Kurzemes Vārds

17:05 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Govju novietnēs jānodrošina piesardzības pasākumi

Pēteris Jaunzems

Rajona Lauksaimnieku apvienības sanāksmē valdes priekšsēdētāja Ārija Jerumane informēja klātesošos, ka vairākās rajona piena ražošanas saimniecībās Vecpils pagastā un Durbes novadā izplatījusies saslimšana ar govju caureju, kas jūtami samazinājusi izslaukumus un rada zemniekiem zaudējumus. Par to vakar "Kurzemes Vārdam" pastāstīja arī Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes epizootoloģe Aivita Vītoliņa, kas atgriezusies darbā pēc ilgāka atvaļinājuma. Viņa apstiprināja, ka slimības pazīmes konstatētas arī dažos citos pagastos.
Tā gan neesot sērga, kuras dēļ rajonā būtu jāslēdz robežas un būtu jāizsludina vispārēja mēroga karantīnas pasākumi, bet piederot pie tā dēvētajām ekonomiska rakstura kaitēm, ko izraisa vīruss, kas samazina produktivitāti un zināmā mērā novājina arī ganāmpulku. Katrā novietnē esot arī spēcīgāki dzīvnieki, kas paši tiek ar neaicināto novārdzinātāju galā. Pagaidām pārvaldē nav saņemti laboratorijas analīžu paraugi, kas apstiprinātu slimības izplatīšanos rajona pagastos.
Veterināru rīcībā neesot arīdzan medicīnisku līdzekļu, kas nodrošinātu ziemas caurejas profilaksi. Tādēļ piensaimniekiem pašiem katrā lopu novietnē jāveic nepieciešamie piesardzības pasākumi, lai slimība neizplatītos no fermas uz fermu. Vīruss galvenokārt izplatoties ar govju mēslojumu, un tā iedarbības rādiuss varot būt pat pieci kilometri. Tādēļ kopējiem stingri jāraugās, lai pa kūti nestaigātu sveši cilvēki un, ja ganāmpulku apmeklē mākslīgais apsēklotājs vai kāds cits speciālists, tad, fermu atstājot, tam jānomaina apavi un virsdrēbes. Grūtāk, kā teica Aivita Vītoliņa, esot nodrošināt piena transporta automašīnu dezinfekciju, tomēr dažās saimniecībās atrasti paņēmieni, kā izdarīt arī to.
Parasti govju jeb ziemas caureju ganāmpulks pārslimojot aptuveni vienas nedēļas laikā, tomēr nebūtu slikti, ja, pamanot izmaiņas ganāmpulkā, kopēji par tām ziņotu veterinārajam ārstam, kurš varēs dot padomus, kā rīkoties. No caurejas skartajām govīm izslaukto pienu var nodot pārstrādei un lietot pārtikā, ja vien govju ārstēšanā nav pielietoti medikamenti, kas to liedz darīt.