Kurzemes Vārds

04:57 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sākas Kurzemes bombardēšana ar vakcīnu

Pēteris Jaunzems

Vakar liela rosība valdīja Liepājas lidlaukā, kur agri no rīta sabrauca veterinārie speciālisti no Rīgas un visiem Kurzemes rajoniem. Tā sākās Pārtikas un veterinārā dienesta kopīgi ar Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēkiem rīkotā akcija – trakumsērgas vakcīnu izvietošana Latvijas 15 rajonu teritorijā. Atbildīgā pasākuma vadība uzticēta Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājai Kristīnei Lejasmeijerei.

Mainījusies sērgas apkarošanas stratēģija

Agrāk bijām informēti, ka trakumsērgas apkarošanai paredzētās zāļu devas mežsargi un mednieki Pārtikas un veterinārajam dienesta rīkoto akciju laikā izvieto pie lapsu alām, kur visvairāk apgrozās meža dzīvnieki. Bet tagad paredzēts rīkoties, izmantojot Latvijā vēl nelietotu paņēmienu, proti, no Vācijas atvesto vakcīnu izkaisīt plašā teritorijā no gaisa.

Lietpratēji apgalvo, ka tas došot daudz efektīvākus rezultātus, jo līdz šim izmantotais paņēmiens diemžēl nav spējis kaut cik jūtami mazināt sērgas apmērus. Meža dzīvnieku orālajai vakcinēšanai pielieto dzīva, bet novājināta trakumsērgas vīrusa SAD B 19 celmu saturošu vakcīnu "Fuchsoral", kas iestrādāta zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē, tādēļ lapsas un jenoti, kam devas galvenokārt domātas, ēsmu varot sajust un atrast no liela attāluma. Kristīne Lejasmeiere uzskata, ka izmantojot aviotehniku, ir iespējams vakcīnas izvietot vienmērīgi pa visu sauszemes teritoriju. Tās izkaisīs arī tuvu pilsētām, jo ir novērots, ka lapsas mēdz uzturēties apdzīvotu vietu tuvumā, kur allaž var atrast ko ēdamu. Vakcīnas, ko izmanto akcijā, pēc izskata atgādina par sērkociņu kastīti mazākus kubiciņus. Ja tie nokrituši māju tuvumā, tos vajadzētu pārvietot uz tuvāko krūmaini vai pļavu, taču ņemt vakcīnu ar kailām rokām veterināri neiesaka, jo tad dzīvnieki sajutīs cilvēka smaržu un no ēsmas atteiksies.

Eiropā paņēmiens attaisnojies

Tā gluži nav, ka esam pionieri. Lauku teritorijas bombardēšana ar vakcīnu jau plaši izmantota Somijā, Itālijā, Francijā, Luksemburgā un Beļģijā, kur trakumsērgu tādējādi izdevies pieveikt. Bīstamās slimības izplatība ar paņēmienu no gaisa ļoti veiksmīgi ierobežota Vācijā, Čehijā un Polijā. Pie mums tas līdz šim nav darīts tikai tādēļ, ka tik vērienīgām darbībām pietrūka līdzekļu. Arī tagad naudas nav tik daudz, cik vajadzētu, lai vienā piegājienā paglābtu visu valsti. Tādēļ nolemts vispirms sērgu apkarot Daugavas kreisā krasta Latvijas teritorijā, ieskaitot Kurzemi.

Lai tas varētu notikt, jau aizvakar pievakarē Cimdeniekos nolaidās divi Mi–2 tipa helikopteri, kas īpaši sagatavoti šīs lidotājiem neparastās mierlaika misijas veikšanai. Abos lidaparātos iebūvēti galdiņi ar apaļu caurumu, kuram piemontēta izvadcaurule. Saskaņā ar gaisa kuģa komandiera pavēli, lidojošā helikoptera pilotiem aizmugurē sēdošais veterinārais inspektors vakcīnas devu ievada caurulē un tā zibenīgi aiztraucas paredzētajā virzienā.

Vakcīna iegādāta fonda "PHARE" projekta ietvaros

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes epizootoloģe Aivita Vītoliņa, tā nenotikšot, ka vienā vietā vakcīnu nometīs divas vai trīs reizes, bet citur tās nesanāks nemaz. Bombardēšanu paredzēts veikt vienmērīgi. Lai būtu aptverta visa teritorija, Gaisa spēku vadītāji esot sagatavojuši lidojuma maršruta shēmas. Uz vienu kvadrātkilometru plānots izkaisīt ne mazāk kā 20 vakcīnas devu. Kampaņas paredzēts rīkot divreiz gadā. Eiropas Savienības fonda "PHARE" projekta ietvaros iegādātās vakcīnas ļaus Pārtikas un veterinārajam dienestam nodrošināt Daugavas kreisā krasta teritorijas apstrādi divus gadus, pavisam veicot četras šādas akcijas.

Ja laika apstākļi lidotājiem ļaus strādāt, trakumsērgas vakcīnu izkaisīšanas akcija ilgs aptuveni divas nedēļas. Gaisa spēku helikopteru posma leitnants Jevgenijs Hatkēvičs pastāstīja "Kurzemes Vārdam", ka lidojumi tiks veikti 150 metru augstumā, lidojot ar ātrumu 180 kilometru stundā. Viens lidojums ilgs 2,5 stundas. Pēc tam lidaparāti atgriezīsies lidostā, lai uzņemtu degvielu un jaunas vakcīnas devas. Reizē nomainīs arī pilotus un veterināros inspektorus, kas izsviež vakcīnu.

Krāslavas pusi bombardē no lidmašīnas

Lidotājs nenoturējās nepacildinājis abus nelielos helikopterus. Tie skaitoties lidaparāti, kuriem var uzticēties. Mi–2 esot ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā. Arī akcijā izmantotie helikopteri būvēti 1960.gadā, taču joprojām spēj atrasties ierindā, pildot īstu darba zirdziņu lomu, kas padomju gados līdzīgi kā lidmašīna An–2 izmantoti lauku apstrādei ar ķimikālijām.

Pirmo izlidojumu, kas noritēja virs piekrastes pagastiem, veica kuģa kapteinis virsleitnants Raimonds Kokins ar otro pilotu seržantu Ēriku Malahovski, kā arī virsleitnants Ainars Ērglis kopā ar seržantu Māri Martuženoku. Vakar ar vakcīnām mūspusi bombardēt bija iecerēts trīskārt. Vienlaikus Pārtikas un veterinārā dienesta kopīgi ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem rīkotā akcija tika īstenota arī no Krāslavas rajona puses. Tur vakcīnas izkaisīšanu, kā teica Jevgenijs Hatkēvičs, veicot no lidmašīnas An–2.