Kurzemes Vārds

18:06 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"TB"/LNNK Liepājas nodaļā saasinās idejas un biznesa interešu cīņa

Sarmīte Pelcmane

"Tēvzemiešiem tā ir rūgta mācība," - tā notikumus apvienības "TB"/LNNK Liepājas nodaļā un priekšvēlēšanu kampaņas norisi vērtē vietējās nodaļas vadītājs Jānis Imants Birzkops. Pēc viņa vārdiem - šobrīd nodaļā savstarpēji cīnās ideoloģiskās nostādnes un biznesa intereses, un šis konflikts izraisījis ilggadējo pārliecināto tēvzemiešu neapmierinātību, kā arī samazinājis cerētās izredzes pašvaldību vēlēšanās, kur partija Liepājā ieguva tikai vienu vietu domē. Bet pretējās nometnes pārstāvji uzskata, ka tas ir tikai domē netikušo kandidātu rūgtums. Kas tad īsti notiek nodaļas iekšienē?
Nesaskaņu pirmsākums esot meklējams jau šā gada janvārī, kad, gatavojoties vēlēšanām martā, "TB"/LNNK Liepājas nodaļas priekšsēdim J.I.Birzkopam zvanījusi augsta partijas amatpersona - Guntars Krasts, sakot, ka vietējai nodaļai ir labi jāstrādā un jāiegūst vismaz 3 līdz 4 vietas Liepājas domē. "Šim nolūkam vajadzīgi līdzekļi, vērienīga kampaņa un spēcīgi cilvēki," J.I.Birzkopam sacījis G.Krasts, norādot, ka šīs vēlamās spēcīgās personības būtu Gunārs Silakaktiņš un Aigars Kesenfelds, kuri jāiekļauj "TB"/LNNK Liepājas saraksta augšgalā.
"Mani tas iepriecināja, jo liecināja par cilvēku aktivitāti, un tomēr darīja uzmanīgu," tagad atzīst J.I.Birzkops. "Gunārs Silakaktiņš ir pazīstams kā liels staigātājs pa partijām, pabijis vairākās, visbeidzot pameta arī "Jauno laiku", lai pārnāktu pie mums, bet par Aigaru Kesenfeldu zināju tikai to, ka viņš ir students, bet tēvs Ivars Kesenfelds - pazīstams biznesmenis."
Abi kandidāti - G.Silakaktiņš un A.Kesenfelds - sarakstā iekļauti, tomēr, pēc J.I.Birzkopa vārdiem, liela stīvēšanās sākusies, spriežot, ko virzīt saraksta priekšgalā: "Vecie partijas biedri nebija uz mieru, ka students sarakstā tiek likts virs zinātņu doktora." (Te acīmredzot J.I.Birzkops runāja par sevi. - S.P.) Tāpēc izveidots tāds kā saimnieciski politisks režģis - mijot jaunos un vecos personāžus sarakstā.
"Bet ātri vien sapratām, ka katrs runā pa savam," pārdomās dalās J.I.Birzkops. "Ja vecie biedri diskutēja par Latvijas okupāciju, sabiedrības integrāciju, latviešu tautas izdzīvošanu, tad jaunais grupējums - tikai par to, kas pašiem aktuāli: par zemes gabaliem Liepājas jūrmalā, Vecās slimnīcas teritoriju, kā šos zemes gabalus sadalīs un kas tur saimniekos."
Vēl 22.februārī notikusi tēvzemiešu pilnsapulce, kurā J.I.Birzkops mēģinājis atteikties no nodaļas vadītāja amata, tomēr partijas biedri vienprātīgi nobalsoja, ka viņam arī turpmāk jāpilda šis pienākums. Tāpēc J.I.Birzkops uzskatīja, ka priekšvēlēšanu norisei jābūt viņa kontrolē. Taču tajā pašā dienā - 22.februārī - partijas ģenerālsekretārs Juris Saratovs ir saņēmis pieprasījumu no I.Kesenfelda ļaut viņam organizēt vēlēšanu kampaņu, ko arī akceptējis.
Tad arī sākās nepatikšanas, izrādījās, ka nodaļas priekšsēdim vairs nebija nekādu iespēju nogādāt savus rakstus vietējā presē. Tos uzņēmies rediģēt I.Kesenfelds, un tā tie arī pazuduši. "Vai tiešām cilvēkam bez izglītības ir jārediģē mani, zinātņu doktora, raksti?" neizpratnē ir J.I.Birzkops. "Un vispār - tas kopumā man šķita ļoti dīvaini, jo pēc partijas statūtiem ir paredzēts, ka visu darbību kontrolē nodaļas priekšsēdētājs, nevis jaunpienācēji, kas vēl ir tikai kandidātu statusā."
Te jāmin jau daudzkārt iztirzātais partijas milzu plakāts pie I.Kesenfeldam kopā ar biznesa partneriem piederošās bijušās "Kurzemes" fasādes un citviet Liepājā, kuru izvietošana nebija saskaņota ar attiecīgajām institūcijām un jau pašā būtībā pārkāpa Liepājas administratīvos noteikumus. Jāteic gan, ka arī paša J.I.Birzkopa portrets bija uz šā plakāta, par ko pats iesaistītais sacīja, ka bijis pret to un vispār domājis, ka runa ir par nelieliem maziem plakātiņiem pa visu pilsētu, nevis par apjomīgo, likumus pārkāpjošo reklāmas laukumu pašā pilsētas centrā.
Vislielākais pārsteigums J.I.Birzkopam bijis, kad viņam izdevies ielūkoties kādā dokumentā - partijas "TB"/LNNK ģenerālsekretāra Jura Saratova izsniegtajā pilnvarā Ivaram Kesenfeldam, ka viņš ir tiesīgs regulēt kampaņu. Un tas viss, apejot nodaļas faktisko vadību.
Neapmierināts ar situāciju, kāda izveidojusies nodaļā, ir arī ilggadējais partijas biedrs Voldis Prancāns, kurš dienu pirms vēlēšanām masu medijos izplatīja paziņojumu, ka "TB"/LNNK Liepājas nodaļa norobežojas no Liepājas uzņēmēju apvienības biedra kandidāta Ivara Kesenfelda, kurš partijas priekšvēlēšanu kampaņai esot ziedojis prāvu naudas summu. Viņš sacīja, ka I.Kesenfelda darbība priekšvēlēšanu laikā bijusi pretrunā ar "TB"/LNNK statūtiem un ētiku: "Viņš mēģina sašķelt Liepājas grupu un partijas vārdā risina savas intereses." V.Prancāns ierosinājis, ka I.Kesenfeldu uzņemt par pilntiesīgu apvienības biedru nav iespējams, par spīti viņa dāsnajam ziedojumam.
Bet uzņēmējs Ivars Kesenfelds pats uzskata, ka šīs runas ir tikai politisks triks, vēloties saglabāt politisko varu. Viņam kā uzņēmējam, kurš dzīvo Liepājā un kur mīt arī viņa bērni, galvenais esot pilsētas attīstība un labklājība, nekādu citu slēptu interešu neesot. Viņš neuzskata, ka būtu nopircis partiju.
"Pēcvēlēšanu putas šobrīd ir ļoti neglītas, un es negribu piedalīties savu kolēģu ķengāšanā," teica I.Kesenfelds. "Tomēr viens gan jāsaka, ka Birzkopa kungs neapmierinātību izrādīja tikai tad, kad saprata, ka nav ieguvis vietu Liepājas domē."
"Visādi tiek runāts par partijas nopirkšanu, par savu interešu bīdīšanu, par kampaņas neglītumiem. Tas neatbilst patiesībai. Kaut vai par to pašu lielo plakātu pie "Kurzemes" - sākumā Birzkopa kungs bija ļoti priecīgs un apmierināts ar šo ideju, tikai nezin kāpēc tagad pārdomājis. Ja Birzkops pats un daži viņa draugi ir neapmierināti, tā ir viņu problēma, jo valdes sēdēs valdīja saskaņa, neviens neprotestēja pret kandidātiem un kampaņas norisi," uzskata I.Kesenfelds.
J.I.Birzkops savukārt tikko atgriezies no dalības "TB"/LNNK Revīzijas un Ētikas komisiju sēdē Rīgā. Revīzijas komisijas atzinums ir, ka J.Saratovs nav ievērojis partijas statūtus, bet Ētikas komisija vēl turpina pētīt šo gadījumu, jau izsakot prognozes par klaju politiskās korupcijas gadījumu, kad biznesa intereses pārmāc ideoloģiskās nostādnes.
"Nevienai partijai nav patīkami kaut ko tādu ieraudzīt savās rindās, taču labāk, ja par to runā atklāti un cenšas novērst, nekā slēpj galvu smiltīs un nerunā neko. Partijai ir jāattīrās," uzskata J.I.Birzkops.
Par "TB"/LNNK vienīgo Liepājas domē iekļuvušo deputātu G.Silakaktiņu vietējās nodaļas priekšsēdim ir rezervēts viedoklis: "Nedomājam šobrīd cīnīties, lai viņu nomainītu. Skatīsimies, kā viņš un pārējie grupējuma pārstāvji darbosies turpmāk. Ja būs vēl kādi pārkāpumi un nerēķināšanās ar partijas ideoloģiskajām nostādnēm, tad ne Ivaru Kesenfeldu, ne viņa dēlu Aigaru Kesenfeldu, ne deputātu Gunāru Silakaktiņu partijā neuzņemsim un liegsim viņiem savu atbalstu," - tā J.I.Birzkops.
Par turpmāko darbību runājot, nodaļas priekšsēdis uzskata, ka partijai nav vajadzīgas nekādas saistības ar saimnieciskiem jautājumiem, tā var palikt kā tīri ideoloģiska partija. "Nu jau vairākas pašvaldību vēlēšanas parāda, ka Liepājā, lai iegūtu vienu deputāta vietu domē, pietiek ar 800 līdz 850 balsīm. Domāju, ka tik daudz nacionāli domājošu cilvēku Liepājā ir joprojām, tāpēc mums nav jāsaistās ar biznesmeņiem, kas ierobežo mūsu ideālus. Lai uzņēmēji dibina savu reģionālo partiju, varu pat ieteikt nosaukumu - "Mantai un naudai", un palīdz tai izvirzīties. Bet "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ir citi mērķi."
Pretējās nometnes pārstāvji savukārt uzskata, ka partijas vietējai nodaļai ir jāatjauninās, jo īpaši tās vadībai, un jāsoļo līdzi laikam.