Kurzemes Vārds

05:58 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Pianisma zvaigžņu festivāls ir unikāls un saudzējams notikums
IZOLDE JUKUMSONE,
ilggadēja klavierspēles pedagoģe Rīgā un tagad Liepājā

Izskanot Pianisma zvaigžņu festivāla pēdējiem akordiem gribu pateikt paldies Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķiem un diriģentam Imantam Resnim. Noklausoties koncertus, iepriecināja orķestra muzicēšanas kvalitāte - tā spēle nenoliedzami kļuvusi krāsaināka, elastīgāka. To rāda kaut vai Mocarta koncerta pavadījums lēnajās daļās. Kādreiz jaunībā man kāds slavens mūziķis teica, ka par orķestra kvalitāti liecina tā spēle skaņdarbu lēnajās daļās. Šie vārdi man atmiņā palikuši visu mūžu, jo tā tas patiešām arī ir.
Runājot atsevišķi par pianistiem, sākšu no beigām. Man ļoti patika jaunais somu pianists Anti Sīrala. Viņa atskaņotais Mocarta 22.klavierkoncerts izcēlās ar spēles vieglumu un dzidrumu, īstu mocartisko stilu. Viņu varu salīdzināt ar septiņdesmitajos gados Rīgā dzirdēto franču pianistu Pomjē. Bet Valerijs Afanasjevs, kā jau vecmeistars, parādīja ko nozīmē atraisīta muzicēšana. Protams, neaizmirstams un īpaši atzīmējams ir izraēliešu klavierduets ar savu perfekto spēli, ar stila izjūtu un brīnišķīgo saspēli ar orķestri. Lietuviešu duets bija ļoti artistisks, bet mani mazāk saistīja tā repertuāra izvēle, kas varbūt ar tādiem muzikāliem jokiem bija domāta ne tik profesionālas publikas iepriecināšanai.
Ļoti atbalstu festivāla rīkotāju atvēlēto koncertu latviešu pianisma jaunajiem talantiem. Mani ļoti iepriecināja Elīnas Bērtiņas atskaņotās Marģera Zariņa vairākus desmitus gadu nespēlētās "Grieķu vāzes", liels prieks un gandarījums bija klausīties Lieni Circeni, kas kļuvusi par nobriedušu un interesantu mākslinieci. Patīkami pārsteigta biju par jauniņā Edgara Tomševica sniegumu, jo viņam, vēl iesācējam pianistam, bija jātiek galā ar ļoti grūtu skaņdarbu. Es gribu šeit izmantot iespēju un pateikt, ka nākamajā festivālā mēs ļoti gaidām Vestardu Šimkus, kuru pazīstu jau kopš agras bērnības un sekoju viņa izaugsmei.
Esmu ceturto gadu Liepājā, un katrreiz apmeklēju arī šos koncertus. Varu teikt, ka festivāla organizētāji pratuši ne tikai to noturēt labā līmenī, bet atrast arvien kādu jaunu akcentu, ar ko pārsteigt klausītājus. Šāds Pianisma zvaigžņu festivāls, visai droši varu teikt, ir vienreizēja un unikāla parādība Baltijas valstīs. Manuprāt, šeit nevienam tas vairs nav jāpierāda, bet tomēr bagātākiem uzņēmējiem vajadzētu saprast, ka tas ir ne tikai jāsaudzē, bet arī jāatbalsta. Tad varēsim teikt, ka tiešām esam Eiropas Savienības valsts ar attiecīgu domāšanu.