Kurzemes Vārds

13:53 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Negaidīti notikumi cits pēc cita
ATIS EGLIŅŠ–EGLĪTIS,
Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Studentu padomes valdes priekšsēdētājs

Aizvadītās nedēļas notikumus iedalīšu trīs daļās – vietējas, Latvijas mēroga un Eiropas un pasaules nozīmes.

Vietējas nozīmes notikumi. Vispirms gribu minēt Pedagoģijas akadēmijas studentu zinātnisko konferenci, kura jau notika otro reizi pēdējo divu gadu laikā. Tas ir nopietns studentu zinātniskās darbības vērtējums, kā arī lieliska atjaunota tradīcija. Studentu zinātniskās pētniecības attīstība nozīmē arī Liepājas augstākās izglītības kvalitātes izaugsmi. Konferencē arī izskanēja pārliecība, ka nākotnē Liepājā varētu pulcēties studenti ne tikai no Latvijas, bet arī no Liepājas sadraudzības pilsētu augstskolām, tādējādi mūsu studentu zinātnisko darbību varēs veidot ar starptautisku skanējumu. Tas ir labs iesākums, kura pamatā ir pašvaldības un, galvenais, akadēmijas pašas atbalsts.

Interesants Liepājas kultūras dzīves akcents bija Latvijas Jūras spēku orķestra un ASV armijas orķestra koncerts Latviešu biedrības namā. Liepājnieki varēja baudīt augsta līmeņa mūzikas paraugu. Taču pēc šī koncerta radās pārdomas par pilsētnieku attieksmi – bija ļoti daudz veco ļaužu, taču maz jauniešu un vidējās paaudzes cilvēku. Pirms gadiem diviem liela daļa liepājnieku mēdza teikt, ka pie mums nekas nenotiek, un tomēr maz apmeklēti ir sarīkojumi, kas tiek dāvināti par velti vai simbolisku samaksu. Jāatzīst, ka pēdējā laikā Latvijas rietumkrasta lielākās pilsētas iedzīvotāji ir pat pārāk lutināti ar dažādām muzikālām aktivitātēm.

Liepājniekiem diezgan negaidīta bija ziņa par deputātu maiņu Pilsētas domē, kur Gunāra Silakaktiņa vietā nāca Aigars Kesenfelds. Domāju, ka pēc gada šo notikumu atcerēsies retais, un, iespējams, vienīgi to, kādi ir turīgo cilvēku paņēmieni, lai tiktu pie varas. Nav arī nekāda pamata domāt, ka deputātu maiņa varētu būtiski grozīt jaunievēlētās domes deputātu darbu.

Liepājā pārtrauca apkures sezonu. Taču, kā par spīti, pēc siltuma atvienošanas Liepāju piemeklēja atkal aukstums, kas tagad vienam otram liek nedaudz pasalt.

Savdabīgs bija trakumsērgas apkarošanas paņēmiens, izplatot īpašu vielu no helikoptera. Aculiecinieki stāstīja, ka helikopters lidojis ļoti zemu un pirmais iespaids esot bijis līdzīgs tam, kā padomju laikos tika kaisīti minerālmēsli. Vienīgi ceru, ka tas nebūs vienīgais slimību un sērgu apkarošanas gadījums un pēc gadiem tāpat tiks iznīcināts ērču encefalīts un citas slimības, kas satrauc gan sabiedrību, gan ārstus un dabas pētniekus.

Latvijas mēroga notikumi. Šeit gribu atzīmēt nu jau bijušā sieviešu basketbola kluba "Lauma" spožumu un postu. Skumji, ka tiek pārtraukta tik sena tradīcija – sadarbība ar akciju sabiedrību "Lauma". Ir skaidrs, ka meitenēm tagad noteikti būs jāparāda augsta spēles kvalitāte jaunajiem saimniekiem – "Liepājas metalurgam". Iespējams, sieviešu basketbola klubam vajadzēs pārskatīt savu darbību un piemēroties prasībām, lai sasniegtu pēc iespējas augstākus rezultātus.

Pamatīgu satraukumu radīja gāzesvada sprādziens Valmieras pievārtē. Šis notikums un tas, kā uz to tika reaģēts, izraisīja diskusijas sabiedrībā. Kārtējo reizi secināts, ka cilvēki ir jāizglīto, kā rīkoties ekstremālās situācijās. Ievērības cienīga ir arī ziņa, ka tagad esot jāpalielina gāzes cena, lai varētu garantēt tās piegādes drošību. Dīvaini, bet tas jau bija prognozējams, tiklīdz uzzināju par notikušo. Zinot "Latvijas gāzes" centienus paaugstināt tarifus, tas nebija pārsteigums, bet gan vairāk izraisīja dusmas. Tāpat arī "Latvenergo" varētu pieprasīt elektrības tarifu paaugstināšanu, lai nodrošinātu augstsprieguma līniju drošību.

Eiropas un pasaules mēroga notikumi. Krievija ir paziņojusi datumu, kad būtu jānoslēdz robežlīgums ar Latviju. Uzskatu, ka tas ir jauns pavērsiens ne tikai Latvijas un Krievijas, bet arī attiecībās ar Eiropas Savienību.

Paredzams, tomēr arī negaidīts bija Romas katoļu baznīcas 115 kardinālu lēmums pāvesta pienākumus uzticēt 78 gadus vecam Vācijas kardinālam Jozefam Racingeram, kurš pieņēmis vārdu Benedikts XVI. Pārsteidza šī pāvesta vecums, kā arī viņa līdzšinējie uzskati par baznīcas nostāju vairākos jautājumos. Taču, kā norāda vairāki eksperti, ir paredzams, ka viņa izteikumi un uzskati, stājoties pāvesta amatā, varētu mainīties. Pirmās ziņas arī vēsta, ka jau šogad jaunais pāvests varētu apciemot Latviju. Katrā ziņā viņam tagad tiek dota iespēja pievērst baznīcai jauniešus, ko var izdarīt tikai ar liberāliem un demokrātiskiem pasākumiem gan baznīcas iekšienē, gan ārpus tās.