Kurzemes Vārds

03:16 Otrdiena, 4. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mana dienasgrāmata

Atbildes uz pamatjautājumiem meklējot
NORMUNDS KRAFTS,
viesu apartamentu "Kalēja māja" īpašnieks

Sestdiena, 12. marts
Mostos, atceroties vakardienas pianistu koncertu. Baudot mūziķu dueta sniegumu, izjutu, ka bez dievišķas palīdzības tāda mūzika nav sacerama un nospēlējama. Sēdējām dažu soļu attālumā no pianistes, vērojām viņas rokas un seju. Nav aprakstāms, ar kādu atdevi meitene spēlēja, šķita, ja atņemtu viņai flīģeli, viņa to nemanītu! Sieva un dēls piekrita, ka tas bija īstais pasākums, ko apmeklēt mūsu kāzu jubilejā.
Cilvēks jau nedzīvo no mākslas vien, tāpēc šodien, kā jau brīvdienā, trīs paaudžu Kraftu vīrieši apvieno spēkus, lai paveiktu ko praktiskāku. Jāuztaisa divvietīga gulta. Visi trīs draudzīgi zāģējam, urbjam un vīlējam, līdz vakarpusē varam saukt sievu Montu pieņemt darbu. Spriedums ir mums žēlīgs - esot gan vēl smuki jānobeicē, un būšot labi. Visu gultai nepieciešamo esam sameklējuši pa sētu un malkas šķūni, veikalā pirkts ir tikai matracis un četras garas skrūves, tāpēc esam gandarīti par paveikto.
Te pēkšņi vecākais dēls Kristers pamatoti paziņo, ka nebūtu glīti, ja es, būdams deputāta kandidāts, nepiedalītos vēlēšanās. Par laimi vēl nekas nav nokavēts. Atstājam mazo Ādolfiņu lielā brāļa uzraudzībā, lecam ratos un braucam atdot savas balsis par Nacionālo spēku savienību.

Svētdiena, 13. marts
Pār visu zemi mīla valda! Arī vēlēšanu diena nav izņēmums. Tādēļ vakardienas galvenais notikums nav ne jaunā gulta, ne arī jaunās pašvaldības vēlēšanas, kur pašam ir gods kandidēt, bet gan Montas māsīcas precības! Kāzas izdevušās godam. Līgava skaista kā princese, mācītājs drusku stīvi svinīgs, ērģeļu skaņas, puķes, puķes! Un kas tās par kāzām bez kārtīgas izēšanās? Senie latvieši precības esot trīs dienas svinējuši. Arī šoreiz ēdamais, izskatās, ir trim dienām gādāts, lai gan noēdams vienā vakarā. Rūgts! Rūgts! Rūgts!
Šodien lieliska diena slēpošanai - sniegs, sals, saule! Mēs jau sen to esam pelnījuši.
Kamēr Kristers smērē slēpes, braucu uz Karostu pie fotomākslinieka Borjajeva. Vēl pagājušā gadā aizvedām savus angļu draugus nofotografēties pie kārtīga mākslinieka, kurš bildē ar tiešām simtgadīgu aparātu uz fotoplatēm. Nu bildēm jābūt gatavām. Ātri tas nav. Bet ko gan labu var dabūt ātri? Nez vai Vasilijs Borjajevs nav palicis vienīgais Eiropā, kurš vēl taisa bildes uz platēm ar retušu? Lai Dievs dod veselību vecajam meistaram!
Tā kā Ulmaņlaika iecere pagarināt tramvaja līniju līdz Bernātiem nav īstenojusies, braucam ar ratiem (pašgājējiem). Izslēpojamies kārtīgas divas stundas, cilvēkus ar slēpēm nemana, citi šļūc ar plēvēm vai tāpat pastaigājas. Mājās braucam drusku noguruši un laimīgi.

Pirmdiena, 14. marts
Pašvaldībās jauni tautas kalpi… Izskatās, ka Liepājā būtisku izmaiņu nebūs. NSS šoreiz savu deputātu nav. Zinot vēlēšanu kampaņā ieguldītos niecīgos līdzekļus, rezultāti nepavisam nav slikti. Esmu pārliecināts, ka pēc četriem gadiem NSS būs Liepājas domē. Krieviem rezultāti ar katrām vēlēšanām labāki. Nezin vai bija prāta darbs visiem gribošajiem civilokupantiem dot pilsonību.

Otrdiena, 15. marts
Kopā ar draugu Gunti cilājam svarus sporta zālē. Lai veselā miesā būtu arī vesels gars, tērzējam par nozīmīgām un būtiskām tēmām. Brīnāmies par Rietumu kultūras regresu. Zinātne, kura daudziem šķiet tik varena, taču nodarbojas tikai ar visādiem niekiem - kā izdomāt mazāku datoru vai lielāku bumbu, bet nespēj atbildēt uz pamatjautājumiem: kas mēs esam, kāda ir dzīves jēga, kas būs pēc nāves utt. Mazliet biedē pašlaik popularizētā patērētāju kultūra, kur cilvēku vērtē pēc mantiskā stāvokļa, kur bagātība jau tiek pielīdzināta laimei. Ko tur senajā Jūdu zemē kāds bija teicis par bagātnieku un adatas aci?

Trešdiena, 16. marts
Ņemu karogu un kopā ar Kristeru ejam uz Alejas laukumu, lai piedalītos leģionāru atceres gājienā. Pasākums notiek jauki un organizēti - ar mācītāja svētrunu, ziediem, mūziku un dziesmām. Policija ir uzdevumu augstumos. Atšķirībā no Rīgas jebkurš krievu uzsākts incidents Liepājā tiek slāpēts dīglī. Varbūt policijas mobilizētie spēki ir mazliet pat pārspīlēti. Dzirdu kāda veca leģionāra sacīto savam biedram: "Tik traki jau mūs pat lēģerī neapsargāja!"
Pēc pasākuma NSS biedri kopā ar lietuviešu draugiem pulcējas galerijā "Klints". Ierodas arī Krievijas televīzijas "NTV" puiši, kuri uzņem dokumentālu filmu par Latviju, ko rādīšot Krievijā, gaidot ciemos mūsu prezidenti.
Ne velti latviešus sauc par dziedātājtautu, arī mēs, "NTV" par lielu prieku, uzraujam strēlnieku un leģionāru dziesmas, lietuvieši piebalso ar mutes harmonikām. Operators spēj tik filmēt. Draugu pulkā laiks paiet nemanot. Paldies Aivaram Kleinam par sirsnīgo uzņemšanu.

Ceturdiena, 17. marts
"Kalēja mājā", mūsu nelielajos viesu apartamentos, šobrīd viesojas kundze no Vācijas, kura, neskatoties uz saviem 84 gadiem, ik gadus apmeklē savu dzimto Liepāju, kurā nodzīvoti dzīves pirmie 18 gadi. Šoreiz Edīte atbraukusi uz Liepājas dzimšanas dienas pasākumiem, un mēs varam tikai apbrīnot viņas dzīvesprieku un plašās intereses. Ar interesi klausāmies Edītes stāstus par mūsu pilsētu pirms 70 gadiem, kad viņas tēvs bija skolas direktors Liepājā.

Piektdiena, 18. marts
Kristers pabeidzis lasīt Remarka grāmatu "Rietumu frontē bez pārmaiņām", es savukārt kādu piekto reizi Bulgakova romānu "Meistars un Margarita". Mūsu ģimenē visi ir lieli lasītāji. Priecājos, ka dēls arī. Uz manu jautājumu, kādas grāmatas lasa viņa draugi un klasesbiedri, Kristers atbild, ka tā droši nezina nevienu, kurš lasītu. Gandrīz vai kļūst žēl bērnu, kuri izauguši bez Sprīdīša un Nezinīša, bez Toma Soijera un Robinsona Krūzo. "Nezināšana ir spēks!" - Orvela vārdiem dēls smiedamies nobeidz mūsu sarunu.
Šodien gan liekam grāmatas plauktos un ejam apmeklēt kādu no Liepājas dzimšanas dienas pasākumiem. Vēl dažas dienas, un pavasaris būs klāt!