Kurzemes Vārds

12:46 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mežos izsludināta paaugstināta uguns bīstamība

Pēteris Jaunzems

Valsts meža dienests noteicis mežos paaugstinātas ugunsbīstamības periodu. Tas nozīmē, ka kopš ceturtdienas uzsāktas dežūras novērošanas torņos. Liepājas rajonā, kā pastāstīja virsmežzinis Māris Otaņķis, ir izveidoti 11 ugunsgrēku novērošanas punkti, kur dienu un nakti atrodas dežuranti, kā arī galvenais dežūrcentrs. Tam jebkurā diennakts laikā var piezvanīt pa tālruni 34 91824.

Līdz šim mūsu rajonā mežu degšanas gadījumi vēl nav reģistrēti, taču kūla šur tur jau liesmo un šķūnīši tai līdz. Māris Otaņķis teica, ka mežaudzes pagaidām paglābj mitrā zeme. Tomēr tas neesot ilgstošs mierinājums. Uguns no pērnās zāles un niedrēm, ja tā aizdegas prāvākās platībās un kļūst nekontrolējama, jebkurā brīdī, kā tas jau daudzkārt pierādījies, spējot ieklupt arī skujkoku vainagos. Arī pērnajā pavasarī mūsu rajonā nācies piedzīvot tādus nepatīkamus gadījumus, kad dzēsējiem vaiga sviedros jāstrādā daudzas stundas, lai uguni apslāpētu. Taču šogad apstākļi ir vēl bīstamāki, jo meži ir vējgāžu izpostīti un ne visur tos ir izdevies sakopt. Ja tādās nesakārtotās audzēs ieklūp uguns liesmas, sekas var būt gaužām bēdīgas.

Jo īpaši strauji uguns izplatās tad, ja, kā tas bieži vien novērojams šopavasar, uzpūš stiprāks vējš. Ugunsbīstamības periods nosaka stingras saistības iedzīvotājiem. Ir aizliegumi, par kuru neievērošanu var iestāties administratīvā, civiltiesiskā vai pat kriminālatbildība. Tā, piemēram, uzturoties mežos, izcirtumos vai purvos ugunsnedrošajā periodā ir aizliegts nomest zemē izsmēķus vai sērkociņus. Mežu izstrādātājiem šinī laikā jāpārtrauc ugunskuru kurināšana, lai sadedzinātu atkritumus vai ciršanas atliekas, bet transporta vadītājiem, pirms pa mežu ceļiem uz baļķu vai papīrmalkas krautuvēm, jānodrošina savi braucamie ar dzirksteļu slāpētājiem.

Savukārt mežu īpašnieku pienākumos ietilpst ceļu atbrīvošana no kritušiem kokiem. Šopavasar tas īpaši aktuāli, jo ne visur ir izdevies trīs mēnešu gaitā likvidēt janvārī notikušās vētras postījumu sekas. Brauktuves atbrīvot nepieciešams, lai ugunsdzēsēji ar savām automašīnām varētu piekļūt ugunsnelaimes vietām. Nekad taču iepriekš nav iespējams paredzēt, kur tāda var izveidoties. Tāpēc jānodrošinās pret ļaunāko