Kurzemes Vārds

04:10 Trešdiena, 21. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Godina Jēkabu Janševski

Nīcā. Godinot rakstnieku un skolotāju Jēkabu Janševski 140.dzimšanas dienā, Nīcas etnogrāfiskais ansamblis sarīkoja īpašu piemiņas koncertu, informē pašvaldības pārstāve Gunita Šime.
Pasākumu ar savu klātbūtni bija pagodinājis arī pats gaviļnieks, jo par pazīstamo rakstnieku bija pārtapis viens no kolektīva dalībniekiem, kurš mazliet pastāstīja par J.Janševska dzīve gājumu. Viņš savā jaunībā septiņus gadus - no 1889. līdz 1896.gadam - Nīcas Lejnieku skolā strādājis par skolotāju. Kā rakstīts vairākos literatūras avotos, iespējams, Nīcas pusē pavadītais laiks bijis nozīmīgākais viņa radošajā dzīvē. Vērojot nīcenieku dzīvi, viņam radās iecere slavenā romāna "Dzimtene" rakstīšanai. Bet nīcenieki J.Janševskim ir īpaši pateicīgi par vēstures saglabāšanu - 1928.gadā tika izdots vēsturiskais apcerējums "Nīca", kurā iekļauta informācija par pagasta iedalījumu, ūdeņiem, dabas stihijām, iedzīvotāju nodarbošanos, paražām, izglītošanos, veselības kopšanu un sabiedrisko dzīvi.
Koncertā etnogrāfiskais ansamblis Mirdzas Pabērzas vadībā pēc J.Janševska atspoguļojuma izdziedāja senos notikumus Jēkaupenes tirgū ar dziesmām "Bandenieka rudzi auga", "Saimniekpapus brauc uz Rīgu", "Spēlēju, dancoju" un citām. Tā kā Nīcas pusē ļoti populāras bija apdziedāšanās dziesmas, bez kurām neiztika ne godos, ne talkās, koncertā skanēja arī tās. Uz klausītāju vēlēšanos koncerta noslēgumā izskanēja vēl vairākas šai reizei neplānotas dziemas, piemēram, "Nīcas ciemīns mazs ciemīnis".