Kurzemes Vārds

08:53 Svētdiena, 9. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Rīt Liepājā sākas futbola sezona

"Uzdevums paliek tas pats – izcīnīt Latvijas čempiona nosaukumu"

Saruna ar "Liepājas metalurga" galveno treneri Benjaminu Zelkēviču sezonas priekšvakarā

Vispirms tradicionālais jautājums: kas šajā ziemā un pavasarī izdevās vislabāk un kas neizdevās?
– To parādīs spēle. Attiecībā uz funkcionālo sagatavotību izdevās izpildīt iecerēto. Jau ziemā tepat Liepājā bija atbilstoši laika apstākļi treniņiem brīvā dabā. Arī dienvidos trenējāmies intensīvi, trīs reizes dienā, pat spēļu dienās. Uzsvaru uz funkcionālo sagatavotību vajadzēja likt tāpēc, ka mums nav pārāk garš rezervistu soliņš un garo sezonas maratonu nāksies izturēt visai šauram spēlētāju lokam. Varbūt arī šo lielo slodžu dēļ pārbaudes spēļu rezultāti nav tik labi, kā gribētos – sešas uzvaras, seši neizšķirti, seši zaudējumi.
Vai tad šiem rezultātiem kāda nozīme? Kādreiz treneri teica tā: labāk zaudēt desmit pārbaudes spēles un uz tā rēķina uzvarēt vismaz vienu spēli meistarsacīkstēs.
– Tomēr futbolisti neguva vajadzīgo pārliecību par saviem spēkiem. Arī taktikas ziņā gribas pamēģināt kaut ko jaunu, iespēlēt kādu kombināciju. Pamatsastāvs taču mainījās gandrīz uz pusi, aizgāja pieci spēlētāji – Gvildis, Lukašāvičs, Skinderis, Panfjorovs, Rinkus. Taisnību sakot, ir problēmas. Ne visi spēlētāji darbojas tā, kā es gribētu. Bet komanda atjauninās. Gribas skatīties uz priekšu. Vairāki Liepājas jaunie futbolisti spēlē Latvijas olimpiskajā izlasē. Tas ir apsveicami, taču meistarības ne visiem pietiek, lai palīdzētu "Liepājas metalurgam" cīnīties par Latvijas čempiona nosaukumu. Bet šogad iespējas iegūt spēļu praksi būs daudz lielākas nekā pagājušajā gadā.
Vai tāpēc atteicāties no trijiem pamatsastāva aizsardzības spēlētājiem, lai rūdītu jaunos liepājniekus?
– Mums vajadzēja ātru aizsargu, un Mikadze tāds ir. Vairāk orientējos uz spēles konstruktoriem, kuri var piedalīties uzbrukumu veidošanā, un to prot Kalons un Miceika. Ar Kalonu vēl nav atrasta kopēja valoda, taču viņš var progresēt, tikai jānosaka spēlētāja vieta un funkcijas. Arī Miceikam ir pieredze, kā nekā spēlējis Sanktpēterburgas "Zenit" komandā.
Vai uzdevums komandai paliek tāds pats kā citus gadus – iegūt Latvijas čempiona nosaukumu, valsts kausu?
– Citu uzdevumu mums nevar būt. Ja no manā rīcībā esošajiem spēlētājiem izdosies izspiest visu, ko viņi prot un ko var cerēt, tad panākumi būs. Tikai vajadzīgs laiks, lai jauna komanda saspēlētos, lai atrastu savu spēli.
Iespējas atrast savu spēti taču bija plašas. Gandrīz 20 pārbaudes spēles, vairums ļoti labos laukumos. Izmēģināti ap pusotra desmita futbolistu no deviņām valstīm, arī futbola pasaulē pazīstamām – Brazīlijas, Urugvajas.
– Tieši tas radīja disonansi. Tas neveicināja stabilitāti un pārliecību komandā. Esošie spēlētāji uz jaunatnācēju biežo parādīšanos skatījās ar aizdomām – vai tikai visus neizkonkurēs? Izmēģinājām pārāk daudz spēlētāju, taču tajos neko daudz neieraudzījām. Skaidrs, ka turpmāk klubam vajadzīgs labs selekcionārs.
Vai pamatsastāvu jau varat nosaukt?
– Es domāju, ka arī jūs to varat nosaukt. Tur nekā sarežģīta nav. Vārtos Spole, aizsardzībā Zirnis, Mikadze, Ivanovs, Kļava, pussargi Daņilovs, Kalons, Miceika, Soloņicins, uzbrukumā Dobrecovs un Katasonovs.
Pagājušajā sezonā jūs visvairāk neapmierināja komandas spēle aizsardzībā. Kā ir pašreiz?
– Tāda problēma būs arī šogad. Jo mūsu pussargi nemīl aizsargāties. Ceru, ka stabilizēt mūsu aizmuguri palīdzēs Mikadze un Miceika.
Kura līnija pašreiz ir vistuvāk jūsu prasībām?
– Pilnīgi apmierināts neesmu ne ar vienu līniju.
Vai tas nozīmē, ka no pārbaudes spēlēm neviena neapmierināja?
– Nē, tā nevar teikt. Laba spēle izdevās pret zviedru klubu "Elfsborg". Spēlētāji bija mobilizējušies.
Gandrīz katru gadu ir bijis kāds sezonas atklājums, sevi spilgti piesaka kāds no pašmāju jaunajiem futbolistiem. Uz ko jūs cerat šogad?
– Visvairāk gaidu no Kļavas. Viņš stabilizējies. Gaidu arī no Ivanova. Par citiem vēl runāt pāragri, taču gan jau pienāks arī viņu kārta.

Pēdējo reizi vecajās tribīnēs
Vēl nekad Liepājas futbola arēnās nav paredzēts tik daudz pārmaiņu, kā šopavasar, un līdz vasaras vidum stadioni iegūs jaunu formu un arī saturu.
Kā pastāstīja "Liepājas metalurga" izpilddirektora vietnieks Ilgvars Šēns, vislielākās pārmaiņas gaida "Daugavas" stadionu. Pats būtiskākais, ka līdz vasaras vidum galvenās skatītāju tribīnes klās jumts, tajās notiks arī citas pārmaiņas. Pārbūves darbi sāksies jau pirmdien, tūlīt pēc pirmās spēles, tāpēc arī rīt skatītāji vecajās tribīnēs sēdēs pēdējo reizi. Kamēr darbi turpināsies, vajadzēs izvietoties tribīnēs stadiona parka pusē.
Citādāks izskats pavērsies arī alejā no ieejas stadionā līdz ģērbtuvju paviljonam. Tur būs izvietoti desmit stendi, kuros fotoattēlos varēs skatīt metalurgu futbola komandas un arī Liepājas futbola vēsturi, sākot no pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem līdz pat mūsdienām.
Bet "Daugavas" stadiona rezerves laukumā vispirms iekārtos mākslīgo apgaismojumu, tad laukumam uzklās jaunu mākslīgo segumu, un pašlaik tur projektē tribīnes ar vietām ap 500 skatītāju. Gan mākslīgais apgaismojums, gan laukuma mākslīgais segums būs arī "Olimpijas" stadionā.

Vai uz troni jau četri pretendenti?
Futbola speciālisti uzskata, ka šogad Latvijas meistarsacīkstes būs intriģējošākas, jo pretenzijas uz čempiona titulu pieteikušas ne vairs trīs, bet gan četras komandas, savukārt tām noskaņojumu sabojāt var vēl divas komandas.
Pārliecinošākais sastāvs šķiet valsts daudzkārtējam čempionam "Skonto", bet vislielākos zaudējumus sastāvā no līderiem cietusi "Ventspils", kuru atstājuši septiņi spēlētāji, arī uzbrukuma līderis Rimkus.
Bet vismīklainākā komanda ir Kuldīgas "Venta". Vēl nevienai virslīgas komandai Latvijā nav bijis tik liels gada budžets - 7 miljoni eiro, un neviena nav dzīvojusi ar tādu vērienu, uzturoties lepnākajā Rīgas viesnīcā, trenējoties Turcijā, Portugālē un Spānijā, kā arī visas 14 savas pašmāju spēles Latvijas meistarsacīkstēs paredzot translēt televīzijā. Tāpat neviena nav sastāvā vienā rāvienā iesaistījusi spēlētājus ar tik skanīgiem vārdiem kā Lužnijs ar Londonas "Arsenal" un Hackevičs ar Kijevas "Dinamo" pieredzi, kā arī virkni Latvijas izlases spēlētāju un kandidātu, arī liepājnieku Karlsonu. Vienīgais jautājums: cik ilgi "Venta" spēs saglabāt tik plašu plūdumu un vai vienā brīdī tā nepārsprāgs kā ziepju burbulis?
Šīm trim komandām un "Liepājas metalurgam" šad tad kāju priekšā var aizlikt gan "Dinaburga", gan "Jūrmala", kurā spēlē četri futbolisti no Dienvidamerikas - divi brazīlieši un divi argentīnieši.
Šķiet, par palikšanu virslīgā cīnīsies "Rīga" un metalurgu rītdienas pretinieks Rīgas "Olimps", kas komplektēts no perspektīviem jaunās paaudzes spēlētājiem.

"Liepājas metalurga" spēles Latvijas meistarsacīkstēs

Aprīlis
10. Liepājā ar Rīgas "Olimpu"
16. Rīgā ar "Rīgu"
20. Liepājā ar "Ventspili"
24. Liepājā ar "Dinaburgu"
30. Ventspilī ar Kuldīgas "Ventu"

Maijs
4. Liepājā ar "Skonto"
8. Jūrmalā ar "Jūrmalu"
12. Rīgā ar "Olimpu"
17. Liepājā ar "Rīgu"
25. Ventspilī ar "Ventspili"
29. Daugavpilī ar "Dinaburgu"

Jūnijs
19. Liepājā ar "Ventu"
25. Rīgā ar "Skonto"

Jūlijs
3. Liepājā ar "Jūrmalu"
4. Liepājā ar "Olimpu"
19. Rīgā ar "Rīgu"
23. Liepājā ar "Ventspili"

Augusts
2. Liepājā ar "Dinaburgu"
6. Ventspilī ar "Ventu"
21. Liepājā ar "Skonto"
28. Jūrmalā ar "Jūrmalu"

Septembris
17.
Rīgā ar "Olimpu"
21. Liepājā ar "Rīgu"

Oktobris
1.Ventspilī ar "Ventspili"
16. Daugavpilī ar "Dinaburgu"
23. Liepājā ar "Ventu"
30. Rīgā ar "Skonto"

Novembris
5.
Liepājā ar "Jūrmalu"
"Liepājas metalurgs" – 2005

Kluba prezidents – Sergejs Zaharjins, izpilddirektors – Aleksandrs Rogoza, galvenais treneris – Benjamins Zelkēvičs, treneris – Vladimirs Osipovs, menedžeris – Jurijs Romaņenkovs.
Vārtsargi – Aleksejs Krucs (1976), Viktors Spole (1972), Aleksandrs Vlasovs (1986).
Aizsargi – Dzintars Zirnis (1977), Oskars Kļava (1983), Deniss Ivanovs (1984), Andrejs Žuravļovs (1984), Antons Jemeļins (1984), Dmitrijs Halvitovs (1986), Lavrentijs Mikadze (1978).
Pussargi – Genādijs Soloņicins (1980), Edijs Daņilovs (1976), Intars Kirhners (1983), Māris Brūders (1984), Pāvels Surņins (1985), Darius Miceika (1983), Mindaugs Kalons (1984).
Uzbrucēji – Viktors Dobrecovs (1977), Aleksandrs Katasonovs (1972), Kristaps Grebis (1980), Jurģis Kalns (1982).