielāko balsu skaitu no nacionālām partijām," sprieda U.Pīlēns. "Un vienlaikus esam gandarīti, ka liepājnieki tomēr akceptējuši šo labējo virzības līniju, lai gan draudu signāls kreiso virzienā ieskanējās, un par to vajadzēs piedomāt visus nākošos četrus gadus. Tajā paša laikā Liepājas partijas uzvara norāda, ka liepājnieki arī šoreiz vairāk balsojuši ar emocijām, nevis ar pragmatismu, un nākotnes kontekstā arī šis uzstājīgais lokālpatriotisma moments, ko es negribētu saukt par seperātismu, bet kam tomēr ir šādas iezīmēs, ir jāņem vērā." Tikmēr Silva Golde vēlreiz apliecināja, ka pašvaldībā gatavais strādāt tie Tautas partijas biedri, kam vēlētāji būs dāvājuši savu uzticību. Pēc tam Tautas partija turpināja rēķināt un kalkulēt, bet "Kurzemes Vārds"devās tālāk.

Bāriņu ielā, kur "Autocentra" telpās bija pulcējusies Liepājas partija, jau brītiņu pirms pusnakts partijas biedru un atbalstītāju vidū virmoja uzvarētāju toņi un emocijas. Šeit aktīvi rosījās Latvijas televīzijas operators, un klātesošie nemaz neslēpa gandarījumu par paveikto, lai arī saraksta līderis Uldis Sesks bija devies uz tiešraidi televīzijā "Dzintare". "Provizoriskie rezultāti ļauj man būt gandarītai par paveikto," sarunā ar "Kurzemes vārdu" sacīja Liepājas partijas dibināšanas iniciatore Zigrīda Rusiņa. "Jo vienlaikus notikušais apliecina liepājnieku ticību mūsu izvēlētajam pilsētas attīstības modelim." Taujāta par to, kādu viņa redz pilsētas virzību turpmākajos četros gados, Rusiņa uzsvēra, ka viņasprāt tā būs krietni dinamiskāka nekā līdz šim, jo iepriekšēji astoņi gadi bijuši nepieciešami, lai nospraustu pilsētas prioritātes un ļautu noticēt liepājniekiem, ka patiešām iespējama to īstenošana. "Mēs redzam, ka pilsēta kļūst maksātspējīgāka, jo par to liecina gan būvēšanas apjomu palielināšanās, gan tas, ka liepājniekiem vairs nepietiek tikai ar maizi - viņi vēlas dzīvot sakārotā un kulturālā vidē," rezumēja vēlēšanu uzvarētāju - Liepājas partijas dibināšanas iniciatore. Rusiņa arī pauda viedokli, ka nākošajai domei nebūs problērmu sastrādāties ar Latvijas lielākajām partijām, jo tagad sarunas varēs risināt uz līdzvērtīgiem pamatiem.

Bet tikmēr jau 13.martra otrajā rīta stundā uzvarētāju mītnē ieskanējās akordeona melodijas un savu ceļu kopā ar gavilētājiem uzsāka daža laba dziesma...