Kurzemes Vārds

21:56 Trešdiena, 8. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Dzimšanas diena Zemei
VITA PĒTERSONE,
Centra sākumskolas direktora vietniece

Vakar pasaulē atzīmēja Apvienoto Nāciju Organizācijas noteikto Starptautisko zemes dienu. Šādas dienas mērķis ir pievērst uzmanību Zemei, pa kuru staigājām, zemei, kurā dzīvojam, un brīdināt cilvēci, ka mums ir jāsargā tas, kas mums dots. Un jāizturas saudzīgi pret to. To mēdz saukt arī par Zemes dzimšanas dienu.

Tā būtībā ir jauna diena. Iespējams, tāpēc vēl ne tik pazīstama, ne tik populāra. Domāju, ka bija varbūt pat vajadzīga skaļāka tās pieteikšana, lai piesaistītu uzmanību. Vismaz Liepājā nepamanīju nekādu akciju, kas pievērstu sabiedrības uzmanību aktualitātēm saistībā ar Zemi. Lai gan, domāju, problēmu netrūkst, un vides aktīvistiem ir ko teikt un par ko cīnīties, lai cilvēki ar savu nepārdomāto rīcību, tiecoties pēc mirkļa labuma, nenodarītu ļaunumu vietai, kur dzīvo.

Tā kā visjutīgākā auditorija ir bērni, kuri notiekošo un sacīto uztver emocionāli un ir gatavi ne tikai klausīties, bet arī piedalīties un iet palīgā, tad Zemes dienai, savas apkārtnes sakopšanai uzmanību pievērš skolās. Ir daudz un dažādu veidu, kā to izdarīt, pietiek arī projektu un citu aktivitāšu, kas ļauj izpētīt mūsdienām raksturīgas problēmas, kaut vai to pašu sadzīves atkritumu šķirošanu, lai nekaitētu apkārtējai videi. Mēs ar saviem mazajiem skolēniem viņiem saprotamā veidā runājam par Zemi un ar to saistītiem visdažādākajiem jautājumiem, runājam par to, kā tā ir saistīta ar dzīvību, ar visām dabas norisēm, ka arī dziļi zemē rit dzīvība, tur dzīvo tārpi un kukainīši, un tas viss kopumā ir Zeme. Un galvenais, ka tā ir jāsaudzē. Tā kā Zemes diena ir pavasarī, mūsu valstī tā sasaucas ar Spodrības mēneša talkām. Un tas, protams, ir pirmais, kas jādara: Zeme ir jāsakopj. Parasti jau vairāk, kad piesauc vārdu zeme, cilvēkiem tas saistās ar lauku darbiem, taču arī pilsētā netrūkst darāmā. Vakar gan laika apstākļi neļāva tik maziem bērniem kā mūsu skolēni iet ārā, brīvā dabā, lai strādātu vai lai vērotu dabas atmodas procesus.

Bet mēs runājām par to, ka nekas jau nav pilnīgi jauns un nebijis. Saistīju Zemes dienu ar latviešiem populāro Jurģu dienu, kas ir šodien. Jo arī tā parāda, kā dabas norisēm sekojuši, kā gadu simtos gudrību uzkrājuši mūsu senči. Un zināja, kad zemīte jāapar, kas jāsēj un kā jāstrādā, kad jāļauj tai atpūsties. Strādāja saudzīgi, lai nesabojātu. Starp latviešu dievībām populāra ir Zemes māte. Arī tas parāda, ka jau no seniem laikiem cilvēkiem ir rūpējis tas, kas notiek ar vietu, pa kuru staigājam un kurā dzīvojām, pat bez visām noteiktajām Zemes dienām.