Kurzemes Vārds

03:30 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pilsētplānotājs Sigurds Grava turpina rūpēties par bibliotēku
Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā viesojās eksliepājnieks Sigurds Grava no Amerikas Savienotajām Valstīm. Viņš vēlējās redzēt, kā tiek izlietoti 10 tūkstoši ASV dolāru, ko pagājušā gada nogalē bibliotēka no viņa kā dāvinājumu saņēma ar ASV latviešu kultūras biedrības "Tilts" starpniecību. Finansējums tika piešķirts ar nosacījumu iegādāties datorus un aktuālas grāmatas. Tagad par šo naudu nopirktie jaunie datori jau ir pieejami lietotājiem bibliotēkas Informācijas zālē, un Gravas kungs ar gandarījumu pie tiem nofotografējās. Arī šajā reizē viņš bibliotēkai nodeva vērtīgu dāvanu - paša rakstītu liela apjoma grāmatu "Urban transportation systems", kā arī "Pilsētplānošanas angļu-latviešu vārdnīcu".

Gidi sāk mācīties
Vakar sākās un divas nedēļas turpināsies Lejaskurzemes Tūrisma informācijas biroja rīkotie gidu mācību kursi. Pēc to beigšanas, nokārtojot eksāmenus, varēs saņemt gida sertifikātu, lai vadītu ekskursijas pa Liepāju un rajonu. Līdzīgi kursi notika pirms diviem gadiem, kad sertifikātu ieguva 24 gidi. Šogad viņiem ir atkārtota sertifikācija. No jauna mācīties par gidiem pieteikušies ap 50 cilvēku. Viņu starpā ir arī 20 brīvklausītāji, kuri gan sertifikātu nesaņems, taču viņiem būs iespēja iegūt visas tās pašas zināšanas, ko pārējiem. Kursu laikā varēs iegūt zināšanas par pilsētas vēsturi, arhitektūru, dabu, ostu un tūrisma objektiem, kā arī par gidu darba metodiku, saskarsmes kultūru un psiholoģiju. Visā Latvijā šobrīd tiek sakārtots gidu darbs, un paredzams, ka turpmāk mūspusē ekskursijas būs atļauts vadīt tikai speciālistiem, kas iepriekš ieguvuši atbilstošās zināšanas.

Oranžās pacientu kartītes vairs nav vajadzīgas
Ar 1.aprīli, reģistrējoties vai pārreģistrējoties pie ģimenes ārsta, pacientiem vairs neizsniegs oranžās Slimokases dalībnieka reģistrācijas kartītes - tā "Kurzemes Vārdu" informēja Valsts obligātās apdrošināšanas veselības aģentūras Kurzemes nodaļas veselības aprūpes speciāliste Marina Čerņakova. Tā kā ar 1.aprīli visā valstī tiek ieviests vienots ambulatorās veselības aprūpes modelis un arī veselības aprūpes pakalpojumu samaksa ir vienota visā valstī, tad šīs kartītes ir zaudējušas savu sākotnējo nozīmīgumu. Ja rodas šaubas par pacienta piederību pie konkrēta ģimenes ārsta, ārstniecības iestādes to var operatīvi pārbaudīt centrālā reģistra datu bāzē. Turklāt valsts garantētā palīdzība katram mūsu valsts pilsonim vai pastāvīgajam iedzīvotājam ir jāsniedz neatkarīgi no tā, vai šī kartīte ir vai nav.

Diabēta slimniekiem par nieru problēmām
Ar nieru problēmām diabēta slimniekiem nākas bieži saskarties. Tās rada augsts asinsspiediens, augsts cukura līmenis asinīs, paaugstināts holesterīna līmenis, smēķēšana un cits. Par to, kā novērst nefropātiju un kāda ir slimnieku pašu līdzatbildība šajā procesā, Diabēta slimnieku asociācijas seminārā, kas notiks ceturtdien, 7.aprīlī, pulksten 15 viesnīcā "Amrita", stāstīs Centrālās slimnīcas ārste Tatjana Kozlova. Pasākuma laikā interesentiem veiks arī ekspresanalīzes cukura un holesterīna līmeņa noteikšanai asinīs. Ar urīnsaturošām paketēm un citiem palīglīdzekļiem ķermeņa kopšanā iepazīstinās firmas "Tena" pārstāvji. Semināra dalībnieki varēs arī saņemt Latvijas Diabēta federācijas žurnālu "Saule". Uz tikšanos aicināti gan diabēta slimnieki un viņu piederīgie, gan citi interesenti.

Jaunās zvaigznes izraudzītas
Inita Gūtmane

Koncertzālē Graudu ielā norisinājās 4.starptautiskais Latvijas radio un televīzijas jauno izpildītāju konkurss "Jaunās zvaigznes", kas šogad veltīts Zigmara Liepiņa daiļradei. Žūrijas pārstāvis Valdis Skujiņš sacīja, ka konkursā savu dziedāšanas prasmi rādīja vairāk nekā 40 jauni Liepājas puses izpildītāji. Viņš uzslavēja dziedātājus, viņu vecākus un pedagogus, jo daudzi priekšnesumi bija sagatavoti ļoti labā līmenī. Festivāla direktore Laila Ilze Purmaliete teica, ka liepājnieki viņu patīkami pārsteiguši, jo ar katru gadu esot arvien labāki un vairāk pārdomāti priekšnesumi. Daudziem konkursantiem ir ļoti labas balsis, skaņdarbus viņi izpilda emocionāli un izjusti. Festivāla direktore apgalvoja, ka Liepājas konkurss bijis visspilgtākais, salīdzinot ar citu pilsētu šā gada sarīkojumiem. L.I.Purmaliete norādīja, ka šajā konkursā tik liela uzmanība netiek pievērsta izpildītāja tēlam, bet tam, kā viņš spēj attēlot dziesmas dvēseli, tajā pausto notikumu.
Žūrija otrajai atlases kārtai, kas notiks 7.maijā Jelgavā, izvirzīja 17 dziedātājus. Tie ir Līga Miteniece, Sabīne Oskirko, Džeina Stepiņa, Zane Šteinberga, Evijs Ozols un Kristaps Šēnbergs, Jeļena Pjatova, Miks Saulītis un Jana Mežaine, Ginta Mahte, Raitis Roze, Emīls Balcers, Hetija Fjodorova, popgrupas "'Tev un man" grupas, Rita Krūmiņa, Rūta Doveika un Uģis Kleščovs, Baiba Skudiķe un trio - Baiba Skudiķe, Jānis un Mārtiņš Čakši. Talantīgākos no visas Latvijas izvirzīs finālam, kas notiks 28.maijā Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē.

Iegādāsies jaunus karogus
Pilsētas domes deputāti Finanšu komitejā nolēma, ka pašvaldība iegādāsies 36 jaunus valsts un tikpat arī pilsētas karogus. Tas izmaksās 1484 latus. Karogu nomaiņa ir nepieciešama, jo daļa līdzšinējo, kas rotā pilsētu svētkos, ir izbalējusi un stipri cietusi vējā.

Hansa Kristiana Andersena dienas
12.vidusskolas jaunākajās klasēs notika H.Andersena jubilejas sarīkojumu cikls. Iesākumā skolas bibliotēkā bija stundas un stāstījumi par ievērojamo dāņu pasaku meistaru, pēc tam bērni piedalījās viktorīnā. Noslēgumā bija svētki skolas aktu zālē, kur lasīja dzejoļus un godināja viktorīnas uzvarētājus. Par sarīkojuma naglu kļuva skolas populārā teātra "Balagančik" uzstāšanās. Jaunajiem skatītājiem parādīja Jurija Zinovjeva iestudēto Hansa Andersena pasakas "Princese uz zirņa" 20 minūtes garu izrādi.

Liepājas muzejā - 1368 apmeklētāji
Indra Imbovica

Pilsētas 380. jubilejai veltīti sarīkojumi Liepājas muzejā ilga veselu mēnesi. Kā "Kurzemes Vārdu" informē muzeja Darbam ar sabiedrību nodaļas vadītāja Dace Bumbiere, tieši Liepājas dzimšanas dienā, 18.martā, vien gan galveno ēku, Kūrmājas prospektā, gan tās nodaļas apmeklēja 1368 cilvēki.
Bet Liepājas dzimšanas dienas mēnesi muzejs iesāka ar gleznotāja Andra Millera 50 gadu jubilejas izstādi, kuru mēneša vidū nomainīja brīnišķīga profesionālās tēlotājmākslas izstāde "Klusā daba - 20.gadsimta 2.puse un 21. gadsimts" no Valsts mākslas muzeja unikālajiem krājumiem. Tai sekoja izstāde "Krievu ikonas Latvijā", kuru novērtēja un apmeklēja 3286 liepājnieki. Interesentus joprojām iepriecina vairākas mākslas izstādes gan muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos", gan nodaļā "Zvejniecības un kuģniecības vēsture".
Dzimšanas dienas svētku svinībās muzeja darbinieki, saņemot Pilsētas domes finansiālo atbalstu, sagaidīja daudzus desmitus klausītāju senās mūzikas ansambļa "Lirum" koncertā. Bet īpaši pirmsskolas un jaunāko klašu skolēniem sarūpēta interesanta nodarbība - "Viduslaiku iela". Jaunās paaudzes apmeklētāju skaits tikai grupās vien bija 854 cilvēki. Kā katru gadu Liepājas dzimšanas dienā muzejs un tā abas nodaļas bija atvērtas apmeklētājiem bez maksas.