Kurzemes Vārds

23:37 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Kāpēc izmanto tieši leģionārus?

Var, ja ne attaisnot, tad vismaz saprast tos politiskos spēkus, kuri par katru cenu grib sēt naidu sabiedrībā un pasaules acīs Latviju krāsot tumšās krāsās. Tikai grūti saprast, kāpēc to dara tik primitīvi, šādiem mērķiem izmantojot latviešu leģionārus Otrajā pasaules karā.
Ja jau par katru cenu grib latviešus rādīt kā nacistu atbalstītājus, tad iespējas ir arī reālas, nevis mākslīgi izpūstas, un tas būtu ticamāk. Jo vācu okupācijas laikā militāros formējumos iesaistīja ap 110000 okupētās Latvijas iedzīvotāju. Un šie formējumi bija ļoti dažādi, sākot no gaisa spēku izpalīgiem, kuru rindās iekļāva pat 16 gadu vecus zēnus, turpinot ar būvbataljoniem, kurus papildināja pat ar Salaspils koncentrācijas nometnē ieslodzītajiem, līdz tiešām civiliedzīvotāju represētājiem un slepkavotājiem.
Tādas, neapšaubāmi, bija SD vienības. Tās izveidoja tūlīt pēc vācu karaspēka ienākšanas Latvijā, tajās iesaistīja vairāk nekā 800 vīru, un šīs vienības izmantoja gan partizāņu apkarošanā Krievijas un Baltkrievijas okupētajās teritorijās, gan cilvēku šaušanā tepat Latvijā, gan to latviešu karavīru likvidēšanā Kurzemē kara beigās, kuri nolēma cīnīties kā pret krieviem, tā pret vāciešiem.
Represīvās akcijās izmantoja arī policijas bataljonus, kurus sākumā iesaistīja cīņai frontē, vēlāk ebreju nogādāšanā koncentrācijas nometnēs Austrumeiropā un geto apsargāšanā, bet pēc tam arī kārtības ieviešanai vācu okupētajās Baltkrievijā, Ukrainā, Polijā. Un nav grūti iedomāties, kā šī kārtības ieviešana izpaudās.
Tikai kāds ar visiem šiem noziegumiem sakars leģionāriem, kuriem neprasīja, vai viņi grib karot, un par izvairīšanos draudot ar nāves sodu? Tad jau par noziegumiem pret civiliedzīvotājiem būtu jāvaino arī Latviešu strēlnieku divīzija, kura Otrā pasaules karā cīnījās sarkanarmijas rindās. Arī leģionāri taču tādi paši frontinieki vien bija, tikai ar to starpību, ka viņiem karot lika pretējos ierakumos. Tajā pusē, kas karu zaudēja.

Andžils Remess