Kurzemes Vārds

12:03 Trešdiena, 12. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vīri, kas jau strādā aiz kupenām saskatāmajam pavasarim

Pēteris Jaunzems

Ieejot SIA "Lauktehnika" Grobiņas nodaļas remontdarbnīcās, pārņem pavasarīgs noskaņojums. Un ne jau tāpēc, ka reģionālais menedžeris Pēteris Lācis māla vāzē uz sava darba galda ir izplaucējis lokanus bērza zarus. Par jauko gadalaiku šeit domāt galvenokārt liek straujais pieprasījuma pieaugums lauksaimniecības mašīnu rezerves daļām, siltumnīcu un dīķu plēvēm, augsnes un augu segmateriāliem, minerālvatei un dārzkopības inventāram, kā arī izremontētie traktori un to dzinēji, kas sagatavoti un sarindoti noliktavā minerālmēslu iestrādāšanai augsnē, sējai un citiem lauku darbiem.

Priekšroka naskajiem
"Faktiski mēs pavasarim strādājam visas ziemas gaitā. Kuldīgas, Saldus un Liepājas rajonā, kurus mūsu nodaļa apkalpo, ir daudz apzinīgu zemnieku, kas ragavas taisa jau vasarā, bet ratus sakārto braukšanai sala mēnešos," teica Pēteris Lācis. Bijušajam agronomam un kopsaimniecības vadītājam esot prieks par tādiem lauksaimniekiem, kāds, piemēram, ir Durbes novada zemkopis Ēriks Putra, kurš nekad nenovilcinot tehnikas remontdarbus. Viņam tas esot kā likums: tiklīdz rudens solis ir pabeigts, zemnieku saimniecībā "Pīlādži" traktori un inventārs tiekot sakārtoti nākamajam darbu cēlienam. Arī cukurbiešu audzētājs Laimonis Leimants tā mēdzot rīkoties un citi kolēģi, bet piensaimniece Līga Jesere-Viotkeviča un SIA "Ezermaļi" nodaļas veikalu Grobiņā mēdzot izmantot, lai iegādātos remontiem vajadzīgās rezerves daļas.
Protams, "Lauktehnikas" nodaļas vīri nekad neatsakot arī tādiem, atvainojiet par izteicienu, miegamicēm, kas mēdz aizgulēties un attopas tikai tad, kad cīruļi jau vītero aiz loga. Aizkavēšanās tad gan parasti tiekot izskaidrota ar līdzekļu trūkumu. Bet kurš tad mūsdienās laukos ir tas bagātais? Saprotot savu pasūtītāju finansiālās iespējas lauktehnikieši atļaujot par pasūtījumu norēķināties vēlāk. Arī rezerves daļas tehnikai viņi pārdod, balstoties uz šādiem nosacījumiem. Tieši šinī nolūkā, viena mēneša ietvaros, uzņēmumā ieviests bezprocentu līzings.

Izdara pat šķietami neiespējamo
Par visu esot iespējams vienoties. Dažkārt klientu labā pat tiekot darīts tas, kas pirmajā brīdī liekas neiespējams. Tā, piemēram, daudzi jau atmetuši cerības sameklēt rezerves daļas Krievijā ražotajam traktoram T-40. Tomēr "Lauktehnikas" nodaļas darbinieki sazinājušies ar citiem lauksaimniecības tehnikas tirgotājiem un beigu beigās atraduši veidu, kā cilvēkiem palīdzēt. Viegli tas neesot bijis, taču izdevies. Tas nozīmējot, ka arī austrumu kaimiņvalstīs ražoto tehniku, kas izgājusi no ierindas, pie labas gribas var sakārtot darbam.
Taču tādā gadījumā, ja zemnieks ar savām vajadzībām ir pārlieku aizkavējies, viņam jārēķinās ar to, ka pakalpojums būs jāpagaida ilgāk. Marta beigās un aprīlī pasūtījumu dažkārt tiekot saņemts vairāk, nekā atslēdznieki un virpotāji jaudā paveikt. Tāpēc gadoties, ka izveidojas pat rinda. "Neremontējam jau tikai dzinējus," skaidro reģionālais menedžeris. Darbnīcu speciālisti šajos gados apguvuši arī dažādu traktortehnikas mezglu, sajūgu un citu ierīču aprūpi. Viņiem tas esot pa spēkam, jo nodaļā sapulcināti apkārtnē prasmīgākie atslēdznieki, prečziņi, metinātāji, slīpētāji un virpotāji.

Lai modernā tehnika nepieviltu
"Cenšamies allaž būt klienta rīcībā, viņu vajadzības mums ir likums," teica Pēteris Lāci, pastāstot, ka nodaļa, sadarbojoties ar Lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītāju Jāni Briedi, starplaikā pēc pavasara sējas un pirms siena pļaujas mēdzot organizēt arī praktikumus, kuru gaitā speciālisti no Lauksaimniecības universitātes un Lauksaimniecības izglītības un konsultāciju centra Ozolniekos apmācot zemniekus pareizi ekspluatēt iegādāto ārzemju tehniku. Varot jau nopirkt nezin ko, bet, ja nemāki apieties, pievils pat vismūsdienīgākais agregāts. Firmas "Not Vogel" ražotie arkli, piemēram, esot ļoti daudzpusīgi un ražīgi, taču pie nosacījuma, ja tiem pareizi un precīzi noregulē lemešus.
Tas pats sakāms par miglotājiem un itāļu firmas "Gaspardo" izlaistajām mehāniskajām sējmašīnām "Directa" un Directa Corsa", kas apgādātas ar regulējamiem izsējas rullīšiem, irdinātājecēšām, kā arī piekabināmajām un uzkabināmajām versijām un citiem labumiem.
Interesanti, ka šādos semināros piedalīties tiekot uzaicināti zemnieki, kas iegādājušies un jau apguvuši modernās ierīces. Viņi vislabāk protot pastāstīt par tehnikas priekšrocībām un niķiem, kurus nezinot īpašnieki riskē sabojāt dārgus mehānismus.