Kurzemes Vārds

06:41 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novērotāja savaldīšanai pieaicina policiju

Anda Pūce

Liepājas rajona Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Laila Kivila stāsta, ka šajās vēlēšanās rajona pašvaldību vēlēšanu komisijās saņemtas tikai divas sūdzības - Lažas pagastā un Kazdangas pagastā. Abas viņa nosauca par nebūtiskām, izteiktām vairāk politisko ambīciju apmierināšanas dēļ, kurās nopietni pārkāpumi nav minēti.
Lažas pagastā novērotājs no vēlēšanu apvienības "Zemnieki savam pagastam" Ludvigs Petraševics sūdzējās par komisijas darbu jau pirms 12.marta, zvanot Centrālajai vēlēšanu komisijai un ziņojot par to, ka vēlētājiem, kas ierodas nobalsot pirms vēlēšanu dienas, sava izvēle jāizdara nevis kabīnē, bet pašvaldības izpilddirektora kabinetā. L.Kivila, pārbaudot šo faktu, komisijā noskaidrojusi, ka kabinetā neviens cits nav atradies un tā tiešām bijusi labākā vieta, kur cilvēkiem piedāvāja nobalsot, lai neviens netraucētu vai neietekmētu. Vēlāk L.Petraševics vēl vairākkārt ar saviem aizrādījumiem terorizējis vietējo vēlēšanu komisiju, kamēr situācijas atrisināšanai ticis nolemts pieaicināt kārtībsargājošo institūciju pārstāvjus. "Pēc tam, kad personīgi ierados Lažā kopā ar policistiem, novērotājs pārstāja traucēt vēlēšanu komisijas darbu un, lai novērstu novērotāja neadekvātas darbības iecirknī, šo personu savā uzmanības lokā paturēja dežurējošais zemessargs un valsts policijas pārstāvis," pastāstīja L.Kivila.
Otra, rakstiska sūdzība 12.martā par it kā konstatētajiem vēlēšanu pārkāpumiem saņemta Kazdangas pagastā, kur Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas saraksta novērotāja Vanda Jonaite sūdzējās par to, kā notikusi balsošana Rokaižu pansionātā. Viņa norādījusi, ka, ierodoties komisijai, uz vietas nav bijusi direktore, tāpēc nav bijis iespējams saņemt iemītnieku pases, taču vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Kārlis Birznieks savā atbildē norādījis, ka tā nav bijusi komisijas vaina. Novērotājai bija aizdomas, ka atsevišķu personu paraksti uz iesniegumiem par balsošanu dzīvesvietā un paraksti par vēlēšanu zīmju saņemšanu atšķīrušies. "Tas ir iespējams, jo nebūtu jābrīnās, ka atšķiras paraksti cilvēkiem, kas ir veci un parakstās, piemēram, dažbrīd pussēdus un dažbrīd guļus gultā," saka L.Kivila.
Arī aizrādījumu par to, ka kopā ar vēlētājiem istabās atradies atbalsta personāls, pēc L.Kivilas domām ir nepamatots, arī vēlēšanu zīmes izlasīšana priekšā vecītim nevar tikt traktēta kā iejaukšanās. Komisija savā atbildē sniegusi paskaidrojumus arī par citām V.Jonaites sūdzībām, tikmēr L.Kivila norāda, ka vēlēšanu gaitas protokolā teikts, ka tieši šī novērotāja saņēmusi aizrādījumu par centieniem aģitēt par labu vienam sarakstam, sarunājoties ar vēlēt atnākušajiem kazdandzniekiem.
L.Kivila norāda, ka abos gadījumos sūdzībniekiem, ja viņi nav apmierināti ar saņemtajām atbildēm, vēl ir iespēja izmantot savas tiesības un septiņu dienu laikā vēlēšanu rezultātus apstrīdēt tiesā. "Nekādas sūdzības par vēlēšanu gaitu citos rajona iecirkņos, tāpat arī pansionātos saņēmuši neesam, kaut gan šeit parasti rodas strīdīgas situācijas, kas nepatīk vienai vai otrai pusei," sacīja rajona Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja.