Kurzemes Vārds

12:53 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Domnieka krēslā

Zinošākā sociālā darbiniece Liepājā
Viktors Ulberts

Liepāja ir tikai ieguvusi no tā, ka AIJA BARČA nav palikusi Rīgā. Saeimas deputātes statusā iegūto pieredzi viņa tagad var likt lietā šajā pilsētā, un tas jau tiek darīts.
Pametot LSDSP rindas, Aija Barča iesaistījās Liepājas partijā un kļuva par Liepājas pašvaldības jaunā sasaukuma deputāti. Kas tad viņu mudināja kandidēt vēlēšanās un ko Barča sola paveikt liepājnieku labā?
"Ziniet, es sociālajā sfērā sāku strādāt pirms 19 gadiem, un šobrīd esmu tajā pašā amatā, kur biju pašā sākumā. Mainījies ir tikai nosaukums," iesākot sarunu, atklāja Aija Barča. Viņa atceras pat datumu – 1986.gada 10.jūlijā Aija Barča kļuva par Liepājas pilsētas Izpildkomitejas Sociālās nodrošināšanas nodaļas vadītāju. Pirms tam viņa strādājusi par pedagoģi, bijusi arī ārpusklases darba organizatore, viņasprāt, vienā no pilsētas labākajām mācību iestādēm – Liepājas 1.vidusskolā, kur pavadīti 10 gadi. Kāpēc A.Barča nolēma pievērsties sociālajai jomai? "Motīvi šādai izvēlei ir ļoti personiski, ko atklāt negribu. Taču uzskatu, ka dzīve vai kādi augstāki spēki noliek mūs tajā vietā, kur katram jābūt," – Tāda ir A.Barčas atbilde.

Rīgā palikt negribēja

"Kad startēju uz 7.Saeimu, jau tobrīd nedomāju, ka palikšu Rīgā. Devos turp ar apziņu, ka šādi vēlētājs slēdz līgumu ar katru deputātu uz konkrētu laiku, šajā gadījumā – uz četriem gadiem. Un ja pēc tam mana vai partijas darbība nepatīk, darba līgums ar mani tiek lauzts," stāstīja A.Barča. Saeimā viņa, lai arī bijusi opozīcijas deputāte, vadījusi Sociālo un darba lietu komisiju. Šī joma nav no vienkāršajām, tāpēc arī interese pat no pozīcijas partijām par šo amatu nav bijusi liela.
8.Saeimā viņa vairs nav tikusi, tādēļ pēc deputātes mandāta nolikšanas Rīgas pilsētas domē veikusi vairākus līgumdarbus. "Taču, kad radās iespēja atgriezties Liepājā, es to darīju." 17.aprīlī apritēs jau divi gadi, kopš A.Barča atkal ir Liepājā un vada Sociālo dienestu.

Bez tumšajiem plankumiem neiztiek

Kā jau ikvienam cilvēkam, arī Aijas Barčas darbošanās nav tikai baltā vai tikai melnā krāsā krāsojama. Ir arī neveiksmīgi plankumi. Piemēram, 2000.gadā A.Barča iesaistījās cīniņā, lai bijušās Okeāna zvejas flotes bāzes darbinieki saņemtu neizmaksātās algas un viņiem samaksātu sociālo nodokli. Taču paziņojumam, ka visu izdevies nokārtot, sekoja dažādu pārpratumu gūzma, tāpēc pa kaklu no sašutušajiem OZFLB darbiniekiem dabūja gan ierēdņi, gan arī pati Barča.
Vēl daudziem palicis atmiņā arī 7.Saeimas darbības beigu posms, kad kļuva zināms, ka steigā top likumprojekts, lai nepārvēlētajiem deputātiem tiktu atlaišanas kompensācija nevis vienas, bet trīs mēnešalgu apmērā. Un savas zināšanas tam pielikusi arī A.Barča. Uz valstī esošo sociālo problēmu fona tas daudziem šķita kā zaimošana. Bez tam A.Barča intervijā televīzijai atklāti atzina, ka šādi deputāti parūpējas par sevi, jo katrs taču tā darītu.
Tagad gan šis notikums aktualitāti ir zaudējis, jo spēkā stājies jaunais "Darba likums", kuru izstrādāja arī A.Barča, un tas katram strādājošajam ar vismaz 10 gadu stāžu atlaišanas gadījumā paredz izmaksāt kompensāciju trīs mēnešalgu apmērā.

Spēj gan uzklausīt, gan pārliecināt

Ko tad par Aiju Barču saka cilvēki, kuri ar viņu kopā strādājuši? Viņa nenoliedzami ir gudra un perfekti pārzina sociālo likumdošanu, tāpēc Barču pat varētu uzskatīt par zinošāko sociālo darbinieci Liepājā. Saeimas skola viņai ļoti noderējusi, lai izprastu, kā tiek veidota likumdošanas pakete un kā to pielietot dzīvē. Katrā ziņā A.Barčas vadībā Sociālā dienesta darbs aizvien vairāk uzlabojoties.
Vēl esot jūtama A.Barčas pedagoģes kvalifikācija. Viņa lieliski prot uzklausīt cilvēkus, tāpat labprāt piedalās diskusijās un tajās pielieto pārliecinošus argumentus. Tāpēc A.Barča uzskatāma arī par gudru stratēģi, liekot lietā savu pārliecināšanas prasmi. Esot novērots, ka reizēs, kad kādas problēmas atrisināšanai Barčai ir cits viedoklis, viņa pati to grozīt necenšas. Viņa spējot panākt, ka šo viedoklis pauž kāds cits. Bet pati, sevi neiezīmējot, no malas vērojot, kāds būs rezultāts.
Apzīmējumu par zinošāko sociālo darbinieci Liepājā Aija Barča nevērtē nepārprotami. "Ja es lietišķi paraugos no malas uz Barču un par pamatu vērtējumam ņemu pieredzi un izglītību, tad es tam piekrītu," viņa saka par sevi. Bet tas, vai viņa ir labākā sociālā darbiniece, esot jāvērtē Sociālā dienesta klientiem. "Cilvēkiem bieži vien nav pie kā aiziet un izrunāties par savām problēmām. Tāpēc es cenšos viņus uzklausīt, jo pa šiem gadiem esmu iemācījusies klausīties," par sevi teikto apliecināja A.Barča.

No partijas aiziet bez trokšņa

Atnākot uz Liepāju, Aija Barča vēl bija LSDSP biedre. Taču Liepājā viņa klusām izstājās no šīs partijas. Iemesli tam bijuši vairāki, tos neesot vienkārši formulēt. Taču partijā viņa neomulīgi sākusi justies, kad LSDSP sašķēlās un izveidojās divi – Bojāra un Baldzēna – bloki. Viņa tad palikusi tā saucamajā Bojāra blokā, jo šajā sasaukumā bijusi Bojāra komandā. Tajā kopīgi startēts gan uz Liepājas domi, gan vēlāk uz 7.Saeimu. "Taču jutos neomulīgi, jo zināju, ka šādi skaļi ķīviņi neko labu nedod," atzīst A.Barča. Kad viņa izstājusies no LSDSP, bijis aicinājums skaļi paziņot par šo lēmumu, sarīkot preses konferenci utt. "Taču es to nedarīju un skaļi nerunāju. Taču, ja man kāds par to vaicāja, atbildēju, ka tā ir taisnība, ka vairs neesmu sociāldemokrātu rindās."
Bet izvēli stāties Liepājas partijā Aija Barča komentē īsi: "Mani uzaicināja piedalīties diskusijā par reģionālās partijas izveidošanu. Un esmu secinājusi, ka reģionālās partijas, sadarbojoties ar lielajām partijām, spēj ļoti daudz." Jo lielajās partijās arī ir liepājnieki, piemēram, reģionu interešu lobēšana bijusi izteikta 7.Saeimas laikā.

Sociālajā programmā iekļauj savas idejas

"Startējot Liepājas domes vēlēšanās, man nebija domas iet un kaut ko solīt. Es vienkārši darīju savu darbu, un to es darīšu arī turpmāk," sacīja A.Barča.
Atšķirība starp sociālajām problēmām pirms 20 gadiem un tagad neesot būtiska. Vienīgi atšķirīgs ir skatījums uz tām. Vēl 90.gadu sākumā cilvēki maz zinājuši, ka viņiem līdzās ir cilvēki ar īpašām vajadzībām. "Bet nu mēs sākam to vairāk redzēt. Vajag parādīt to, ko cilvēks ar īpašajām vajadzībām var, nevis to, ko viņš nevar," norādīja A.Barča. Un rezultātā cilvēki ratiņkrēslos dejo, savukārt nedzirdīgie – dzied.
Liepājas jaunās domes valdošās koalīcijas programmā par sociālo drošību ir vairākas Aijas Barčas idejas. Piemēram, ļaudīm, kuri saņem pensijas, ir tiesības no pašvaldības saņemt papildu labumus – pabalstu veidā, atlaides sabiedriskajā transportā u.c. Taču A.Barča uzskata, ka vairāk jāatbalsta tie pensionāri, kuriem ir liels darba stāžs, vismaz 35 gadi. Jo viņi tātad visvairāk arī strādājuši Liepājas labā. Bet tie cilvēki, kuri saņem ļoti mazas pensijas, ir arī vismazāk strādājuši. Cita lieta gan tā, ja cilvēks strādājis kaitīgu darbu un veselības problēmu dēļ agrāk pensionējies. Viņi arī pelnījuši lielāku uzmanību, un A.Barča sola, ka tāda iespēja tiks pētīta.
Vēl viena Aijas Barčas ideja – Liepājai nepieciešams savs veco ļaužu pansionāts, kurā aprūpēt slimos sirmgalvjus. Pašlaik šie pakalpojumi tiek pirkti no citās pašvaldībās esošajām šāda veida iestādēm. Tāpēc tiek meklētas atbilstošas telpas Liepājā, lai sirmgalvjus nevajadzētu sūtīt tālu prom no dzimtās pilsētas.

Vizītkarte
AIJA BARČA
Dzimusi 1949.gadā, latviete, liepājniece.
1972.gadā absolvējusi V.Lāča Liepājas Valsts pedagoģisko institūtu, iegūstot latviešu valodas un literatūras skolotājas specialitāti vidusskolām.
1997.gadā pabeigusi sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolu "Attīstība", iegūstot sociālā darbinieka profesionālo kvalifikāciju.
2002.gadā Latvijas Medicīnas akadēmijas Sabiedrības veselības skolā beigusi maģistrantūras studiju programmu sabiedrības veselībā.
Bija 7.Saeimas deputāte. Tagad ir Liepājas domes deputāte un Sociālā dienesta direktore.