Kurzemes Vārds

08:01 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Amatierteātrim pirmizrāde
muzikālam iestudējumam
Šodien Sporta un kultūras pilī pulksten 16 Metalurgu Tautas teātris aicina skatītājus un savus cienītājus uz pirmizrādi - Kārļa Skalbes "Pasaka par vērdiņu" Dainas Kandēvicas režijā. Tas ir pasakas muzikāls iestudējums, kurā piedalās viss amatierteātra ansamblis, kā arī aktieru bērni un mazbērni, kopumā ap 20 cilvēku. Ansi tēlo Kaspars Plauks, Māti dublē Sandra Ābele un Nora Pakalnišķe, Laimi - Elita Skutule un Sinilga Ozoliņa u.c. Mūziku rakstījis Ainārs Pūpols, dejas iestudējusi Aina Apene, scenogrāfiju veidojuši mākslinieki Reinis Kuncītis un Ieva Leismane. Iestudējumu finansiāli atbalstījis Kultūrkapitāla fonds, Pilsētas dome un akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs".

Karavīri zinības apguvuši
Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Jūras spēku Mācību centrā, 68 obligātā militārā dienesta karavīri ir beiguši teorētisko un praktisko apmācības kursu, tāpēc jau piektdien viņi dosies turpināt armijas gaitas citās Jūras spēku apakšvienībās. Karavīri jau no 11.janvāra Mācību centrā apguva matrožu pamatapmācības programmu un dažādas Jūras spēkiem nepieciešamās specialitātes, kuras viņiem noderēs turpmākajā dienestā, kā arī dzīvē. Labas sekmes visā apmācību laikā uzrādījis matrozis K.Barovskis, kuru Mācību rotas instruktori raksturoja kā disciplinētu un īpaši centīgu karavīru. Taču ilgi Mācību centra telpas tukšas nestāvēs, jo jau pašlaik norit uzkopšanas darbi, sagaidot nākamā iesaukuma puišus. Tas būs jau devītais iesaukums kopš Liepājas Mācību centrā atjaunota matrožu apmācība.

Liepājā paredzētas atkārtotas vēlēšanas
Administratīvā tiesa atcēlusi vēlēšanu rezultātus Liepājas pilsētā, jo atklājies, ka tos ietekmējusi vēlētāju balsu uzpirkšana. Pierādīts, ka balsu uzpirkšanā bijuši iesaistīti "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK sponsors Ivars Kesenfelds, kas šīs partijas atbalstītājiem aiz vēlēšanu iecirkņu stūriem piedāvājis alkoholiskus dzērienus, bet Liepājas partijas kandidāte Aija Barča par viņas atbalstīšanu solījusi vecās slimnīcas dārzā atvēlēt zemi ģimenes dārziņu ierīkošanai.
Līdz atkārtotām vēlēšanām Liepājas pašvaldību vadīs pagaidu administrācija, kuru Ministru kabinets iecels šodien. Taču domnieki ar šādu risinājumu nav samierinājušies. "Mēs esam likumīgi ievēlēti un turpināsim pildīt savus pienākumus," viņi paziņoja un aizbarikādējās Pilsētas domes kafejnīcas telpās, kur šodien paredzēta domes ārkārtas sēde. Tā turpināsies tik ilgi, kamēr plauktos būs izsīkuši visi dzērienu krājumi. :)

Parakstīts nodomu protokols
Kā "Kurzemes Vārds" vakar uzzināja no kompānijas "Rimi Baltic" sabiedrisko attiecību speciālistes Intas Krasovskas, ir parakstīts nodomu protokols starp "Rimi Baltic" un kompāniju "JYSK" par Liepājā esošā tirdzniecības centra "Rietumu centrs" pārdošanu. "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka kompānija "JYSK" radusies pirms 25 gadiem, un šo biznesu uzsāka Larss Larsens no Dānijas. Viņa biznesa koncepcija bija pārdot kvalitatīvas preces nedaudz lētāk par konkurentiem. Biznesa pamats ir samērā zemu cenu preču mazumtirdzniecība. Vienošanās starp līdzšinējiem un jaunajiem "Rietumu centra" īpašniekiem paredzot, ka jāsaglabā līgumi ar pašreizējiem nomniekiem. Tirdzniecības centrā "Citymarket" vietā pircējiem atvērs "Supernetto" zemo cenu veikalu.

Vokālo nodaļu audzēkņu konkurss
Šodien pulksten 12 E.Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā sākas Latvijas mūzikas vidusskolu vokālo nodaļu audzēkņu divu dienu valsts mēroga konkurss. Tas ir tradicionāls, ilggadējs konkurss, kas notiek ik pēc diviem gadiem kādā no Latvijas mūzikas skolām. Konkursā dalībnieki piedalās divās vecuma grupās: jaunākajā šogad ir 21 audzēknis, vecākajā - 17 audzēkņi. No Liepājas startē pieci vokālisti: Ingus Vanags, Agnese Dreimane, Baiba Anaņjeva, Ieva Dreimane, Jānis Džeriņš. Konkursantus vērtēs žūrija, kurā ir pieredzējuši opersolisti, Mūzikas akadēmijas profesori Lija Greidāne, Bruno Egle un akadēmijas prorektors Arvīds Luste. Lai konkursa laikā dalībniekiem mazinātu spriedzi un, ņemot vērā, ka konkurss sakrīt ar Joku dienu, Liepājas Mūzikas vidusskolas pedagoģe Astra Ziemele kopā ar audzēkņiem atslodzei sagatavojusi humoristiskas intermēdijas. Rīt tajā paša laikā notiks valsts mēroga konkursa laureātu apbalvošana un koncerts kopā ar skolas simfonisko orķestri, kuru vadīs diriģents Māris Kupčs. Ieeja brīva.

Prasa Ķervim bargāku sodu
Valsts policijas preses un sabiedrisko attiecību dienestā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka ir pabeigta dienesta pārbaude par Liepājas Ceļu policijas priekšnieka pieņemto lēmumu sodīt CSDD Liepājas nodaļas bijušo priekšnieku Ivaru Ķervi ar 150 latu naudassodu un auto vadīšanas tiesību atņemšanu uz trīs mēnešiem par braukšanu dzērumā. Pārbaudes slēdzienā norādīts, ka sods piemērots pārāk maigs, tāpēc Ceļu policijas Liepājas nodaļas priekšniekam Madaram Kleinbergam izteikta mutiska piezīme, pamatojot to kā neprofesionālu un neētisku rīcību. Savukārt attiecībā uz I.Ķervja sodīšanu Ceļu policijas augstākā vadība uzskata, ka piemērotais sods ir jāpārskata. Liepājas policijā vakar gan apstiprināja, ka nekādas oficiālas norādes pārskatīt materiālus par bijušā CSDD Liepājas nodaļas priekšnieka sodīšanu neesot saņemtas.

Studentu padome ievēlēta
Liepājas Pedagoģijas akadēmijā notika devītās Studentu padomes vēlēšanas. To veido 15 studējošie, kas aizklātā balsošanā tiek ievēlēti uz vienu gadu. Vēlēšanās piedalījās divi saraksti - "T.A.P" un "Tramvajs". Pēc provizoriskiem rezultātiem "Tramvajs", kas piedalās otro gadu, ieguvis 10 vietas, bet "T.A.P.", kas kandidēja jau trešo gadu - 5 vietas. Savu nostāju izteica 147 pilna laika studenti, kas ir 9 procenti no kopējā vēlētāju skaita. Nelielais skaits izskaidrojams ar to, ka šobrīd daļai studentu ir prakses laiks, kā arī iepriekšējā nedēļā bija brīvlaiks, no kura visi studenti vēl nav atgriezušies Liepājā. Jaunievēlētā Studentu padome savā pirmajā sēdē pulcēsies 7.aprīlī.

Gleznu izstāde "Tepat pie mums"
Indra Imbovica

Liepājas muzeja nodaļā "Zvejniecības un kuģniecības vēsture" apskatāma Laimoņa Podiņa gleznu izstāde "Tepat pie mums". Mākslinieks dzimis 1928. gada 11.aprīlī, beidzis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratoru nodaļu. Savā garajā mūžā Laimonis Podiņš strādājis dažādās iestādēs, rūpnīcās, kur darbs vienmēr bijis saistīts ar krāsām un krāsainiem procesiem.
Skatoties mākslinieka ainavas, pārsteidz fakts, kā šī ir Laimoņa Podiņa pirmā personālizstāde, tikai tagad uzzinām, ka daudzus gadus mums līdzās ir bijis kluss mākslinieks, kurš savus dabas vērojumus un savas dzimtās vietas izjūtas izpaudis savās gleznās. Viņš lielākoties gleznojis savam un draugu priekam, darbus labprāt dāvinājis un šad tad izlicis salonos, bet izstādēs gan nav piedalījies. Tagad, meitas pierunāts, beidzot savas gleznas parādījis plašākai sabiedrībai. Izstādē redzamas neliela formāta eļļas un pasteļa gleznas - mums visiem pazīstamas ainavas dažādos gadalaikos, Liepājas jūrmala, ezers, parks un viena otra pilsētainava. Mākslinieks pats saka: "Dabā viss ir ļoti skaists, tikai vajag turēt acis vaļā, jo citur nekur labāku krāsu saskaņu nevar ieraudzīt. Kam acis vaļā, tas šeit izstādē ieraudzīs un sapratīs, citu - varbūt tas nesaistīs." Kā liecināja lielais interesentu pulks izstādes atklāšanā - tomēr saskatīja.

Klajā nācis vēsturisks pētījums
"Simfoniskās mūzikas līkloči Liepājā"

Klajā nācis vēl viens nozīmīgs pētījums - grāmata "Simfoniskās mūzikas līkloči Liepājā". Pie tās vairākus gadus strādājusi Dr. art. Zane Gailīte, kura pērn saņēma Lielo mūzikas balvu par līdzīgu pētījumu "Par Rīgas mūziku un kumēdiņu spēli". Kādus kumēdiņus, salīdzinot ar rīdziniekiem, vairāk nekā gadsimta garumā pratuši izspēlēt liepājnieki - par to interesenti varēs izlasīt apjomīgajā grāmatā. Īsā laikā tas jau būs otrais nopietnais pētījums par Liepāju. Jo nupat iznāca un jau kļuvis par bibliogrāfisku retumu vēsturisku vēstījumu krājums "Liepāja laikmetu dzirnavās". Kļuvis zināms, ka līdzās šai grāmatai arī pētījums "Simfoniskās mūzikas līkloči Liepājā" tiks izvirzīta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības biedrības izsludinātā konkursa par kultūras mantojumu Gada balvai nominācijā "Kultūras mantojuma izpēte". :)

Lieciniekus atbalstīs materiāli
Tieslietu ministrijas speciālisti Liepājas tiesā un Kurzemes Apgabaltiesā šī gada sākumā veikuši rūpīgu izpēti, lai gūtu ieskatu, cik apzinīgi uz tiesas sēdēm ierodas izsauktie liecinieki. Iegūtie rezultāti ministrijas speciālistos radījuši pamatotas bažas, jo uz tiesas sēdēm liecinieku statusā izsauktās personas ierodas nepietiekami aktīvi. Ir gadījumi, kad saņemtās tiesas pavēstes tiek pilnībā ignorētas un tiesa spiesta lūgt policijas palīdzību, lai kārtības sargi lieciniekus uz lietas izskatīšanu atvestu piespiedu kārtā. Lai šo situāciju labotu, Tieslietu ministrija nākusi klajā ar jaunu iniciatīvu - lai palielinātu uz tiesas sēdēm izsaukto liecinieku apzinīgumu un ieinteresētību ierasties tiesā, no šā gada 1.aprīļa katram lieciniekam tiks izsniegts vienreizējs materiālais pabalsts - puse no šobrīd valstī noteiktās minimālās darba algas. Šī nauda pēc lietas iztiesāšanas būs saņemama pie katra tiesneša palīga reizi nedēļā, pirmdienās, līdz pulksten 17. :)

Sirēnas vēsta par mācību stundu
Sākot ar šodienu, visās mūsu pilsētas vispārizglītojošās skolās uz jumta uzstādītas sirēnas. Tās iedarbina pirms katras mācību stundas sākuma. Līdz ar to visā pilsētā katram tās iedzīvotājam ir skaidrs, kad sākas un kad beidzas skolēniem mācībām paredzētais laiks. Tas ir kā signāls gan veikalu un kafejnīcu darbiniekiem, kuri tagad zinās, kad no telpām jāizraida visi nepilngadīgie, jo viņiem ir jāatrodas savās mācību klasēs. Atkrīt arī jebkura veida problēmas datorsalonu īpašniekiem, jo tagad zēni un meitenes vairs nevar aizbildināties, ka viņiem, lūk, stundas jau beigušās un viņi var droši spēlēt datorspēles. Asās skaņas vieš mieru arī skolēnu vecākos, jo vēsta, ka bērni ir pie vietas. :)

Jauni veikali, kafejnīcas
Kā informē Pilsētas domes Attīstības pārvaldes Komercnodaļas speciāliste Gunta Posņaka, martā Komercnodaļā reģistrēti seši jauni tirdzniecības un pakalpojumu objekti. No tiem trīs veikali. Veikalu Graudu ielā atvērusi SIA "Ardeks", SIA "Shery L" Piltenes ielā un SIA "Sortis" Slimnīcas ielā. Jaunu kafejnīcu Flotes ielā ierīkojusi SIA "Edgardo". Vēl viena jauna kafejnīca būs meklējama Jūras ielas viesu namā, kura saimnieki ir SIA "Fontaine.Ent.". Taras pieņemšanas punkts atradīsies Sila ielā, kur to atvēra SIA "MGS Ltd".