Kurzemes Vārds

02:34 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis


Teātris un kino
*Rīt pulksten 17 Liepājas teātrī - Zigurda Akmentiņa jubileja "Sestdienas vakars". Programmā R.Blaumaņa viencēliens un grāmatas "Par maniem kolēģiem" atvēršanas svētki.
Svētdien Daugavpils teātra viesizrādes: pulksten 12 - muzikāla pasaka krievu valodā pēc Šarla Pero pasakas motīviem "Runcis zābakos", pulksten 18 - Reja Kūnija komēdija "Vīrietis dāvanā" (krievu val.). Ceturtdien - Valmieras drāmas teātra viesizrādes: pulksten 11 un 14 - izrāde bērniem "Pauks un Šmauks".
*Šodien pulksten 16 Liepājas Sporta un kultūras pilī - Metalurgu tautas teātra pirmizrāde "Pasaka par vērdiņu".
*Liepājas Leļļu teātrī rīt pulksten 12 - izrāde "Zaķa Jēča perējums".
*Kinoteātrī "Balle" var noskatīties vēsturisku drāmu "Konstantīns", komēdiju "Hičs. Konsultants mīlas jautājumos" un šausmu filmu "Aplis 2".

Mūzika
*Šodien mūzikas klubā "Pablo" par mūziku gādās dīdžejs Randevu, rīt klubā spēlēs grupa "R.A.P.". Latvijas 1.rokkafejnīcā šodien muzicēs grupa "Daylight", rīt klausītājus priecēs "Stendera ielas zēni".
Rīt pulksten 15 koncertzālē Graudu ielā - 4.starptautiskais Latvijas radio un televīzijas jauno izpildītāju konkurss "Jaunās zvaigznes", veltīts Zigmara Liepiņa daiļradei.
Šodien pulksten 12 E.Melngaiļa koncertzālē - Latvijas mūzikas vidusskolu vokālo nodaļu audzēkņu valsts konkurss. Rīt tai pašā laikā - laureātu apbalvošana un koncerts.

Izstādes
*Liepājas muzejā - Valsts mākslas muzeja izstāde "Klusā daba: 20.gs. otrā puse - 21.gs.", kā arī muzeja 80 gadu jubilejai veltīta izstāde "Kas nebūtu, ja būtu...". Līdz svētdienai vēl var aplūkot ekspozīciju "Krievu ikonas Latvijā".
*Muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" līdz svētdienai apskatāma Liepājai pasniegto dāvanu izstāde, turpat arī Rūdolfa Priedes grafikas.
*Muzeja nodaļā "Zvejniecības un kuģniecības vēsture" tikai līdz svētdienai - Laimoņa Podiņa gleznu izstāde "Tepat pie mums". Turpat arī izstāde no Liepājas muzeja krājuma "No tālām aizjūrām". Trešdien pulksten 17 - Paula Spridzāna gleznu izstādes atklāšana.
*Karostas laicīgās mākslas galerijā "K.Māksla?" - fotoizstāde un videoinstalācijas "Appendix".
*MJC "Vaduguns" var apskatīt lietišķās un vizuālās mākslas darbu Lieldienu izstādi.
*Mākslas galerijā "Māja" - Alekseja Naumova gleznu izstāde "Krāsainā pasaule". Atklāšana un tikšanās ar mākslinieku - šodien pulksten 17.
*Galerijā "Klints" - 4.Liepājas pilsētas un rajona mākslinieku darbu konkursizstāde "Pie jūras dzīve mana".
*Galerijā "Rožu laukums" - Miķeļa Golta gleznu izstāde.

Citas labas lietas
*Rīt Liepājas Sporta un kultūras pilī - daudzkultūru festivāla "Kopā skanam, kopā varam" noslēguma koncerts un gadatirgus.
*Grillbārā "Bruno" šovakar pulksten 19.30 - pelmeņu ātrēšanas sacensības "Pelmeņu pavēlnieks - 2005".

Grupas "R.A.P." koncerts klubā "Pablo"
Kaut arī tradicionāli par Latvijas rokenrola galvaspilsētu mēdz dēvēt Liepāju, vienas no pēdējās desmitgades spilgtākajām un interesantākajām pašmāju rokgrupām "R.A.P." saknes meklējamas Kuldīgā, kas līdz šim Latvijas mūzikas kartē bija iezīmēta kā alternatīvās mūzikas citadele. Nu jau vairākus gadus "R.A.P." mūziķi lielākoties dzīvojas pa Rīgu, tomēr arī dzimto Kuldīgu nav aizmirsuši. Rītvakar "R.A.P." par prieku liepājniekiem uzstāsies klubā "Pablo".
Latvijas mūzikas apskatnieki un kritiķi savos uzskatos par "R.A.P." daiļradi ir diezgan vienoti, dēvējot kuldīdzniekus par vienu no šā brīža spēcīgākajām alternatīvā roka komandām. Grupa, savulaik pazīstama ar nosaukumu "Rāpuļi ar putniem", dibināta pirms desmit gadiem, un līdz šim tai iznākuši trīs albumi - "Vanilla" (1999.gadā), "Feel?" (2001.gadā) un "2" (2003.gadā). Pērn februārī kuldīdznieki saņēma divas Latvijas Mūzikas ierakstu "Gada balvas" - nominācijā "Labākais modernā roka albums" par disku "2", kā arī nominācijā "Labākā modernā roka dziesma" par kompozīciju "Butterfly Snow Fall". Jāatzīmē, ka pēdējo mēnešu laikā grupa "R.A.P." koncertēja samērā reti un tas saistīts ar darbu pie jaunā albuma, kuru mūziķi sola laist tautās līdz vasaras sākumam. Rezumējot - ir vērts sestdienas vakarā doties uz klubu "Pablo", lai pabaudītu kvalitatīvu un progresīvu rokenrolu.

Liepājas posts un varenība
Šķiet, ka ikviens kādreiz ir vēlējies nokļūt senā pagātnē un, teiksim, paskatīties, kāda pilsēta ir bijusi gadus pirms simts gadiem, un pastaigāt pa iecienītākajām atpūtas vietām un iegriezties kādā jaukā kafejnīcā. Taču, lai to redzētu, nemaz nav nepieciešama laika mašīna, bet atliek tikai aiziet uz Vācu un latviešu tikšanās centru "Vācu namā", kur par godu pilsētas dzimšanas dienai izstādītas bildes. Tajās iemūžināta Liepāja pirms un pēc Otrā pasaules kara. Biedrības pārstāvis Visvaldis Pauluss, gremdējoties atmiņās un veroties melnbaltajās fotogrāfijās, stāsta, ka Liepājā kādreiz ir bijušas šauras ieliņas, kurus ieskāvuši lieli, lepni un grezni nami. Vairākās bildēs redzams tramvajs, kas pasažierus vizinājis pa Kūrmājas prospektu, Jūrmalas parku, tālāk gar Alejas laukumu un griezies pie pašreizējās Pilsētas domes. Paulusa kungs smej, ka agrāk dāmām bijušas garas kleitas, kuru dēļ nebijis nemaz tik viegli aizkļūt līdz Jūrmalas parkam, tādēļ transporta līdzeklis lieti noderējis. Vecajās fotogrāfijās var paskatīties, kāda bijusi Lielā iela, cik daudz un dažādu tiltu slējušies pār kanālu, cik zemi, paplukuši izskatījušies daudzi nami Jaunliepājā, savukārt vārds grezns būtu īstais, stāstot par Kūrmājas prospekta un Lielās ielas ēkām. Rosības pilna bijusi Graudu iela, arī Rožu laukums, kurā agrāk skanējis tirgus troksnis, maigi čuksti mīļotās ausīs un bērnu jautrie smiekli. Savukārt neatpazīstama šodienas skatījumā ir Vītolu iela, ko Otrā pasaules kara laikā pilnībā iznīcināja. Tāpat savs stāsts ir par Zivju, Tirgoņu un Graudu ielām, kurās atradās daudz mazu veikaliņu, kur tirgotāji katrs lielīja savu preci par labāku, nekā tā ir konkurentam. Lai spētu novērtēt savu pilsētu un tos cilvēkus, kas daudz darījuši, lai tā priecētu acis pašiem iedzīvotājiem un iebraucējiem, vajag ielūkoties bildēs, kurās attēlota pilsēta pēc Otrā pasaules kara. Īsā brīdī Liepāja pārtapa par gruvešu kaudzi. Tos, kurus interesē agrākie Liepājas skati, var doties uz Vācu un latviešu tikšanās centru sestdien no pulksten 12 līdz 17.

Skatītāju vērtējums…
Armands:
"Mani interesē Liepājas vēsture, vairāk informācijas par to iegūstu muzejos. Taču, manuprāt, pārāk maz ir pieejamo materiālu par Liepājas izcelsmi. Skatoties senajās fotogrāfijās, šķiet, ka Liepāja agrāk bijusi drūmāka, nekā tā ir tagad."

Ieva:
"Par Liepājas vēsturi es uzzinu no grāmatām, laikrakstiem un muzejiem. Mani interesē, kāda Liepāja ir izskatījusies agrāk, arī pašai mājās ir dažas vecas fotogrāfijas ar pilsētas skatiem. Manuprāt, pašreiz pilsēta daudz neatšķiras no tās, kāda tā bija agrāk, īpaši Rožu laukums, jo daudz kas ir no jauna restaurēts."

Nora:
"No skolas laikā redzētām fotogrāfijām, kur attēlota agrākā Liepāja, šķiet, ka tā bijusi pelēka, tagad pilsēta ir daudz krāšņāka un sakoptāka. Domāju, ka ir nepieciešams vairāk rīkot izstādes, kas parādītu pilsētas vēsturi. Darbus varētu izstādīt pilsētas centrā brīvā dabā, būtu labi, ja kāds cilvēks turpat arī kaut ko pastāstītu."

Gribu zināt…
Liepājas Metalurgu Tautas teātra režisore Daina Kandēvica, viņas režisēto izrādi "Pasaka par vērdiņu" varēs skatīt šodien Sporta un kultūras pilī.
-Par ko aktieris var apskaust režisoru?
-Par izvēles brīvību.
-Bez kādām rakstura īpašībām nevar iztikt režisors?
-Bez sapratnes, iejūtības un labestības.
-Jūsu iecienītākais lugu rakstnieks?
-Pauls Putniņš.
-Pēdējā laika spilgtākās emocijas?
-Pašlaik man ir tāds pasteļtoņu periods, kad notiek it kā gatavošanās lēcienam.
-Kas vairs negaršo kā bērnībā?
-Es ēdu un dzeru visu, izņemot tomātu sulu, kas man no bērnības negaršo.
-Kam dodat priekšroku - ziemai vai pavasarim?
-Es esmu vasaras cilvēks, tāpēc izvēlētos pavasari. Šajā gadalaikā notiek gatavošanās tam lēcienam vasarā.
-Labākais laika pavadīšanas veids pavasarī?
-Brīvo laiku es pavadu kustībā - braucot, ejot, skrienot pēc iespējas tālāk no mājām, vislabāk to darīt ar labu kompāniju.