Kurzemes Vārds

03:47 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Veļa, basketbols, nauda
Ints Grasis

Akciju sabiedrības "Lauma" jaunie vadītāji beidzot it kā esot tikuši skaidrībā par savām prioritātēm mecenātismā. Tiesa, pēc intervijas ar "Laumas" izpilddirektoru Edgaru Štelmaheru "Kurzemes Vārdā" īstas pārliecības (es domāju - ar tikšanu skaidrībā) nerodas. Pateikts ir viens - tekstiluzņēmums vairāk orientēsies uz kultūras atbalstīšanu, ne sportu.
Līdz ar to ir piepildījušās manas bažas par to, ka svešzemju investoram, ja tas ienācis svešā pilsētā, svešas ir arī gadu desmitiem šeit koptās tradīcijas. Ar to domāju mūsu pilsētas dāmu basketbolu. Jau labu laiku tas nonācis pabērna lomā, bet vismaz tagad uzņēmuma vadītāji ir saņēmušies un beidzot pateikuši, ka sieviešu basketbols netiks atbalstīts. Tas noticis pēc vairāku mēnešu rūpīgiem pētījumiem. Šeit gan vārds "pētījumi", manuprāt, jāraksta pēdiņās, jo grūti iedomāties, ka profesionāli publisko attiecību uzņēmumi ir secinājuši, ka sieviešu veļas ražotāja tēls nesaderas ar sieviešu basketbolu… Sieviešu veļa, lūk, esot tik gaisīga un vāra, ka neatbilstot sporta garam. Vai sieviešu veļa vairāk iet kopā ar svara vērotāju klubiņu?
Bet "Liepājas metalurga" smagā metāla produkcija, pēc "Laumas" izpilddirektora domām, ļoti labi saderas ar sporta tēlu. Interesanti, kā diez metalurgu produkcija saderas ar ērģeļmūzikas festivālu (ar uzņēmuma finansiālo atbalstu festivāls aizsākās). Vai tādā ziņā, ka ērģeļu stabules ir no metāla? Jā gan, tikai no krāsainā.
Domāju, ka te nav runas par saderību, bet par "Laumas" vadītāju izšķiršanos, cik lielā mērā piedalīties mecenātisma projektos, un arī to, cik lielā mērā viņi jūtas piederīgi mūsu pilsētai. Prieks, ka tekstiluzņēmuma īpašnieki nolēmuši atbalstīt Liepājas Simfonisko orķestri un Liepājas teātri, bet žēl Liepājas labākās sieviešu basketbola komandas "Lauma", Liepājas labākā autosportista Viktora Lebedeva, Latvijas labākā peldētāja Romāna Miloslavska.
Tāpat diezin vai var aprēķināt, cik lielu un kādu atdevi no sponsorētā gūst pats mecenāts. "Diemžēl līdz šim atbalstīto sporta projektu sabiedriskās attiecības nesasniedza mērķi - atpazīstamību un plašu publicitāti," - tas ir fragments no uzņēmuma izpilddirektora elektroniskās vēstules redakcijai. Ja "Laumas" vadītāji reizē gan runā, ka vēlas vairāk iesaistīties projektos ar starptautisku skanējumu, gan, piemēram, atsaka finansējumu Latvijas labākajam peldētājam - olimpietim, atsaka basketbola komandai, kuras vārds ir tā saaudzis ar veļas ražošanas uzņēmumu, ka jau sen tiek uztverts kā viens veselums Latvijā un ārpus tās, tad ir skaidrs, ka ne jau atdeve ir galvenais iemesls, kādēļ daudziem jau ir atteikts. Uzņēmumam, protams, visvairāk par visu rūp naudas pelnīšana, un nav svarīgi, vai rūpnīca atrodas Liepājā vai Sāremā salā. Tā ir tikai vieta, kurā atrodas ražotne.
Bet kāpēc ar šīm atklāsmēm "Lauma" nākusi klajā tikai pavisam nesen? Laikā, kad norimušas vēlēšanu kaislības. Tagad, kad Liepājas partija, kuras viena no veidotājām ir bijusī "Laumas" prezidente Zigrīda Rusiņa, ir veiksmīgi iesoļojusi domē, uzņēmuma paziņojumi vairs nespēj iespaidot vēlēšanu rezultātus. Un nav svarīgi tas, vai kāds šobrīd šķendēsies, sak, paldies tev, Zigrīda, ka atradi labus investorus, lai tu un mūsu pilsēta varētu labi nopelnīt. Būtiski ir tas, ka jaunie "Laumas" vadītāji domā citādāk nekā iepriekšējie.
Ceru, ka mūsu pilsētā būs dāmu baskets, būs rallijs, būs peldēšana un citi sporta veidi, būs sasniegumi, būs jauni atbalstītāji. Un vēl. Ja reiz firma "Lauma" ir noteikusi savas mecenātisma prioritātes, tad svarīgi, lai tā konsekventi pie tām arī turētos un sniegtu solīto atbalstu. Lai cik padomiski tas arī izklausītos, lai tāpat neaizmirst, ka zināma artava, kas nav samērojama ar peļņu, ir jādod arī savai pilsētai, saviem pilsētniekiem. Tad ar tēlu viss būs kārtībā.