Kurzemes Vārds

19:29 Ceturtdiena, 20. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kopā ar kūlu izkūpēs nauda

Pēteris Jaunzems

Lai gan pērnās zāles dedzināšanas apjomi vairs nav tik visaptveroši, kā tas bija pērn un aizpērn, tomēr, braucot pa rajonu, arī šopavasar vietumis var redzēt, ka īpašnieki mēģinājuši likvidēt kūlu, pieliekot tai sērkociņu. Šiem cilvēkiem jāzina, ka, šādi rīkojoties, viņi sadedzina arī daļu naudas, ko varētu saņemt vienotās platības maksājumos.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Dienvidkurzemes Reģionālās lauksaimniecības pārvaldes speciālists Bruno Herbsts, jau aizvadītajā gadā, novērtējot zemes platības vienotās platības maksājumu piešķiršanai, kontrolieri raudzījās, lai nebūtu pārkāpti labas saimniekošanas prakses principi. Viens no tiem nosaka, ka sauso zāli nedrīkst dedzināt, jo kopā ar to bojā aiziet arī putnu ligzdas, kukaiņi un mazāki dzīvnieki. Par pārkāpumu gan pērn nevienam maksājumus nesamazināja, jo pārbaude notika vasaras otrajā pusē, kad dedzināšanu bija grūti konstatēt. Taču šogad Zemkopības ministrija noteikusi stingras sankcijas zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem, kā arī to īstenošanā sadarbosies ar ugunsdzēsējiem, kas sniegs ministrijai nepieciešamo informāciju par pārkāpējiem un viņu pieļautajiem nedarbiem. Maksājumu summu paredzēts samazināt arī tiem pretendentiem, kuri nebūs ievērojuši citus labas saimniekošanas prakses nosacījumus, proti, ignorējuši meliorācijas sistēmu uzturēšanas noteikumus vai lietojuši minerālo mēslojumu un pesticīdus tuvu ūdens noteku aizsargjoslām.

Ja tiks konstatēts, ka saimnieks nav izpildījis kādu no labas saimniekošanas prakses nosacījumiem, no kopējās aprēķinātās vienotās platības maksājumu summas saimniecībai, kas atrodas lauksaimniecībai mazāk labvēlīgajos apvidos, atbalstu paredzēts samazināt pat par desmito daļu.