Kurzemes Vārds

10:40 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Jaunais domes izpilddirektors: "Šis amats nav medusmaize"
Sarmīte Pelcmane

Tā nopūšoties "Kurzemes Vārdam" atzina EDGARS RĀTS, kuru ceturtdien domes deputāti iecēla par domes izpilddirektoru līdzšinējā izpilddirektora Normunda Niedola vietā. Tādējādi turpmāk pilsētas sarežģītās saimniecības smagums būs uz E.Rāta pleciem. No tā, kā jaunais izpilddirektors tiks galā ar saviem nebūt ne vieglajiem pienākumiem, vistiešākajā veidā būs atkarīgs, cik komfortabli savā pilsētā jutīsies liepājnieki. Tāpēc neapšaubāmi cilvēks šās nedēļas centrā ir tieši viņš – Edgars Rāts.

Jāteic gan, ka Edgaram Rātam pilsētas saimnieciskās dzīves vadīšana nav jaunums, jo pēdējos divus gadus viņš paralēli Komunālās pārvaldes direktora amatam bija arī domes izpilddirektora vietnieks, un tieši viņa vadībā veikta lielākā daļa gan lielo saimniecisko projektu, gan ikdienas darbu. Aizkulisēs viens otrs pat melš, ka pēdējos gados E.Rāts jau bijis īstais izpilddirektors, N.Niedolam pavirzoties maliņā un veicot vairāk tādu kā prezentācijas funkciju.

To, ka domes vadības vīri jau labu laiku iepriekš bija izlēmuši, ko virzīt par jauno izpilddirektoru, apliecina arī savdabīgais veids, kā E.Rāts pilsētas dzimšanas dienā saņēma vienu no "Gada liepājnieka" nominācijām. Kā atceramies, kandidātus goda titulam izvērtēja speciāla Apbalvojumu konsultatīvā komisija, kurā plecu pie pleca darbojās dažādu profesiju pārstāvji, labi savas nozares speciālisti. Konsultatīvās padomes izveidotajā "Gada liepājnieku" sarakstā E.Rāta nebija, taču deputāti pēc savas iniciatīvas nobalsoja par vēl vienas nominācijas izveidošanu – speciāli Rātam un arī viņam piešķīra "Gada liepājnieka" laurus, pamatojot – par lielo ieguldījumu pilsētas infrastruktūras sakārtošanā. Kā neizpratni pauda viens no konsultatīvās komisijas loceklim, nenoliedzot, ka Komunālās pārvaldes direktors ir pelnījis uzslavu par paveikto, tomēr kāpēc tad vispār esot vajadzīga tāda komisija, ja deputāti paši nobalso par saviem darbiniekiem?

Kā Komunālajai pārvaldei E.Rāta vadībā izdevies līdz šim uzturēt kārtībā pilsētu un veicināt tās attīstību, lai spriež katrs liepājnieks pats, bet nenoliedzami, ka darbu bijis daudz. Pārvaldes pārziņā ir ielu uzturēšana, satiksmes sistēmas organizēšana, pilsētas uzkopšana, pašvaldības īpašumu apsaimniekošana, Liepājas apzaļumošana utt. E.Rātam un viņa komandai rokas jo īpaši bija jāatrota pēc šā pavasara lielās vētras, kas nodarīja pilsētai turpat trīs miljonus zaudējumu. Pie Rāta lielākajiem uzraudzītajiem projektiem var minēt promenādes izveidošanu, Pulvera ielas apjomīgo rekonstrukciju u.c.

Edgars Rāts pats, sēžoties izpilddirektora krēslā, atzīst, ka Liepājas vislielākā sāpe, kas prasīs visvairāk pūļu, ir pilsētas ielu un vispār kopējās infrastruktūras sakārtošana. Šo jomu viņš pārzina labi, jo savas darba gaitas savulaik uzsācis ar autotransportu saistītos uzņēmumos – Autobusu parkā nogājis ceļu no mehāniķa līdz direktora vietniekam, vadījis uzņēmumu "Ritums", bet pirms Komunālās pārvaldes izveidošanas bija direktors Liepājas Ceļu pārvaldē. Taču, kad visas Liepājas ielas beidzot būs bez bedrēm un bedrītēm, nezina pateikt arī viņš, jo visu ielu kapitālais remonts prasītu gandrīz divdesmit miljonus latu, tāpēc tas tiek veiks pakāpeniski, iespēju robežās. E.Rāts priecājas, ka vismaz izdevies deputātiem pierādīt un izplēst pilsētas infrastruktūras sakārtošanai lielāku naudas summu no budžeta nekā iepriekš. Otra tikpat akūta problēma pilsētai, pēc jaunā izpilddirektora domām, ir "Liepājas siltuma" neatrisinātā lieta.

Edgars Rāts uzsver, ka ar politiku nenodarbojas, neesot nevienas partijas biedrs. Vienīgā reize, kad viņš mēģināja politikā iesaistīties, bija pirmās pašvaldības vēlēšanas, kad Rāts startēja Andra Jaunsleiņa vadītās apvienības "Mēs – Liepājai" sarakstā. E.Rātam nav arī sava biznesa, ko šajā gadījumā var vērtēt pozitīvi, jo visu savu laiku viņš varēs veltīt pilsētai, kas ne vienmēr izdodas citām amatpersonām.

Nav viegli izdibināt, kāds Edgars Rāts ir no cilvēciskā aspekta. Kaut gan visi kā viens, kas viņu pazīst, apgalvo: Rāts ir goda vīrs, strādīgs un atbildīgs, kā cilvēks viņš esot visai noslēgts. Tāpēc dominē Rāta profesionālitātes izvērtējums, nevis cilvēcisko īpašību uzskaitījums. Kā vadītājs saviem padotajiem viņš esot stingrs, principiāls, viņu respektē, bet ne aiz bailēm. Padotie saka: cienām.

Tomēr, kad E.Rātu iepazīst tuvāk, atklājoties, ka viņš nebūt neesot tik atturīgs, tā vismaz uzskata Māris Jaunsleinis, ar kuru kopā Rāts daudzus gadus nostrādājis Autobusu parkā, visbeidzot arī kopā darbojušies akciju sabiedrības valdē. "Tas varbūt tikai tāds pirmais iespaids par Edgaru. Īstenībā viņš nav noslēgts," saka M.Jaunsleinis. "Domāju, ka Rāts ir piemērots izpilddirektora amatam. Viņam ir lielas darba spējas, viņš ir mērķtiecīgs, uzņēmīgs. Nevairās arī no grūtu un sarežģītu lietu risināšanas."

Domes priekšsēdētājs Uldis Sesks savukārt, taujāts, kāpēc izpilddirektora amatam izvēlēts tieši Edgars Rāts, uzsver: "Izpilddirektoru maiņa ir saistīta ar savstarpēju vienošanos. Šobrīd programmās ir daudz dažādu lielo projektu sporta un kultūras jomā, un Edgaram Rātam ir lielāka pieredze šādu apjomīgu projektu vadīšanā. Rāta kandidatūru izvēlējāmies kopīgās diskusijās koalīcijas padomē. Galvenais kritērijs – pieredze, profesionalitāte, ilgus gadus strādājot par Komunālās pārvaldes direktoru, labs organizators, pietiekami komunikabls, konstruktīvs, lai domes izpildaparātu vadītu kā vienotu komandu."

Savs vērtējums ir arī nu jau bijušajam izpilddirektoram Normundam Niedolam. "Zinošs, pieredzējis direktors, tur nav šaubu," par savu pēcteci saka Niedols. "Bijis man vairākus gadus par vietnieku, zina visu, kas domē notiek, pazīst izpilddirektora darbu. Lēmums par viņa iecelšanu ir pareizs un bez pārsteigumiem." Sarūgtināts bijušais izpilddirektors nejūtoties, katras pārmaiņas radot stresu, bet viņš arī zinot, cik rūgta ir izpilddirektora maizītes garoza.

To zina arī Edgars Rāts, kurš "Kurzemes Vārdam" atzina, ka, pirms piekrist kandidēt par izpilddirektoru, ļoti daudz domājis un apsvēris. "Jo strādājot šajā sistēmā pietiekami daudzus gadus, domāju, ka ļoti labi zinu ne tikai skaisto pusi, bet arī to, cik pilsētai daudz problēmu un cik kura smaga. Neuztveru šo amatu ne kā prēmiju, ne kā medusmaizi, bet zinu, ka priekšā ir smags darbs un tas ir jādara. Ceru, ka mana pieredze un zināšanas noderēs pilsētai," – tā jaunais domes izpilddirektors.

Vizītkarte
EDGARS RĀTS
49 gadus vecs.
Inženieris ekonomists pēc izglītības.
Strādājis dažādos ar autotransportu saistītos uzņēmumos.
Bijis uzņēmuma "Ritums" direktors, Liepājas Autobusu parka direktora vietnieks, Ceļu pārvaldes direktors.
Astoņus gadus nostrādājis par Komunālās pārvaldes direktoru.
Kopš 2003.gada marta – domes izpilddirektora vietnieks.
2005.gada 7.aprīlī ievēlēts par Pilsētas domes izpilddirektoru.
Precējies, izaudzinājis divas meitas.