Kurzemes Vārds

17:08 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Viss notiek tad, kad jānotiek
Indra Imbovica

Lai gan lēnāk, nekā mēs visi vēlētos, tomēr nevar noliegt, ka mūsu valstī kopējais dzīves līmenis pamazām uzlabojas. Par to liecina kaut vai tāds fakts, ka sava veida bumu piedzīvojuši preses izdevumi, īpaši runājot par neskaitāmajiem krāsainajiem labā poligrāfiskā izpildījumā iznākošajiem izklaides žurnāliem. Dažkārt var tikai pabrīnīties, kā tie, tik līdzīgi viens otram, var izdzīvot un kas viņus pērk.
Tomēr Latvijā, pamatā Rīgā, nemaz nerunājot par citu valsts novadu pilsētām, joprojām akūti trūkst literatūras un mākslas periodisko izdevumu. Par izdzīvošanu uz slēgšanas sliekšņa nemitīgi cīnās tas pats literārais žurnāls "Karogs" un arī laikraksts "Kultūras Forums" un arī mākslas žurnāli. Tādēļ par sava veida unikālu parādību var uzskatīt Liepājas literātu un radošo mūziķu kluba "Helikons" tāda paša nosaukuma periodisko izdevumu. Klubs savas pastāvēšanas trīs gados nupat klajā laida jau 9. burtnīcu.
Atceroties pirmos biklos soļus šā izdevuma tapšanā, kad 1.burtnīca iznāca uz apmēram 30 lappusēm, blakus lielajam priekam par šo notikumu pilsētas literārajā dzīvē, tas saņēma arī krietnu devu kritikas, tad tagad "Helikona" apjoms pārsniedzis 100 lappuses. Un tūlīt jāteic, ka žurnāla biezums, iztērētais papīrs un finansiālie līdzekļi ir sevi attaisnojuši. Lai gan šoreiz šis numurs bija rūpīgi gatavots un veltīts Liepājas 380.gadadienai, ir pamats cerēt, ka arī turpmākie savā kvalitātē noturēsies līmenī, jo iepriekšējie ar katru nākamo burtnīcu ir kļuvuši saturā bagātāki un interesantāki. Viss notiek tad, kad jānotiek.
Rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs vēl nebija iepazinies ar pēdējo, pilsētas jubilejai veltīto numuru, bet žurnāla iepriekšējo, 8.burtnīcu, telefoniski vērtēja šādi: "Es to divās dienās izlasīju no vāka līdz vākam un palika labs iespaids. Tajā varēja iepazīties un gūt priekšstatu arī par citiem Kurzemes novada dzejnieku darbiem. Man patīk tā sirsnīgā toņkārta, tajā nav pārspīlēta elitārisma, žurnālā ir aktualitātes. Tas ir labi. Tagad Modris Zihmanis man ir atsūtījis 9.numuru. Interese ir tajā ielūkoties."
Kluba "Helikons" prezidente Zoja Zandberga kopā ar redkolēģiju, šķiet, žurnālam ir uzķērusi pareizo virzienu - veidojot to ne tikai kā tīro literāro darbu izdevumu, kas ir tā pamatu pamats, bet rakstot arī par cilvēkiem, par vēstures faktiem, iepazīstinot ar jaunākās paaudzes autoriem, kuri tikai sāk savu ceļu literatūrā, par kultūras dzīves aktualitātēm utt. Tas nenoliedzami piesaista žurnālam daudz plašāku lasītāju loku, kas vismaz šā brīža tik finansiāli pieticīgajos apstākļos šādam literāram izdevuma ir ļoti svarīgi. Šeit jāpiesauc Liepājas draugs un mūsu pilsētas himnas vārdu autors Māris Čaklais, kurš savā laikā, pārņemot populārā laikraksta "Literatūra un Māksla" vadību, īsā laikā tā tirāžu dubultoja, ieturot tieši šādu avīzes veidošanas principu - kvalitatīva literatūra, sarunas ar interesantām personībām un aktuāla kultūras informācija.
Varbūt Māris, tagad sēžot uz mākoņa maliņas, dod sava veida svētību liepājniekiem un viņu tik grūti un sūri izauklētajam literārajam izdevumam? Vai helikonieši spēs ne tikai noturēt jau sasniegto žurnāla saturisko līmeni, bet arī to attīstīt, pārkāpt pāri dažām nesaskaņām, sarūgtinājumiem un sadarboties ar citiem, ārpus šī kluba esošajiem pietiekami talantīgajiem literātiem, tas atkarīgs no viņiem pašiem.
Liepājas literāti to grūtāko un izšķirošo soli ir spēruši - žurnālu nodibinājuši, vismaz reizi ceturksnī izdevuši un tā kvalitāti nemitīgi uzlabo, tagad viņi nopelnījuši, lai tos atbalstītu. Bet, lai žurnāls "Helikons" izaugtu par Kurzemes novada vai vismaz Lejaskurzemes literāro izdevumu, savu regulāru finansiālo atbalstu un patiesu ieinteresētību jāparāda arī Pilsētas domes attiecīgās kultūras nozares vadītājiem. Kārtīgs literārais žurnāls - arī tā ir nopietna Liepājas kā kultūras pilsētas vizītkarte.