Kurzemes Vārds

04:12 Svētdiena, 8. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Viens no septiņiem simtiem Eiropā
Daiga Borska

Tāds amats kā Andrim Segliņam ir vēl tikai četriem cilvēkiem Latvijā un septiņiem simtiem Eiropas Savienībā. Viņš – Nodarbinātības valsts aģentūras Kurzemes reģiona EURES konsultants. Latvijā šādi EURES konsultanti strādā vēl tikai Latgalē, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā. Ko nozīmē EURES – Eiropas nodarbinātības dienestu tīkls jeb European Employment Services? Šis tīkls aptver Eiropas ekonomikas zonas valstis, kā arī Norvēģiju, Lihtenšteinu, Islandi un Šveici, tā galvenais uzdevums – veicināt darbaspēka kustību, līdzsvarot tā pieprasījumu un piedāvājumu Eiropas ekonomikas zonas valstīs. Kā Andris līdz EURES konsultanta krēslam tika un kāda ir viņa ikdiena?

Būdams Velnciema puika, Andris mācījās 7.vidusskolā, bet pēc tam Rīgas Tehniskās universitātes Mehānikas fakultātē. Liepājā iznāca beigt divus kursus, tad studentu grupai mācības bija jāturpina Rīgā. Ieguvis bakalaura diplomu, Andris sapratis, ka tehniskās lietas būtu interesanti nomainīt pret ko citu. Sanācis tā, ka tieši tobrīd RTU piedāvāja apgūt jaunu specialitāti – organizators nodarbinātības jomā. Andris Segliņš bija viens no tiem retajiem, kas ieguva šo specialitāti, jo šobrīd vairs tā netiek piedāvāta. Specialitāte ir. Jāmeklē darbs. Un noteikti Liepājā. Aizgājis uz toreizējo Valsts nodarbinātības dienesta Liepājas filiāli, lai pieteiktos konkursam uz vakanto darba vietu, un viņu pieņēma. Sākumā pildījis vecākā inspektora pienākumus, bet jau pēc neilga laika uzticēti filiāles Darba tirgus daļas vadītāja pienākumi.

2003.gada sākumā Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiālē tika saņemta informācija, ka saistībā ar gaidāmo Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā tiek meklēti pretendenti uz Kurzemes reģiona EURES konsultanta vietu. Viens no priekšnoteikumiem pretendentam bija pieredze darbā nodarbinātības jomā un labas angļu valodas zināšanas, jo visa saziņa ar šo Eiropas nodarbinātības dienesta tīklu, tā speciālistiem un arī konsultantu mācības notiek angliski.

A.Segliņš: "Nolēmu pretendēt un pieņemt jauno izaicinājumu, jo, strādājot Nodarbinātības valsts aģentūrā, zināmu pieredzi jau biju ieguvis. Jaunais darbs piedāvāja lielāku patstāvību, daudz jaunas informācijas apguves. Tas bija kā izaicinājums un iespēja strādāt citā līmenī nekā pirms tam." Kļūstot par pretendentu uz jauno vietu, Andrim ar to viss tikai sākās. Droši var teikt, sākās pavisam cita dzīve.

Pēc Latvijas izvēlēto konsultantu pirmās tikšanās Rīgā, Starptautisko attiecību departamentā, sekoja pirmais brauciens uz Dāniju, kur notika mācības. Piedzīvojums bijis liels, jo pirms tam neesot braucis tālāk par Igauniju un Lietuvu. Krājušies iespaidi ne tikai par braucienu, bet galvenais – par mācībām. Ja līdz tam bijušas tikai teorētiskas zināšanas par gaidāmo darbu, tad nu viss pamazām kļuvis vai ar roku aptaustāms. Vēl pēc laika, pērnā gada aprīlī un maijā, Barselonā notika pamatmācību kurss topošajiem EURES konsultantiem, kurā piedalījās pārstāvji no sešpadsmit dažādām Eiropas valstīm. Jūnijā Vīnē vairāk nekā simt cilvēku, kuri veiksmīgi bija beiguši pamatapmācību kursu, saņēma Eiropas Komisijas izdoto sertifikātu par tiesībām strādāt kā EURES konsultantiem.

Mācības notika angļu valodā, apgūstamās informācijas daudzums bijis iespaidīgs. Bet tagad Andris sevi droši var saukt par vienu no 700 konsultantiem. "Tā kā EURES konsultantu ir tikai septiņi simti, mēs savi uzskatām par vienu lielu, saliedētu un draudzīgu ģimeni," stāsta Andris. "Nepieciešamības gadījumā sazināmies cits ar citu, palīdzam ar informāciju. Varu jebkuram aizsūtīt elektronisko vēstuli ar vārdiem: "Te Andris no Latvijas. Man vajadzētu informāciju..." Un, kā saka, viss notiek. Arī pieci Latvijas EURES konsultanti darbojas kā viena komanda, kurā ļoti svarīgs ir cilvēciskais aspekts. Tādēļ, ka gan te, gan visā Eiropā darām vienu darbu. Palīdzam savas un citu valstu iedzīvotājiem iegūt informāciju, lai viņi varētu braukt strādāt uz Eiropas Savienības valstīm."

Nodarbinātības valsts aģentūrā Andris Segliņš kā Kurzemes reģiona EURES konsultants darbu sāka pagājušā gada 1.maijā. Un jau no pirmās dienas iedzīvotāju interese par iespējām strādāt Eiropas Savienībā bijusi ļoti, ļoti liela. Tikai pērn vien pie Kurzemes reģiona EURES konsultanta konsultācijas saņēmuši gandrīz 1000 klientu. "To arī var saprast," skaidro Andris, "jo līdz ar Latvijas pievienošanos Savienībai, cilvēki vēlējās izmantot iespējas, ko piedāvā jaunais Eiropas Savienības pilsoņa statuss un darba tirgus, tas ir, braukt strādāt uz citām valstīm. Protams, lielākā daļa, kas meklē darbu ārpus Latvijas, to dara ar vēlmi vairāk nopelnīt. Interesanti, ka vairums darba meklētāju ir cilvēki vidējos gados, nevis jaunieši." Taču EURES konsultanta uzdevums nav iekārtot darbā katru darba meklētāju. Viņa misija ir informēt par darba iespējām, dzīvošanas nosacījumiem konkrētā valstī, par to, kas jāņem vērā, braucot strādāt uz ārvalstīm. Latvijas EURES moto skan: "Mēs parādīsim Tev ceļazīmes, jāstūrē būs Tev pašam." Tas nozīmē, ka EURES konsultanti sniegs nepieciešamo informāciju par to, kur un kā meklēt darbu ārvalstīs, bet par darba attiecībām ar darba devēju būs jāvienojas jau pašam. Liepājnieki visbiežāk vēlas braukt strādāt uz Lielbritāniju vai Īriju un to lielā mērā nosaka angļu valodas zināšanas. "Jā, svešvalodu zināšanas strādāt gribētājiem, manuprāt, būtu noteikti nepieciešamas, lai nodibinātu kontaktu ar darba devēju ārvalstīs," piebilst konsultants. "Valodu prasme liek cilvēkam justies drošākam un pārliecinātākam par savām spējām jebkurā situācijā."

Lai arī pirmo gadu jaunajā amatā par vieglu nenosaukt, Andris Segliņš pārliecināti saka: tas bijis ļoti interesants. Katra diena, par spīti kļūdām un pieredzes trūkumam, nesusi ko jaunu un interesantu. Tā nav tikai informācijas apguve, konsultēšana, bet arī dažādu semināru rīkošana darba devējiem un darba meklētājiem kā Latvijā, tā arī starptautiskā mērogā. Tāpat katrs darba brauciens uz kādu no Eiropas valstīm nav vis atpūta, jo visa diena paiet, aktīvi darbojoties darba grupās un iesaistoties diskusijās. No konkrētās valsts vislabāk atmiņā paliekot lidosta un viesnīcas numuriņš, jo dienas ir tik noslogotas, ka parasti neatliekot brīvā laika, lai pat apskatītu pilsētu.

Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane: "Andris ir cilvēks, kurš tiešām strādā daudz un dara to bez lieka skaļuma. Darītājs ar unikālām darba spējām. Tas, ko viņš panācis un iemācījies, noticis tikai ar paša spēkiem un patstāvīgi. Darbiem, kas jāpadara, netiek žēloti ne darbdienas vakari, ne brīvdienas, un viņu vienmēr interesē viss jaunais."

Brīvajos brīžos Kurzemes reģiona EURES konsultants aizraujas ar mūzikas ierakstu kolekcionēšanu, ko sācis, vēl skolā mācoties. Labprāt, kad ir atbilstoša situācija, viņš iejūtoties arī dīdžeja darbā. Droši vien tādēļ tagad bez Andra grūti iedomāties sarīkojumus darbabiedriem. Ja vien ir laiks, viņš labprāt nodarbojas ar sportu, par vienu no jaukākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem uzskata kārtīgu izdejošanos kādā mūzikas klubā kopā ar savu draudzeni Lindu.

Vizītkarte
ANDRIS SEGLIŅŠ
Nodarbinātības valsts aģentūras Kurzemes reģiona EURES konsultants – viens no pieciem EURES konsultantiem Latvijā.
Liepājnieks, mācījies 7.vidusskolā, RTU ieguvis mehāniķa diplomu un inženiera grādu kā organizators nodarbinātības jomā.
Cilvēks, kuram maz brīvā laika un daudz patstāvības iesāktā īstenošanai.