Kurzemes Vārds

03:35 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ne jau mūzika ir vainīga
MATĪSS PAVĪTOLS,
mūziķis ar skolotāja izglītību

Pusaudži, faktiski vēl bērni, nolēmuši kauties tādēļ, ka vieni, lūk, ir reperi un otri ir panki. Vismaz tā izskanējusi informācija plašsaziņas līdzekļos.

Šobrīd, manuprāt, ažiotāža un runas ap to ir lielākas, nekā patiesībā ir noticis. No sava pieauguša cilvēka skatpunkta domāju, ka iemesls kautiņam varētu būt pavisam cits, bet paslēpts aiz cēla mērķa. Šoreiz – aiz piederības pankiem vai reperiem. Jo cilvēkiem ir raksturīgi, ka viņi vēlas būt kaut kam piederīgi, vismaz lielākā daļa to vēlas. Tas ir arī izdevīgi, var paslēpties aiz citiem un, ja vajag, tad šie domubiedri un atbalstītāji nāk palīgā. Savstarpēja nesaprašanās dažādi domājošo vidū nav nekas neparasts. Bet jādomā par to, cik tālu, aizstāvot savu piederību, esam gatavi iet. Ja gatavi sist un pat nosist, tad tiešām kaut kas nav kārtībā. Tāpat tā staigāšana ar beisbola nūju. Ne jau tāpēc tu esi varens, ja tev ir, piemēram, šaujamais, bet bīstamība rodas tad, kad parādās vēlēšanās to likt lietā.

Ar pusaudžiem jau tā ir, ka viņi šajā vecumā, divpadsmit līdz sešpadsmit gados, mēdz būt ļoti kategoriski. Ja klausās viena stila mūziku, tad tikai tā ir tā pareizākā. Un visi pārējie, kas to neatzīst, pieder jau pie tiem citiem, un pret tiem ir jāizrāda zināma nepatika. Tā nav nemaz tik nevainīga tendence, tāpat kā bara instinkts. Ja skolēns viens pats neko sliktu nedarīs, tad lielā zēnu un meiteņu pulkā var pietikt ar mazumiņu, lai sāktos konflikts vai nopietns kautiņš, kurā jau vairs prāts nestrādās. Tas tāpat kā ar pērnā sausā zālē nomestu sērkociņu, kas var izraisīt lielu ugunsgrēku.

Runājot par vecākiem, kuriem vajadzētu redzēt, ko dara viņu bērni un kur viņi iet, vajadzētu audzināt un atturēt no bīstamas rīcības. Domāju, ka visbiežāk tētis, mamma un citi piederīgie to nemaz nezina. Šobrīd vispār vecāki maz zina, kur iet viņu pusaudži. Tagad jau visi ir pārņemti ar naudas pelnīšanu. Protams, ģimenēs mīl savus bērnus, taču pārāk maz interesējas par viņu gaitām, draugiem, par to, ko viņi dara pēc stundām, ar ko tiekas. Domāju, zēni un meitenes arī neko nestāsta, uzskata, ka pieaugušie vienalga neko nesapratīs, jo viņi taču ir pavisam cita paaudze, kam vispār nav vērts neko stāstīt. Mūzika vai ģērbšanās stils, manuprāt, nav galvenais, konflikts ir raisījies starp kādiem atsevišķiem cilvēkiem, kuri tā risināšanā iesaistījuši savus draugus un domubiedrus.