Kurzemes Vārds

06:56 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Rajona kori lielajai skatei gatavi

Anda Pūce

Sapnis par piedalīšanos IX Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos ir par vienu soli reālāks 15 no 17 Liepājas rajona skolu koriem, kas aizvadītās nedēļas nogalē piedalījās koru skates pirmajā kārtā. Žūrijas locekļi apgalvo, ka visi izvirzītie kori skates otrajai kārtai, ko vērtēs svētku virsdiriģenti un valsts mēroga mūzikas speciālisti, ir gatavi un nelielās kļūdiņas vēl paspēs palabot.

Koru skates nolikums paredz, ka visur Latvijā aprīlī norisinās pirmās kārtas atlases, kurās vietējo speciālistu veidota žūrija izvērtē koru sagatavotību un svētku repertuāra apguvi, izvirzot korus otrajai kārtai. Valsts mērogā žūrija korus novērtēs un ceļazīmes svētkiem dalīs maijā, bet pašu labāko tikšanās konkursa finālā notiks 29.maijā Rīgā. "Liepājas rajona koriem otrās kārtas skate notiks 3.maijā Grobiņas vidusskolā," stāsta svētku koordinatore Liepājas rajonā Silvija Leja.

Liepājas rajonā pirmās kārtas skatē savu sniegumu demonstrēja zēnu kori, vidusskolu jauktie kori un 5. – 9.klašu kori. Visi mūsu skolu kori iekļauti C grupā, kurā startē pagastu un mazpilsētu vispārizglītojošo skolu kori. Obligātās dziesmas, ko kori izpildīja skatē, bija "Dietu, dietu jaunas meitas", "Stāvēju dziedāju" un "Uz skolu".

Koru izpildījumu žūrija vērtēja pēc 50 punktu skalas, un vērtējuma kritēriji bija vokālais tonis, vokālais ansamblis, intonācija, dikcija, partitūra, agoģika, dinamika, dziesmas satura atklāsme, frāzējums un mākslinieciskais kopiespaids. Žūrijas locekļi varēja piešķirt no viena līdz pieciem punktiem par katru no 10 kritērijiem, tādējādi arī veidojas maksimālais punktu skaits – 50 punkti. S.Leja stāsta, ka atbilstoši iegūtajam punktu skaitam kori iegūst I, II vai III pakāpes diplomu, vai diplomu par piedalīšanos. Kā informē S.Leja, šāds diploms tika diviem rajona koriem, un diemžēl tiem ceļš uz svētkiem jau ir beidzies.

No koriem, kas turpinās cīņu par dziesmu svētku dalībnieku statusu, augstāko punktu skaitu pirmajā kārtā ieguva Baibas Leites vadītais Vaiņodes vidusskolas 5. – 9.klašu koris (45 punkti). Labu sniegumu demonstrēja arī Vinetas Snipkes vadītais Aizputes vidusskolas jauktais koris ar 42 izcīnītiem punktiem, Irinas Tiesneses vadītais Priekules vidusskolas 5. – 9.klašu koris ar 41 punktu, Agritas Hanzovskas vadītais Priekules vidusskolas jauktais koris ar 40,5 punktiem. Bet 40 punktus skatē ieguva divi kori – Airisas Timofejevas vadītais Grobiņas vidusskolas jauktais koris un Ingas Almanes vadītais Gaviezes pamatskolas 5. – 9.klašu koris. Savukārt Vaiņodes vidusskolas zēnu koris, Grobiņas vidusskolas zēnu koris, Durbes vidusskolas, Embūtes pamatskolas, Gramzdas pamatskolas, Krotes pamatskolas, Aizputes vidusskolas, Grobiņas vidusskolas un Vērgales pamatskolas 5. – 9.klašu kori skatē ieguva no 23 līdz 38 punktiem.

Skates žūrijā bez rajona koru virsdiriģenta Jēkaba Ozoliņa un rajona Mūzikas skolotāju metodiskās apvienības vadītājas Mirandas Ulbertes strādāja arī Liepājas pilsētas Mūzikas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Iveta Logina. Viņa "Kurzemes Vārdam" atzina, ka visi kori bija centušies pēc vislabākās sirdsapziņas, lai sagatavotos skatei un kopumā bijis jūtams liels entuziasms. Vēl esot grūti kaut kā raksturot Liepājas rajona koru kopējo līmeni, jo nav zināms, kādus punktus ieguvuši kori citviet Latvijā, taču I.Logina uzskata, ka kopumā mūsu dziedātāji lielajai skatei ir gatavi un vēl līdz maijam pagūs izlabot nelielās kļūdiņas, kas atklājušās.

"Jānovēl, lai skatē kori iztiek bez tehniskām neprecizitātēm un nodzied teicami," saka I.Logina. Viņa priecājas, ka daudzi kori bija īpaši saposušies skatei un pagādājuši jaunus tērpus, piemēram, gavieznieki labi izskatījušies uz skatuves. No svētku repertuāra bērni ar vislielāko entuziasmu izpildījuši tās dziesmas, kas viņiem pašiem vislabāk patīk – Ulda Marhilēviča un Jāņa Lūsēna dziesmu ciklus, kas īpaši rakstīti svētkiem un ir mūsdienīgi, taču noteikti ne viegli. Arī Valda Zilvera dziesmu apdares izskanējušas atraktīvi, taču nevarot jau iztikt arī bez klasiskā repertuāra un arī to jāprot nodziedāt tīri.