Kurzemes Vārds

23:32 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ja nebūs pieprasījuma, nebūs arī kapos zagtu puķu piedāvājuma
ULDIS STELMAKERS,
Kapsētu pārvaldes direktors

Līdz ar pavasara atnākšanu atkal aktuāla kļūst kapu apzagšanas problēma. Pats ar šo problēmu esmu saskāries jau sen. 1966.gadā autoavārijā gāja bojā mans tēvs. Viņš ir apglabāts Smiltenē. Pat tur jau tajā laikā, mazpilsētā, kur cilvēki cits citu zina un pazīst, mēs nevarējām tēvam uz kapa uzstādīt rozi, jo to vai nu izraka un aiznesa, vai, ja tā uzziedēja, ziedus nogrieza. Tāpēc es saprotu tos, kas nāk un stāsta par apzagtajiem kapiem. Man viņu ir žēl.

Lai arī ar dažādiem paņēmieniem esam mēģinājuši šo problēmu risināt, izeju pagaidām neredzu. Vairākkārt ir bijusi saruna ar Pašvaldības policijas vadītājiem, esam par šo problēmu runājuši arī sanāksmē pie pilsētas izpilddirektora. Pašvaldības policija palīdzību mums nekad nav atteikusi. Jā, rakstiski gan neesmu iesniedzis nevienu pieprasījumu, lai biežāk patrulētu kapsētās. Varbūt varam mēģināt izmantot rīdzinieku pieredzi. Viņi Pašvaldības policijas paspārnē izveidojuši Kapsētu sabiedriskās kārtības sargāšanas nodaļu. Bet tas ir jādara pašvaldības līmenī, tādu nevar izveidot Kapsētas pārvalde. Turklāt tam ir vajadzīgs finansējums no pilsētas budžeta, tāpēc nevaru solīt, ka tāda būs. Manuprāt, tagad, kad darbu sākuši jaunievēlētie domnieki, mēs varētu kopīgi domāt, kā šo problēmu risināt.

Taču es joprojām palieku pie savas jau agrāk izteiktās pārliecības. Ja nebūtu pieprasījuma, nebūtu arī piedāvājuma. Tiem, kas kapos zog ziedus un zaļos augus, vienkārši nebūtu kur tos realizēt, ja tos neuzpirktu ziedu un buķešu tirgotāji. Un, lai neviens nevienu nemēģina pārliecināt, ka tā nenotiek. Tirgos pārdevēji cits citu pazīst, zina un redz, kas tur notiek. Arī man ir stāstīts, ka no rīta pirms pulksten astoņiem tirgū piegādā preci, kas iegūta kapsētās. Tāpēc man šķiet, ka kapu apzagšanas problēmu vajadzētu risināt no šīs puses - izskaust iespēju kapos iegūto realizēt tirgū.

Kapsētās strādājošie gandrīz vai ik dienu tramda dažādas aizdomīgas personas, bet tas ir īslaicīgs panākums. Vienu dienu tādu izdzen ārā, bet citudien viņš ir atkal klāt. Es pat zinu gadījumus, kad īstais zaglis stāv aiz kapsētas žoga, bet netīro darbu viņa vietā paveic kāds iesūtīts garā vājš cilvēciņš. Bet tie kapu apzadzēji, kurus noķer, savukārt ir tik degradētas personas, kuriem nav ne morāles, ne ētikas, nemaz nerunājot par iespēju kompensēt izdarītos zaudējumus. Taču, ja viņiem nebūtu arī iespēju sazagto realizēt, manuprāt, kapu apzagšana mazinātos.