Kurzemes Vārds

06:27 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Unikāla UNICEF atklātnīšu minirepro izstāde Liepājā

Indra Imbovica

ANO Bērnu fonda (UNICEF) Latvijas Nacionālās komitejas izpilddirektore Kristīne Liepiņa un projektu vadītājs Ēriks Palkavnieks galerijā "Rožu laukums" atklāja unikālu minirepro izstādi. Tajā aplūkojamas pasaulslavenu mākslinieku darbu reprodukcijas, kas ir pārtapušas par UNICEF apsveikuma kartītēm. Atklātnes ir ierāmētas elegantos rāmjos, tādējādi slaveno autoru darbi līdzinās īstām gleznu minireprodukcijām.

Kā zināms, UNICEF atklātņu pirmsākums meklējams 1949.gadā, kad septiņus gadus veca meitenīte Jitka Samkova uzzīmēja UNICEF veltītu zīmējumu kā pateicību par palīdzības sniegšanu viņas karā nopostītajam ciematam toreizējā Čehoslovākijā. Šis zīmējums kļuva par pirmo UNICEF kartīti, un šī meitenītes atklātnīte patlaban ar 1.numuru aplūkojama arī izstādē Liepājā.

Izstādes atklāšanā, kurā piedalījās arī Pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde, Kultūras daļas vadītājs Valdis Skujiņš un citi interesenti, Kristīne Liepiņa skaidroja, ka šīs galerijā "Rožu laukums" patlaban skatāmās 63 kartītes ir daļa no Igaunijas kolēģiem piederošās UNICEF ap 200 atklātnīšu kolekcijas, kuru viņi rūpīgi veidojuši daudzu gadu garumā, katram darbiņam piemeklējot īpašu rāmīti. "Mums deva iespēju no tās bagātības atlasīt šīs 63 atklātnītes, jo vairāk vienkārši nav iespējams pārvadāt tik tālus ceļus un atrast piemērotas zāles," skaidro Kristīne Liepiņa. "Atlasē vadījāmies pēc principa – nedaudz parādīt gan mūsdienās pazīstamu, mākslas pasaulē populāru personību (no kuriem daļa ir UNICEF labas gribas sūtņi) zīmējumu, gan klasiskās mākslas oriģinālu reprodukcijas, gan paraugus no austrumu mākslas un mūsdienu modernās mākslas, kā arī dažādu tautu akadēmiski gleznotās ainavas."

Galerijā "Rožu laukums" aplūkojami tādu pasaulslavenu mākslinieku kā Mikelandželo, van Goga, Šagāla, Monē, Renuāra, Pikaso, Kandinska, Vorhola un citu mākslinieku darbu reprodukcijas, kā arī tādu slavenību kā Odrijas Hepbernas, Lučiano Pavaroti, Pola Makartnija, Dānijas karalienes Margrētas II mākslas darbi, kas dāvināti UNICEF. Liepājā izstādi varēs apskatīt līdz 8.maijam, tad tā ceļos tālāk uz Cēsīm un Daugavpili, pēc tam atgriezīsies Igaunijā.

Sadarbībā ar galerijām un iestādēm, kas uzņem UNICEF minirepro izstādi, ikvienam tiek nodrošināta iespēja tajā pasaules slavenos darbus aplūkot bez maksas. Vairākas atklātņu izstādes jau notikušas Igaunijā, kur tās guva mākslinieku, uzņēmēju un citu interesentu lielu atsaucību. Viens no izstādes mērķiem ir informēt arī Latvijas iedzīvotājus par UNICEF darbību un iespējām ikvienam Latvijas iedzīvotājam palīdzēt bērniem.

Pašreiz UNICEF veido divas atklātņu kolekcijas katru gadu, un atklātņu un produkcijas klāsts sniedzas daudzos simtos. Pasaulē arvien vairāk firmu un uzņēmumu, kā arī valdības iestādes izmanto tieši UNICEF kartītes ne tikai Ziemassvētkos, bet arī citos gadījumos, tādējādi paužot savu labo gribu palīdzēt visvairāk neaizsargātajiem un vājākajiem – bērniem – ar UNICEF starpniecību un atbalstu ne tikai vārdos, bet arī darbos. Arī galerijā "Rožu laukums" patlaban plašā klāstā var iegādāties UNICEF atklātnītes.