Kurzemes Vārds

21:58 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājnieku izvēle ar ziemu azotē

EDGARS LŪSĒNS
SARMĪTE PELCMANE

Ziema nelikās ne zinis par to, ka Liepājai gluži tāpat kā pārējām Latvijas pilsētām un pagastiem 12.marts bija nolikts par dienu, kurā jāizvēlas tautas kalpi turpmākajiem četriem gadiem. Tā grieza vēja virpuļus, kā arī brīžiem putināja un reizumis sijāja sniega putekļus, tādējādi veikdama savus iepriekš nepadarītos darbus. Liepājnieki uz to reaģēja, mostoties lēnām un pamazām, radot vieglu satraukumu vēlēšanu organizatoros, tomēr līdz dienas vidum iešūpojās, apliecinot, ka viņiem tomēr nav vienaldzīgs savas pilsētas turpmākais liktenis. Par to, kā vēlēja mūsu pilsētā dzīvojošie Latvijas pilsoņi, stāstām šajā reportāžā.

Pulkstenis bija sitis knapi devīto rīta stundu, kad "Kurzemes Vārda" redakcijā atskanēja trauksmes zvans no veco ļaužu nama Ganību ielā. Tur visi gribētāji nevarot novēlēt. "Kurzemes Vārdam" ierodoties šajā namā, izrādījās, ka fabula ir krietni vienkāršāka. Likumā noteiktā vēlēšanu kārtība paredz, ka laikus jāsagatavo to balsotāju saraksti, kas vēlas balsot uz vietas savās mītnes vietās. Daži no vēlētājiem, kuri sākotnēji bija nolēmuši paši doties uz 6.vidusskolas iecirkni, tomēr izrādījās pārvērtējuši savus spēkus vai apslimuši, bet pieteikties balsojumam uz vietām varēja tikai līdz pulksten 12. "Kurzemes Vārds", ilgi nedomājot, ķērās pie pilsoniskās misijas izpildes, lai palīdzētu ar kurjera pakalpojumiem sakārtot nepieciešamos dokumentus, līdz visas domstarpības tika likvidētas. Pārpratums netraucēja pārliecināties, ka šajā namā dzīvo kolorīti ļaudis. Arvīdam Sudmalim aiz muguras jau 83 vasaras. Ar dzīvi šajā veco ļaužu namā viņš jūtas apmierināts. Ar pēdējos četros gados valdošo kārtību arī, tāpēc balsojis par Uldi Sesku. Arvīds sākotnēji īsti neticēja, ka varētu nokļūt laikraksta slejās, bet, kad pēc fotogrāfa rosības kļuva redzams, ka saruna ar žurnālistu nav nekāds joks, steidza pastāstīt amizantu starpgadījumu ar savu bārdu, kas esot bijusi varen noderīga laikos, ka zāle bijusi zaļāka un debesis zilākas, jo patikusi sievietēm pie bučošanās prieka.

Gan vēlēšanu iecirknī 6.vidusskolā, gan balsošanas vietā 2.vidusskolā priekšpusdiena aizritēja mierīgi un varētu pat teikt garlaicīgi, jo vēlētāju aktivitāte bija niecīga. Viena no darbiniecēm pat "Kurzemes Vārdam" atklāja, ka vēlēšanās strādājot jau kopš padomju laikiem, bet tāda situācija, kad pulksten 7 no rīta pie durvīm nestāvot neviens vēlētājs, neesot bijusi nekad agrāk. Otra teikto steidza papildināt, ka čaklākie esot paguvuši nobalsot jau iepriekš, bet laiks esot švaks un cilvēki modīšoties vēlāk. Sarunai ritot, viņa gan bikli atklāja no vēlētājiem dzirdēto, ka cilvēki esot noguruši no solījumiem. Gan Latvijā vispār, gan tieši Liepājā. Rakstīt par to gan diezin vai vajagot - vismaz atsaucoties uz konkrētu informācijas avotu - ne. Tikmēr tie, kuri nobalsojuši, par savu izvēli stāstīja nelabprāt.

Lai arī 8.vidusskola no iepriekšējām divām vietām atrodas samērā netālu, šeit dzīvība mutuļoja, un ļaudis steidza atdot savas balsis tik intensīvi, ka brīžiem pat nācās aizkavēties, rindā gaidot savu balsošanas kārtu. Šeit vēlētājus apkalpojošie rosījās kā bites stropā, un viņiem patiešām darāmā netrūka, jo balsotāju piesaiste konkrētajam iecirknim lika virzīt ļaužu plūsmu no vienas puses uz otru. Jāpiebilst, ka Liepāja noteikti mocījās ar šo jauno vēlēšanu kārtību, kad jābalso tikai un vienīgi noliktajā iecirknī, jo pārpratumu, kad ļaudis bija spiesti doties no vienas vietas uz citu, dažkārt pat pretējo pilsētas pusi, netrūka. Tikmēr, runājot par 8.vidusskolā valdošo atmosfēru, varējām konstatēt, ka tā lielākoties bija tikpat smaidoša, kādu to gadījās redzēt, piemēram, Liepājas Latviešu biedrības nama iecirknī. Ina Panfilova ar meitiņu Sofiju Sabīni omulīgā noskaņojumā pēc paveiktā pilsoņu pienākuma devās vizināties ar ragutiņām. Arī Liepājas pēdējo gadu izcilākais sportists Romāns Miloslavskis dzīvespriecīgi klāstīja "Kurzemes Vārdam", ka velti sabiedrībā valdot skeptisks aizspriedums par jauniešu nevēlēšanos balsot - viņa draugu lokā gan uz Eiropas Parlamenta, gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanām visi dodoties labprāt un ar atbildības sajūtu. Tikmēr sastaptais futbola un hokeja kluba "Liepājas metalurgs" direktora vietnieks Ilgvars Šēns, taujāts par izjūtām pēc balsošanas, ar sev raksturīgo labsirdīgo ironiju atbildēja, ka, jādomā, nu šim pirmsvēlēšanu bardakam un haosam pilsētā būšot gals un varēšot atsākt normāli strādāt. Savukārt pie izejas no iecirkņa vēlētājus mēģināja iztaujāt aģentūras LETA līdzstrādniece, veicot aptauju par balsošanu. Kad iztaujājām viņu pašu, uzzinājām, ka savu izvēli neslēpj apmēram trīs piektdaļas nobalsojušo, un tajā brīdī garām skrejošais kungs skaļi nokliedza, lai divas balsis pieskaitot Tautas partijai.

Vēlēšanu iecirknī Liepājas 3.pamatskolā Lazaretes ielā, kā atzina iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Valdis Indrikovs, aktivitāte jau no paša rīta bijusi lielāka nekā citus gadus. "Ar ko tas izskaidrojams, grūti pateikt, bet šķiet, ka izteikti aktivizējušies tā saucamo krievu partiju atbalstītāji," savos novērojumos dalījās V.Indrikovs. Vakar dienas vidū šajā iecirknī jau bija nobalsojuši ap 600 vēlētāju, bet citus gadus šajā pašā laikā tikai 300 līdz 400. Ļaudis nāca gan vienatnē, gan ģimenes ar bērniem, gan draugu pulkā. Savu pilsoņa pienākumu par spīti šķēršļiem apzinīgi pildīja arī cilvēki ar kustību ierobežojumiem. Acīmredzot - visiem rūp Liepājas nākotne.

Šogad pašvaldību vēlēšanās bija jauna kārtība, un, kaut arī tā bija jau iemēģināta Eiroparlamenta vēlēšanās, netrūka cilvēku, kam bija daudz kas jāskaidro. Vēlēšanu komisiju locekļi cītīgi uzklausīja visus balsotgribētājus, un, ja bija nepieciešams, centās palīdzēt. Vislielākās neskaidrības radīja tas, ka vēlētājam bija jābalso konkrētā iecirknī, tāpēc netrūka arī ļaužu, kuri bija ieradušies nepareizajā vietā, un tos vajadzēja sūtīt uz citu iecirkni. Tāpat neizpratni radīja vēlētāja kārtas numurs. "Mēs šeit nenodarbojamies ne ar aģitāciju, ne propagandu, ne politiku, vienkārši paskaidrojam, kas ierakstīts vēlēšanu likumā," sacīja vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs V.Indrikovs.

Arī 15.vidusskolā izvietotā vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Dina Bērziņa atzina, ka šogad balsot nāk vairāk cilvēku nekā citās reizēs. Bet šajā iecirknī tam ir arī objektīvs iemesls - iecirknis aptver daudz lielāku iedzīvotāju skaitu nekā iepriekš. Laumas rajona iedzīvotāji gan bijuši neapmierināti, ka iecirkņu skaits samazinājies un jānāk tik tālu uz šo skolu, piemēram, no Mežu ielas. Tomēr, neskatoties uz neērtībām, iedzīvotāju aktivitāte arī šajā iecirknī bija liela. Pulksten trijos dienā te jau bija nobalsojuši ap 1200 vēlētāju, tas bija krietni vairāk nekā citus gadus.

Kā izteicās "Kurzemes Vārda" satiktais vēlētājs Oļegs Ņikandrovs, viņš ieradies nodot savu balsi, jo ir pārliecināts, ka tādējādi veicinās pilsētas attīstību. "Mums ir jāievēl sava dome, un jādod tai iespējas strādāt tālāk," sacīja vēlētājs, kurš neslēpa, ka savu balsi atdevis par Liepājas partiju.

Arī 10.vidusskolā izvietotā vēlēšanu iecirkņa vadītāja Lolita Stālberga norādīja, ka cilvēki šogad ir aktīvi, nāk un balso no paša rīta, un cilvēku straume neapsīka pat sestdienas pēcpusdienā. Visu laiku vēlēšanu kabīnēs pa kādam balsotājam. Protams, gadās, ka kādam no vēlētājiem jāpalīdz saprast balsošanas kārtība, taču lielākoties viss ritot mierīgi, vismaz līdz pusdienlaikam nebija nekādu incidentu. Vēlēšanu norisei tāpat kā citos iecirkņos modri sekoja dažādu partiju pārstāvji, jāteic, ka visaktīvāk savus biedrus sekot notikumiem bija deleģējusi "PCTVL", jo šīs partijas pārstāvjus manījām vai katrā iecirknī. Bet vēlētāji, metot vēlēšanu zīmi urnā, dažkārt bija arī visai atraktīvi. Varbūt nākamie politiķi?

Šogad liepājniekiem bija tik bagātīgs partiju piedāvājums kā vēl nekad - veseli četrpadsmit saraksti. Jā, tur bija ko padomāt… Tāpēc nav brīnums, ka viens otrs no balsotājiem kabīnē uzkavējās tā ilgāk.

Vēlētāju smagā izvēlē. Ne nošpikot, ne padomu paprasīt… Jāuzticas tikai savai intuīcijai un laimīgajai rokai. Bet viens ir skaidrs - visi, kas devās balsot, darīja to ar vienu domu - mūsu pilsētas nākotnes vārdā.