Kurzemes Vārds

02:32 Piektdiena, 24. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Neatliekamā medicīniskā palīdzība nav domāta jokdariem
ALEKSANDRS OSIPOVS, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais ārsts

Jaunie veselības aprūpes finansēšanas noteikumi paredz, ka gadījumos, ja Neatliekamā medicīniskā palīdzība būs izsaukta nepamatoti, tā tiks uzskatīta par maksas pakalpojumu un par to nāksies maksāt. Jāatzīst, ka mūsu pilsētā daļēji šādu kārtību ieviesa jau pirms diviem gadiem, kad gadījumos, ja izsaukums nebija kā neatliekamā palīdzība, par to bija jāmaksā 2 lati transporta pakalpojums, bet no pagājušā gada decembra - 3 lati. Taču šajā sakarībā ir kāda pavisam nopietna problēma - mēs jau varam prasīt, taču vismaz pagaidām nav mehānisma, kā šo naudu iekasēt. Dokumentus par nepamatotajiem izsaukumiem pagaidām nododam Administratīvajai komisijai, taču man nav ziņu, cik naudas ir iekasēts. Turklāt mums ir jārēķinās arī ar to, ka Liepājā ļoti daudz cilvēku to nemaz nav spējīgi samaksāt.
Lai arī šobrīd valsts ir noteikusi, ka nepamatotu ātrās palīdzības izsaukumu gadījumos būs jāmaksā, cenrādis vēl nav izstrādāts. Sazinoties ar kolēģiem citās pilsētās, esmu uzzinājis, ka vienā prasa 6 latus, citā - 5 un tamlīdzīgi. Es domāju, ka tuvākajā laikā arī Liepājā šo cenrādi izstrādāsim. Pēc Valsts obligātās apdrošināšanas veselības aģentūras cenrāža viens Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukums izmaksā 27 latus un 46 santīmus. Šādu maksu jau šobrīd iekasē, piemēram, no ārzemniekiem, ja viņiem ir veselības traucējumi un viņi ātro palīdzību izsauc uz viesnīcu. Taču viņiem šos izsaukumus sedz apdrošināšanas kompānija, tāpat kā mūsu cilvēkiem, ja viņi dodas ārpus valsts robežām.
Kādam varbūt šķiet, ka lēmums par maksa par nepamatotiem izsaukumiem ir nepareizs. Man gan tā nešķiet, jo šādu izsaukumu ir aizvien vairāk. Mums nākas gan pildīt to darbu, kas jāveic ģimenes ārstiem, gan doties pie cilvēkiem, kam vienīgā problēma ir alkohola reibums, gan ierasties izsaukuma vietā un konstatēt, ka tas ir viltus izsaukums. Nereti šādi joko bērni. Bet ātrā palīdzība nav domāta jokdariem. Un es domāju, ka turpmāk šo bērnu vecākiem nāksies par to uzņemties arī finansiālu atbildību. Manuprāt, tas būs tikai godīgi.
Noteikumos, kas attiecas uz neatliekamās palīdzības saņemšanu, teikts arī, ka to visu diennakti sniedz slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Tā, protams, ir taisnība, taču to nevajag uztvert burtiski, ka tagad, kā kaut kas atgadīsies, tā dosimies uz slimnīcu, lai mūs izmeklē. Protams, akūtos gadījumos noteikti sniegs palīdzību un, ja būs nepieciešams, cilvēku ievietos slimnīcā. Taču, ja gadījums nebūs akūts, tas tāpat būs maksas pakalpojums, un es domāju, ka maksa par to būs lielāka nekā par vizīti pie ģimenes ārsta.