Kurzemes Vārds

18:17 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Saulespuķes un māla veidošanas māksla

Pēteris Jaunzems

Bunkas pagasta sieviešu klubs "Bunkas saulespuķes" vienojušās, ka vismaz reizi mēnesī pacentīsies izrauties no ikdienas žņaugiem, lai kaut kur aizbrauktu, paviesotos un radoši pavadītu laiku. Savu apņemšanos viņas strikti ievēro. Tomēr šomēnes draiskajām kundzēm to izdošoties izdarīt pat trīsreiz. Laikam tāpēc, ka strauji tuvojas pavasaris, kas lauku ļaudīm atnes ne vien prieku, bet arī nevaļu. Tāpēc ar izklaidēšanos esot jāsasteidz, kamēr var.
Vispirms viņas apmeklēja Paplaku, kur dzīvo un darbojas keramiķi Kristīne un Mārtiņš Cukuri, pēc tam tikušās ar Dunalkas lauksaimnieci un zedeņu žogu pinēju Zigrīdu Manteju, bet jaunnedēļ, piepulcējoties pensionāriem, sievas mācīšoties liet dekoratīvās sveces.
Kā pastāstīja pašas kluba dalībnieces, viņas visas jūtoties kā māsas, ko apvieno pat kopīgs uzvārds - Saulespuķe. Tikai vārdi un raksturi katrai esot atšķirīgi. Taču tas neesot šķērslis, kas traucētu saprasties. Un tā nu uz Paplaku, kur redzētais un gūtie iespaidi pārspējuši visas cerības, bija devušās astoņas no divpadsmit kluba dalībniecēm.
Keramikas mākslinieki viešņas uzņēma savā darbnīciņā, kas ierīkota no vectēva mantotā rijā, kur pat sienas un griesti izstaro senatni. Saimnieks paskaidroja, ka, lai saglabātu neparasto auru, arī nākotnē te nekas īpaši netikšot izmainīts. Mākslinieks novērojis, ka pārlieku izskaistinātas telpas drīz vien apnīk skatītājiem. Tūristi daudz omulīgāk iegriežoties arī izstādēs, kas iekārtotas šādās laika zoba nikni pārbaudītās būvēs. Arī Cukuru pāris darbnīcā izkārtojis apskatei savus darbus. Tādējādi tie sniedz lielāku priekšstatu par keramikas iespējām. Mārtiņš pastāstīja, ka iegādāties mālu kopā ar Kristīni braucot uz Lietuvu. Tur materiāls ne tikai lētāks, bet arī kvalitatīvāks. Bez tam kaimiņvalstī iespējams nopirkt gaišo mālu, uz kura uzklātā glazūra izskatās daudz košāka.
"Tagad keramiķiem ir ļoti jāpiedomā, ko darināt no atvestā māla, lai to neizniekotu, jo materiāls ir ļoti dārgs," teica mākslinieks. Viņš domājot, ka nākotnē pastāvēt būs iespējams tikai tad, ja izdosies lauku mājām piesaistīt tūristus. Tāpēc priecājoties par katru apmeklējumu. Bet ar bunceniecēm Cukuriem tā neesot pirmā tikšanās. Sadarbība, kas kļūst aizvien ciešāka, izveidojusies jau tad, kad Paplakas keramiķi uzaicināti piedalīties zemnieku un sportistu godināšanas ballē. Pēc tam Bunkā notikusi keramiķu darinājumu izstādīte. Toreiz arī Saulespuķes esot izdomājušas, ka vēlas pašas savām acīm redzēt, kā brīnišķīgie izstrādājumi top.
Kaut arī telpā bija drēgni, tas netraucēja viešņām tūlīt sēsties pie virpas, kā arī izmēģināt veiklību māla suvenīru veidošanā. "Es tos visus vēlāk ielikšu ceplī, lai apdeg, un tad māls iezaigosies visās varavīksnes krāsās," apsolīja Mārtiņš. Bet Kristīne pabrīdināja buncenieces, lai kaut kā iezīmējot savus mazos darbiņus, jo citādi iznākšot kā Mākslas koledžas bērniem, kuri to allaž aizmirstot izdarīt un pēc krāsns atvēršanas vairs nespēj noteikt, kurš darinājums kuram pieder. "Vai tad tas ir mans!?" - viņi pēc tam brīnoties, jo uguns ir apdedzinājusi mālu, radot negaidītas pārvērtības. Pat pieredzes bagātiem keramiķiem cepļa atvēršana spējot sagādāt pārsteigumus, jo nekad nevarot precīzi paredzēt, kas būs iznācis.
Iepazinušās ar keramiķu darbu, zinātkārās viešņas apmeklēja arī Virgas audējas un viņu darba istabu, kā arī paciemojās tā dēvētajā zviedru istabā.