Kurzemes Vārds

01:51 Piektdiena, 24. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Migla ap pilsētas dvēseli

Par pilsētas sirdi un dvēseli dēvētais, dziesmās apdziedātais un liepājnieku lokālpatriotismam tik aktuālais Rožu laukums joprojām atrodas tādā kā karsta kartupeļa statusā, kurš tiek mētāts no viena grāvja malas uz otru, tā arī nenonākot pie kopsaucēja, kādai būt tā nākotnei. Jāteic, ka šim nenoteiktības haosam ir gan objektīvi, gan subjektīvi iemesli, vienlaikus atzīstot, ka otro ir krietni vairāk nekā pirmo.

Objektīvi ir tas, ka pēdējo nieka simts gadu laikā Rožu laukuma un tā apkārtnes vēsture bijusi tik daudzšķautņaini raiba, ka katrs to var interpretēt, kā tam ienāk prātā. Loģiski ir arī tas, ka līdz ar to cilvēku viedokļi par pilsētas centra turpmāko nākotni dalās, un šeit dominē gan pragmatiski merkantili, gan saudzīgi zaļi, gan romantiski sapņaini motīvi, un katram no tiem ir gana svarīgi, akmens stingri argumenti. Un arī tas nav nekas slikts, jo pasaules jaunāko laiku vēsture zina neskaitāmus gadījumus, kad strīdiņos spalvas putējušas uz nebēdu.

Bēdīgāk ir tas, ka Pilsētas domes deputātiem, kuru rokās liepājnieki ar savām balsīm likuši atbildību par Liepājas nākotni, arī par šās nākotnes sejas vaibstiem, nav receptes, kā virzīties uz problēmas atšķetinājumu. Zinu, ka atjaunotās "Kurzemes" īpašnieki nebūt nav vienīgie uzņēmējdarbības pārstāvji, kas pauž neizpratni, kāpēc pilsētas vadītāji ir tik nekonkrēti centra aprišu iezīmēšanā. Iespējams, ka par šo kavēšanos atbildīgās personas var atrast instrukcijas, aiz kurām aizslēpt savu čammāšanos, taču esmu pārliecināts, ka lielākā daļa liepājnieku, tāpat kā šo rindu autors, ir neizpratnē par gumijas stiepšanu ar centra detālplānojumu. Nav arī saprotams, kāpēc uz tautas kalpu kandidējošo partiju nākotnes plānos bija tik daudz skaistu frāžu par sakārtošanu, bet reāli pilsētai ar labām pagātnes un šodienas arhitektūras tradīcijām ilgstoši nav galvenā arhitekta, kuram varētu prasīt konkrētu redzējumu. Šobrīd diemžēl izskatās, ka attiecībā uz pilsētas centru Liepājas kuģis dreifē savā vaļā bez kapteiņa un atklāts paliek jautājums: cik ilgi, pēc pilsētas pašvaldības domām, Liepāja to var atļauties?

Edgars Lūsēns