Kurzemes Vārds

01:19 Ceturtdiena, 6. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Liepājā jau ir militārā osta
AIVARS BOJA,
Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks

Manī rada izbrīnu plašsaziņas līdzekļos saceltā ažiotāža ap paziņojumu par to, ka Liepājā tiks veidota militārā osta. Acīmredzot tas skan ļoti iespaidīgi, tāpēc arī tiek veltīta pastiprināta uzmanība.
Ja kāds vēl nav ievērojis, varu atklāt, ka Liepājā jau ir militārā osta. Šeit bāzējas Latvijas Jūras spēku kuģi, ostā bieži iebrauc ārvalstu karakuģi, notiek dažādas mācības.
Šajā gadījumā vairāk būtu jārunā par NATO investīcijām, ko paredzēts piesaistīt Liepājas ostai. Un saistībā ar to pagaidām SEZ valde ir pieņēmusi tikai vienu konceptuālu lēmumu. Proti, lai saņemtu NATO finansējumu piestātņu labiekārtošanai, tām jābūt noteiktā garumā. Tāpēc SEZ valde ir piekritusi tādai kā rokādei - velkoņi bāzēsies tur, kur šobrīd piestāj karakuģis "Virsaitis", bet karakuģi bāzēsies piestātnē, ko šobrīd izmanto velkoņi. Tādējādi militārajām vajadzībām atvēlētā piestātne iegūs nepieciešamo garumu, lai varētu pretendēt uz NATO investīcijām.
Savā ziņā mazliet mulsina naudas summa, ko paredzēts tērēt piestātņu rekonstrukcijai un būvniecībai. Par pieciem miljoniem eiro ne to vien var paveikt. Bet, tā kā tā nav mūsu nauda, tad - jo vairāk dos, jo labāk. Tāpat visticamāk, ka NATO nefinansēs tādus darbus kā, piemēram, kanāla attīrīšana un citi, kur papildu finansējums nu nemaz nebūtu par skādi.
Turklāt Liepājā ir tikai viena vieta, kur var pilnīgi no jauna būvēt militāro bāzi, - pie Ziemeļu mola. Protams, ja šī iecere izdotos, Liepājai tas būtu ļoti liels ieguvums. Ne tikai naudas izteiksmē, bet arī politiskā ziņā. Pirmkārt, tiktu sakārtota vide. Otrkārt, Liepājas osta saņemtu lielas nomas maksas plus vēl ienākumi par militāro kravu transportēšanu. Tieši šādi notiek Gdaņskas pilsētas ostā Polijā. Tur arī ostas pārvalde apkalpo NATO struktūras, un, kad tur viesojos, viņi par to nesūdzējās. Tieši otrādi - tas ostai palīdz attīstīties.