Kurzemes Vārds

09:24 Svētdiena, 19. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Gribēja kā labāk, sanāca…
Ints Grasis

Virsraksta pussentenci varētu turpināt dažādi, un katram no mums dzīvē gadījies tai ļoti dažāds nobeigums, runājot par jebkuru jomu un situāciju. Tomēr viena lieta, ja ziepes esam savārījuši paši sev (un tikai), cita – ja savārīto nez kāpēc nepelnīti jāizstrebj plašākai publikai vai arī tā ar lielu rezonansi izskan sabiedrībā un pamatā tai varētu būt pat fabuliska morāle.

Šos divus aspektus atšķir tas, cik katrs no mums ir tiesīgs pieņemt lēmumus, kas skar citus cilvēkus, cik lieli priekšnieki mēs katrs esam. Jo lielāki, jo lielāka arī alga un atbildība par savu veikumu. Jo lielāks priekšnieks, jo lēmumi ietekmē lielāku cilvēku skaitu, jo vairāk ļaužu par šo lēmumu uzzina vai redz tā sekas.

Ja savā dzīvoklī vai mājā iesaistāmies remontdarbos un, nebūdami profesionāļi, taupot naudu, lauzām galvu par to, ko un kā darīt, dažkārt iznāk kļūdīties. Visbiežāk tas gadās tikai tad, kad jau redzams rezultāts un neko daudz vairs nevar labot. Citādi ir, ja kļūdās priekšnieks, kas koordinē sabiedrisku vietu remontdarbus. Nu, piemēram, tieši pirms tirdzniecības centra "Kurzeme" atklāšanas noņēma bruģi Zivju ielā. Ļoti labi, tātad par vienu sakārtotāku posmu pilsētā būs vairāk. Tikai jau otro nedēļu posms ir izrakts un nekas tālāk nenotiek. Iznāk, ka laikā, kad pilsētas centrā apgrozījās ļoti daudz ļaužu – un "Kurzemes" atklāšanu pēc daudziem pamestības gadiem jau nu gan var nodēvēt par lieliem svētkiem –, liepājniekiem tika sagādātas ievērojamas neērtības. Tā teikt, sanāca nelāgi.

Katrs no mums plāno savu, savas ģimenes budžetu. Tikai mūsu ziņā ir izšķirties – maksāt par kādu komunālo pakalpojumu uz priekšu, ņemt kredītu, pirkt preci ar līzinga noteikumiem vai maksāt uzreiz. Pavisam cita lieta, ja komunālais uzņēmums jeb tā vadītāji izdomā, ka vajadzētu iekasēt vairāk naudas un klientiem būs jārēķinās ar priekšapmaksu. Tātad mums nez kāpēc ir jāuzņemas papildu saistības tikai tāpēc, ka kādam uzņēmumam, piemēram, "Liepājas siltumam" klājas smagi, ka Liepājas dome gadu gadiem nav spējusi sakārtot pilsētas siltumsaimniecību. Turklāt beigu galā izrādījās, ka šāds solis tikai pamatoti saniknoja iedzīvotājus, radās papildu neskaidrības un problēmas rēķinos. Un tagad "Liepājas siltums" ir atgriezies pie vecās labās kārtības. Sanāca, kā vienmēr…

Ja esam autovadītāji un pieļaujam vienu no pašiem smagākajiem pārkāpumiem – sēžamies pie stūres alkohola reibumā, esam pelnījuši bargu sodu. Un šādu gadījumu spalva neceļas nosaukt par tikai mūs pašus skarošu, jo esam potenciāli apdraudējuši apkārtējos. Tomēr zināmas atšķirības starp vienkāršo mirstīgo un priekšnieku ir. Tikko līdzīgā incidentā iesaistās augstāk stāvošas amatpersonas, sākas visvisādi joki.

Vispirms – ja Ceļu satiksmes drošības direkcijas Liepājas rajona nodaļas priekšnieka Ivara Ķervja alkohola reibumā vadītā dienesta auto sadursme ar policijas mašīnu būtu notikusi kādā nomaļākā vietā, nevis pašā pilsētas centrā un žurnālistu acu priekšā, neviens tā arī neko neuzzinātu. Vietējās policijas amatvīri, saprotot, ka noslēpt neko vairs nevar, bet draugu, krieviski runājot, tik un tā jāručī, pamanījās parakt bedrīti pašiem sev. Apskaužams mazohisms! Es gan nesaprotu, kādēļ būtu jāraisa sabiedrības, iekšlietu ministra, Ceļu policijas augstāko vadītāju dusmas, jāizsauc uguns pašiem uz sevi, vainīgajam uzliekot minimālo sodu. Kāda šajā gadījumā ir atšķirība starp 150 un, teiksim, 200 latu, trim un četriem mēnešiem, runājot par autovadītāja tiesību liegšanas termiņu, ja reiz morālais sods vainīgajam šajā gadījumā simtreiz pārsniedz materiālo. Gribēja, kā labāk, sanāca dumji, un pieņemtais lēmums šonedēļ būs jāpārskata.

Patiesībā viss šis stāsts ir par atbildību pret sevi, pret sabiedrību. Būtu svētīgi, ja lielas algas nesaņemtu tie, kam atbildības ir daudz par maz. Jādod iespēja apliecināt sevi citiem.