Kurzemes Vārds

04:29 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepāja atvadās no Jāņa Pāvila II
Līvija Leine

Vakar Latvijā, tāpat kā daudzviet pasaulē, bija sēru diena. Notika Romas katoļu pāvesta Jāņa Pāvila II bērēm veltīti dievkalpojumi. Sēru mise sasauca kopā kristiešus arī Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē. To vadīja Liepājas bīskaps Vilhelms Lapelis. Tajā piedalījās arī bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis, Evaņģēliski luteriskās baznīcas Grobiņas iecirkņa prāvests Ainars Jaunskalže, Svētās Trīsvienības draudzes mācītājs Pēteris Kalks un baptistu Ciānas draudzes mācītājs Ilmārs Arājs.
Svētrunu sacīja Vilhelms Lapelis. Viņš augstu vērtēja pāvesta mūža devumu, viņa dzīvi ciešā vienotībā ar Dievu, cenšanos darīt cilvēkus brīvus un laimīgus. Viņš pieminēja arī pāvesta vizīti Latvijā, to, ka viņš, te ierodoties, vispirms noskūpstīja Latvijas zemi. Vilhelms Lapelis bija arī pēdējais no Latvijas bīskapiem, kurš runājis ar pāvestu. Tas noticis pagājušā gada 20.decembrī, kad Latvijas bīskapu Boļeslavu Sloskānu pāvests izsludināja par godināmo tikumu varoni.
Par pāvesta devumu Latvijai runāja arī bīskaps Ārvaldis Andrejs Brumanis. Viņs atcerējās gan pāvesta vizīti Latvijā, gan interesi par Latviju, kad bīskaps Brumanis strādājis Vatikāna radio Latviešu sekcijā. Bet Svētā Pētera bazilikā pāvests bīskapa kārtā ir iesvētījis pašu Ārvaldi Andreju Brumani. Liepājā par pāvestu atgādinās viņa katoļiem un visai pilsētai dāvinātā Svētā Meinarda baznīca un tās zvans.

Pievērsīsies baltvācu komponistu devumam
No 12. līdz 14.aprīlim Liepājas Pedagoģijas akadēmijā un Mūzikas vidusskolā notiks baltvācu mūzikas seminārs. Kā pastāstīja akadēmijas Svešvalodu katedras lektors Reinis Bahs, mūsu pilsētā jau iepriekšējos gados notikuši semināri par baltvācu literatūru un glezniecību, kurus rīkoja baronese Babete fon Zasa sadarbībā ar LPA un Vācu un latviešu tikšanās centru. Toreiz lektori bija no Vācijas, Latvijas un Igaunijas. Šoreiz uzmanība tiks pievērsta baltvācu komponistu devumam. Par Johanu Gotfrīdu Mītelu, Franci Ādamu Feihtneru un Augustu Veirauhu pastāstīs Arnolds Klotiņš un Zane Gailīte, kā arī lektori no Vācijas un Igaunijas. Seminārs notiks vācu valodā.

Studentu saimi atkal vada Atis Egliņš–Eglītis
Pedagoģijas akadēmijā notika jaunievēlētās Studentu padomes pirmā sēde. Tās laikā par Studentu padomes valdes priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēja vēstures un sociālo zinību studiju programmas 3.kursa studentu Ati Egliņu–Eglīti, par priekšsēdētāja vietnieci ievēlēja vēstures un sociālo zinību skolotāju studiju programmas 4.kursa studenti Zani Jundzi. Apstiprināja arī darbības vadlīnijas 2005.–2006. studiju gadam, kurā paredzēts nostiprināt un paplašināt saikni ar akadēmijas ārzemju sadraudzības augstskolu studentu pārstāvniecībām, rūpēties par pieņemamu servisu dienesta viesnīcās, turpināt sadarbību ar augstskolas administrāciju un iesaistīties Latvijas Studentu apvienības lēmumu pieņemšanas procesā, aizstāvot LPA studentu intereses.

"Kurzemē" būs arī pasta nodaļa
Jaunā tirdzniecības nama "Kurzeme" telpās jaunu nodaļu ir atvēris arī Latvijas pasts. Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Liepājas nodaļas vadītāji, klientus jaunajā – 10.nodaļā – gaida jau šodien. Tā būs atvērta ik dienas līdz pat pulksten 21 (arī brīvdienās un svētku dienās). Šajā nodaļā varēs veikt dažādus maksājumus, iegādāties pastmarkas, aploksnes, pastkartes, laikrakstus, žurnālus, kancelejas preces un daudz ko citu, arī veikt dažādas ar pasta specifiku saistītas operācijas.

Tiesneši saņem Atzinības rakstus
Tieslietu ministre Solvita Āboltiņa pasniegusi apbalvojumus tieslietu sektora darbiniekiem, kuri devuši vislielāko ieguldījumu Apgabaltiesu darbības atjaunošanā Latvijā. Viena no apbalvotajiem, kas saņēma pirmās pakāpes Atzinības rakstu un zelta rakstāmspalvu, ir Kurzemes Apgabaltiesas priekšsēdētāja Astrīda Bērziņa. Otrās pakāpes Atzinības rakstu un sudraba rakstāmspalvu piešķīra Kurzemes Apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājam Roberta Lazdānam un Civillietu tiesas kolēģijas priekšsēdētājai Vinetai Mahtei. Tiesu administrācijas piemiņas veltes saņēma arī tie Latvijas apgabaltiesu darbinieki, kuri darbu sāka tiesu izveides laikā 1995.gada 31.martā. Starp viņiem ir arī Kurzemes Apgabaltiesas tiesneši Biruta Ķeire, Linda Vēbere, Andrejs Grūbe, kā arī vairāki tehniskie darbinieki.

Jūrnieki piemin pazudušos lidotājus
Vakar pie pieminekļa bojā gājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem Kūrmājas prospekta galā notika svinīgs atceres brīdis Amerikas Savienoto Valstu 10 kara lidotājiem, kuri 1950.gadā bez vēsts pazuduši pie Liepājas krastiem. Svinīgajā atceres brīdī Jūras spēku orķestris atskaņoja Latvijas un ASV himnas, bet pēc kapelāna aizlūguma Jūras spēku komandieris Aleksandrs Pavlovičs nolika ziedus pie piemiņas plāksnes bez vēsts pazudušajiem jūrniekiem. Diemžēl uz atceres pasākumu nebija ieradušies ne ASV vēstniecības pārstāvji, pēc kuru iniciatīvas pirms pieciem gadiem pie pieminekļa tika piestiprināta piemiņas plāksne, ne arī pašvaldības darbinieki.

Kravu apgrozījums joprojām sarūk
Liepājas ostā šā gada pirmajā ceturksnī pārkrauts 1,1 miljons tonnu kravu, kas ir par 15,2 procentiem mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laikā, kad ostā pārkrauti 1,3 miljoni tonnu, rāda Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes apkopotā informācija. Ostā pirmajā ceturksnī apkalpoti 2183 pasažieri – par 670 cilvēkiem vairāk nekā pērn šajā laikā. No ostas uz ārzemēm izbrauca 430 kuģu. SEZ pārvaldes apkopotā informācija rāda, ka lielākais stividors ostā ir "Liepājas osta LM", kas trīs mēnešos pārkrāvusi 327357 tonnas kravu jeb par 28,9 procentiem vairāk. Vēl 157184 tonnas pārkrāvusi firma "Terrabalt", bet 105072 tonnas – "Duna". Martā kopumā Liepājas ostā pārkrautas 454600 tonnas, no kurām 232600 tonnas bija ģenerālkravas, 133300 tonnas – beramkravas, bet 88700 tonnas – lejamkravas.