Kurzemes Vārds

20:34 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mednieku skola "Bērzpurvos" gatavo pirmo izlaidumu

Pēteris Jaunzems

Laiki ir mainījušies. Tiem līdzi – noteikumi un prasības. Tagad kļūt par mednieku un pievienoties kādai no šī saistošā vaļasprieka kopai vairs nevar kurš katrs, kam vien tas ienāk prātā. Sākot ar šo gadu, ir spēkā nosacījums, ka jaunajiem medniekiem jāpabeidz kursi. Kā informēja Liepājas virsmežniecības inženieris Ainars Dažis, Lejaskurzemē visas formalitātes ir nokārtojis un atļauju veikt topošo mednieku apmācību saņēmis Grobiņas mežniecības mežzinis Edvīns Porciks. Viņa lauku mājas "Bērzpurvi", ko no visām pusēm ielenc ziedošas sniegpulkstenītes, pārtapušas par savdabīgu mednieku skolu, kur patlaban zināšanas un iemaņas apgūst pirmā apmācību grupa. Tajā ir 12 cilvēki. "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka patlaban līdzīgi kursi notiek arī Rīgā, Jelgavā un Talsos.

Nodarbības sākušās marta vidū un notiek sestdienās un svētdienās, kad cilvēkiem ir vieglāk atlicināt tām laiku, jo nereti ir jārēķinās, ka kursiem jāvelta visa diena. Edvīns Porciks pastāstīja, ka kļūt par medniekiem vēlēšanos pauduši cilvēki, kuriem patīk uzturēties dabā un ir interese par meža faunu. Lielākoties tie ir liepājnieki, taču vēlēšanos pabeigt kursus pauduši arī cilvēki no citām vietām. Viņu skaitā, piemēram, ir no Vācijas atbraukušais Jens Ramke, kurš jau vairākus gadus strādājot Latvijā.

Interesanti, ka vīru vidū redzama arī viena dāma. Tā ir liepājniece Jevgenija Kašajeva, kas savulaik, mācoties 10.vidusskolā, nodarbojusies ar šaušanas sportu un guvusi teicamus panākumus, izcīnot Liepājas čempiones titulu. Tagad jaunā sieviete sacīja, ka vēloties izmēģināt veiksmi medībās. "Kurzemes Vārdam" viņa atzinās, ka, redzot skaistus meža dzīvniekus, droši vien nespēšot nospiest bises gaili. Taču medniecība esot jauka padarīšana ar to vien, ka dodot iespēju izstaigāties pa mežiem, pavērot tur notiekošās norises, redzēt, kā savvaļā uzvedas putni un zvēri, bet ziemā palīdzēt tiem pārciest kupenas un salu.

Aizvadītajā sestdienā, kad ciemojāmies "Bērzpurvos", Edvīns Porciks savus audzēkņus bija pirmoreiz aicinājis izmēģināt roku un aci šaušanā ar bisi. Tas notika birzs malā netālu no mājām, kur ierīkota stenda šautuve. Vakaros, kad apklustot šāvieni, kā apgalvoja mežzinis, šinī gadalaikā šajā jaukajā vietā varot novērot straujos sloku pārlidojumus. Tas esot ļoti aizraujošs skats.

Kursu vadītājs paskaidroja, ka šautuve ir viens no priekšnoteikumiem, lai varētu saņemt atļauju organizēt mednieku apmācības. Taču viņam prasība neesot sagādājusi problēmas, jo "Bērzpurvos" noteikumiem atbilstošs stends iekārtots jau apmēram pirms gadiem desmit. Šeit nereti uz treniņiem ierodoties arī pieredzes bagāti mednieki, kā arī regulāri notiekot rajona mednieku kolektīvu sacensības.

Bez tam viņam, lai apmācītu topošos medniekus, esot nepieciešams saņemt šaušanas vadītāja sertifikātu un jābūt vismaz piecu gadu ilgam mednieka stāžam. Edvīns Porciks teica, ka šaušanā ar medību ieroci, viņš ieguvis arī sporta klasi. Vērojot semināra dalībniekus nodarbībās, nebija grūti pamanīt, ka daudzi no viņiem ir turējuši ieroci rokās un vadītājam tikai jānoslīpē šīs iemaņas. Jo īpaši prasmīgi ar Edvīnam Porcikam piederošo un Tulā ražoto MC –108 divstobru bisi rīkojās Jevgenija Kašajeva. Viņa prata gan pareizi piespiest laidi plecam, gan saturēt šaujamo, lai tas būtu pareizi orientēts, tāpēc arī nekļūdīgi trāpīja mērķī.

Tomēr prasme apieties ar ieroci un drošības noteikumu zināšanas, ir tikai daļa no prasībām, kas kursos jāapgūst jaunajiem medniekiem. Edvīns Porciks pastāstīja, ka aizvadītajā sestdienā "Bērzpurvos" ieradies Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Jānis Baumanis, kurš ir arī valstī galvenais medību trofeju eksperts. Viņš iepazīstinājis kursantus ar meža dzīvnieku un putnu bioloģiju, bet Bārtas mežzinis Vairis Kopštāls bija ieradies uz nodarbībām, lai izskaidrotu medību estētikas jautājumus. Viņš uzsvēra, ka tā esot vispatīkamākā medību sfēra, un visi bija vienisprātis ar mežzini, jo kas gan ir vaļasprieks bez tradīcijām un atbilstoša rituāla.

Jau šovasar kursu dalībnieki izturēšot pārbaudījumus un saņemšot mednieku apliecības. Edvīns Porciks teica, ka viņiem paredzēto 40 stundu nodarbības domāts pagarināt, lai iegūtās zināšanas būtu pamatīgākas un vispusīgākas, taču neraugoties uz to, kas vēlēšoties, varēšot jau rudens pusē doties uz mežacūku gaidu medībām, bet slokas gan šopavasar tie varēšot tikai paklausīties.