Kurzemes Vārds

16:56 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ko dos sausā aprēķina politika?

Pašmāju tēvzemiešu skandalozais politiskais cirks, kas neapšaubāmi tieši ar šādu terminu paliks Liepājas 2005.gada pašvaldību vēlēšanu vēsturē, ir beidzies ar tādu iznākumu, kādu to varēja paredzēt jau 2004.gada nogalē, kad pilsētas ekonomiskajā dzīvē rosīgā un ietekmīgā Kesenfeldu ģimene paziņoja par savu apņemšanos doties politikā, proti, domnieku krēslu gatavs ieņemt jaunais Kesenfelds.

Būtībā nav noticis nekas neparasts Liepājas jaunāko laiku pašvaldību vēlēšanu vēsturē. Pirms iepriekšējām vēlēšanām dakteri Gunāru Jaunzemu no vēlētāju uzticības izsniegtā krēsla aicināja pavirzīties partijas "Liepājas attīstībai" galvenais sponsors un uzturētājs Āris Ozoliņš, savukārt, kad pēc deviņdesmito gadu vidus likumiem ar pašvaldības deputāta mandātu savu Rīgas amatu vajadzēja saglabāt toreiz mūspusē pretrunīgi vērtētajam Latvijas Pašvaldību savienības līderim Andrim Jaunsleinim, viņam vietu atbrīvoja Jānis Dreiblats. Bez šīm divām skaļajām rokādēm notikušas arī pavisam klusas, kad, piemēram, sociāldemokrātiem ievēlēto Kirilu Bobrovu nomainīja Aija Barča vai "Liepājas apvienotā saraksta" rindās Ainara Kreica vietā stājās Aivars Jurkovskis.

Tomēr tēvzemiešu gadījums ir īpašs. Jo, lai cik naivi konservatīvi dūdieviņi dažkārt šķita šīs partijas lokālie ideologi pēdējo astoņu gadu laikā, nevar noliegt, ka viņi tomēr savu spēju un prasmju robežās popularizēja to nacionālo līniju, par kuru balsoja partijas pamatelektorāts. Kesenfeldu ģimene nekad īpaši nav slēpusi, ka tai politika vispirms ir bizness, aiz kura ideoloģiskie uzstādījumi ir labākajā gadījumā sekundāri, un līdz ar deputāta mandāta iegūšanu tā savu mērķi būs sasniegusi. Taču aktuāls paliek jautājums, cik ilgs mūžs ir šāda veida taisnvirziena darbībai, kur ceļš tiek bruģēts ar naudu un tās sakarībā veidotām kombinācijām, kurās publiski dotie solījumi ir aktuāli vienīgi tiktāl, kamēr tie ir izdevīgi. Katrā ziņā pilnīgi droši ir tikai tas, ka Kesenfeldu uzskats "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ir pavisam atšķirīgs jēdziens no Birzkopa "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK.

Ko par to visu domā cilvēki, kas savas balsis atdevuši par tēvzemiešiem, to varēsim redzēt relatīvi visai drīz, jo 9.Saeimas vēlēšanas paredzētas 2006.gada 7.oktobrī.

Edgars Lūsēns