Kurzemes Vārds

04:15 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Sportiskais antirasisms
Anda Pūce

Liepājas rajona jauniešu kluba "Pulss" panākumi Eiropas nedēļā pret rasismu rīkotajā basketbola turnīrā lika ne tikai priecāties par atvesto "Iecietības kausu", bet arī aizdomāties par metodēm, ko dažādu organizāciju pārstāvji izmanto darbā ar jauniešiem. "Ar jauniešiem saprotamām aktivitātēm vēlējāmies parādīt, ka visa pamatā ir attieksme. Uzskatām, ka viens no vienkāršākajiem veidiem, kā veicināt iecietību jauniešu vidū, ir draudzība," notikušā turnīra sakarībā sacīja Eiropas Jaunatnes cilvēktiesību sadarbības tīkla prezidents Kaspars Zālītis. "Pulsa" vadītāja Inita Ate savukārt piebilda, ka rajona jaunieši ļoti labprāt atsaukušies idejai par piedalīšanos šajā pasākumā, jo tas viņiem šķitis pietiekami atraktīvs. Pēc pasākuma un izcīnītās uzvaras prieks, protams, bijis vēl lielāks. Paši "Pulsa" biedri rajonā esot pārliecinājušies, ka jaunieši ir ļoti atsaucīgi, ja tiek piedāvātas viņiem interesantas un saistošas aktivitātes.
Jā, tieši sportiskas aktivitātes - netradicionālās spēles ar jokainām stafetēm, gluži nopietni bumbu spēļu turnīri un citas līdzīgas izdarības tiešām nereti ir jauniešu pasākumu galvenā sastāvdaļa. Un sportisko aktivitāšu dalībnieki ar prieku iesaistās spēlēs un citās nodarbībās, vai tās būtu antirasisma nedēļā vai arī narkotiku apkarošanas, atomreaktoru aizliegšanas, bebru glābšanas, vai jebkādās citās akcijās. Jo basketbola spēles laikā viņiem neviens neskalo smadzenes par bebru bēdīgo likteni vai necenšas moralizēt par narkomānu bēdīgo likteni. Basketbols vispirms ir un paliek basketbols, un sacensības ir un paliek sacensības. "Ja tu uzaicināsi jauniešus uz semināru par atkarību profilaksi, viņi nenāks, bet, ja sarīkosi atkarību profilakses nedēļā pasākumu ar devīzi - "Labāk dejo, nevis lieto narkotikas", atsaucība būs pietiekami liela," atzīst jauniešu organizāciju pārstāvji. Cits jautājums ir par to, vai pasākums ir vienkārši diskotēka, vai arī tur atrodas vieta kādam izglītojošam konkursam par narkotikām. Nav ko slēpt, dažkārt akcijas ideja ir tikai iemesls kopāsanākšanai jautrā pulciņā un nevienam netiek stāstīts ne par bebriem, ne atomreaktoriem. Dažkārt tiek izdalīti plakāti vai bukletiņi mājās vešanai, un tikai pašu ziņā ir izmest tos tuvākā gružkastē vai tomēr pašķirstīt. "Ja ir gājis jautri un bijis interesanti, jaunieši vienmēr painteresējas arī par nopietno saturu, izraisās diskusijas, rodas pārdomas, un tas arī ir pats galvenais. Svarīgākais, lai viss notiktu nepiespiesti un brīvi," uzskata jauniešu līderi.
Šādas metodes noliedzēji gan smīkņā, atgādinot, ka dažādu fondu līdzekļi, kas piesaistīti ar projektu, arī starptautisku projektu, palīdzību tiek tikai maskēti zem nopietnu tēmu izkārtnēm, patiesībā tiek domāts tikai par braucieniem uz ārzemēm, burziņiem jauniešu pulkā un bezmaksas izklaidēm par projekta naudu. Un varot arī gadīties, ka pretalkohola akcijas laikā kāds turpat rāmi sūcot vieglus kokteilīšus! Teiktajam par maskēšanos daļēji piekrīt arī paši projektu īstenotāji, tomēr viņi uzsver, ka slēpšanās esot gluži pretēja - zem izklaižu izkārtnes tiekot glabātas nopietnas lietas. Jo, strādājot ar jauniešiem, atrast līdzsvaru starp nopietno un jautro esot vairāk nekā svarīgi. Lai kritizētāji paši kādu projektu novadot vai pamēģinot runāt ar sešpadsmit gadu veciem jauniešiem par kādu nozīmīgu jautājumu! Bet paši aprunātie tikmēr atgādina, ka saturīgas brīvā laika pavadīšanas aktivitātes viņiem nemaz tik bieži nepiedāvā, tāpēc turnīrs bebru glābšanai nemaz neesot tas sliktākais pasākums, īpaši, ja kaimiņu tantuki skaļi iebilst pret ielu basketbola spēli pagalmā, nopeļot jauniešu izklaides.