Kurzemes Vārds

11:05 Pirmdiena, 16. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Divas skolotājas saņems valsts apbalvojumus

Anda Pūce

Prezidentes preses dienests paziņojis, ka Ordeņa kapituls jau martā nolēmis apbalvot ar Atzinības krusta Lielo sevišķās pakāpes goda zīmi bijušo Aizputes vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāju Mirdzu Birznieci, bet ar Atzinības krusta Bronzas goda zīmi – Virgas pamatskolas vēstures skolotāju Anitu Klimu.

Atzinības krusts un tā goda zīme ar devīzi "Godaprāta ļaudīm" ir pēc nozīmes trešais augstākais valsts apbalvojums pēc Triju Zvaigžņu ordeņa un tā goda zīmes un Viestura ordeņa un tā goda zīmes. Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā. Par nopelniem uzskatāma uzticīga un uzcītīga kalpošana valsts vai pašvaldības dienestā, priekšzīmīga un godīga darba izpilde, ikviena sabiedriska kalpošana, tautas gara, pašdarbības un saimniecisko spēku attīstīšana. Atzinības krustam ir piecas šķiras, lielā un mazā sevišķās pakāpes goda zīme un triju pakāpju goda zīmes. Visus valsts apbalvojumus pasniedz saistībā ar Latvijas valstij nozīmīgiem notikumiem – Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanu 4.maijā, Lāčplēša dienu 11.novembrī un Latvijas Republikas proklamēšanas dienu 18.novembrī. Valsts prezidenta kancelejas Lietvedības nodaļas vadītāja Maira Sudrabiņa pastāstīja, ka šoreiz apbalvojuma pasniegšana notiks 3.maijā pulksten 17 Rīgas Latviešu biedrības namā.

Kā vēsta oficiālā informācija, kas publicēta laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", apbalvojums abām skolotājām tāpat kā citiem apbalvotajiem piešķirts "par nopelniem Latvijas valsts labā". M.Sudrabiņa paskaidroja, ka Ordeņa kapitula sēdes ir slēgtas un tajās apspriestais netiek publiskots. Kā zināms, Mirdza Birzniece ir ilggadēja un pieredzējusi novadpētniece, kas apkopojusi plašu informāciju par Aizputes un tās apkārtnes vēsturi, pērn dienasgaismu ieraudzīja arī viņas grāmata "Aizpute". Tāpat arī vēsturniece pēc profesijas un pārliecības ir Anita Klima, kas pašaizliedzīgi un aktīvi darbojas gan ar skolēniem, gan vietējā muzejā.

Ordeņa kapituls, kura uzdevums ir pārzināt valsts apbalvojumu lietas, izskatīt iesniegtos ierosinājumus par apbalvošanu ar valsts apbalvojumiem un citus ar valsts apbalvojumiem saistītus jautājumus, pieņemt lēmumu par personu apbalvošanu ar valsts apbalvojumu un lēmumu par valsts apbalvojumu atņemšanu, saskaņā ar Valsts prezidentes Vairas Vīķes–Freibergas rīkojumu, tika izveidots 2004. gada 1. oktobrī. Ordeņa kapitula kanclers ir Latvijas Republikas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Vācijas Federatīvajā Republikā Mārtiņš Virsis, kapitula locekļi savukārt ir Latvijas Ministru prezidents Aigars Kalvītis, SIA "Latvijas Mobilais telefons" prezidents Juris Binde, dzejniece Māra Zālīte, Katastrofu medicīnas centra direktors Mārtiņš Šics, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes dekāns Juris Cālītis.