Kurzemes Vārds

14:44 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jauns priekšsēdētājs

Par attīstību un atklātību
Ints Grasis

Ar saviem jaunajiem, smagu atbildības nastu prasošajiem pienākumiem, nu jau kādu laiku aizņemts ARTIS ČANDERS – Cīravas Pagasta padomes jaunais priekšsēdētājs. Viņu šim amatam izvirzīja divi iepriekšējam pagasta vadītājam Imantam Gulbim opozīcijā esošo sarakstu deputāti, kas, apvienojot spēkus, izveidoja vairākumu – četri jaunie deputāti pret trim iepriekšējā sasaukuma. Kā visus deputātus saliedēt sekmīgam darbam spēs jaunais priekšsēdētājs, rādīs laiks.

"Vispirms mēs gribētu, lai pagasts attīstās straujāk un nepārtraukti, jo attīstība šobrīd mīņājas uz vietas. Pagasta padomes darbā gribam iedzīvināt atklātības principu, vairāk apzinot iedzīvotāju domas, veicot aptaujas, iesaistot arī iestāžu un uzņēmumu vadītājus. Citādi var rasties priekšstats, ka šajos jautājumos ir zemūdens akmeņi," tā vēl pirms pašvaldību vēlēšanām "Kurzemes Vārdam" sacīja SIA "Rodijs C" veikala vadītājs Artis Čanders.

Tagad solījumus nāksies pildīt. Katrā ziņā, runājot par pirmajiem veicamajiem darbiem, jaunais priekšsēdētājs piemin apkures lietas, kā arī iedzīvotāju sapulces, kurās jāpārrunā arī jautājumi par nākamo apkures sezonu. Tātad iedzīvotāju domas jau sāktas apzināt. "Apkures sezona ir beigusies, taču jāsāk domāt jau par nākošo. Jūlijā, iespējams, apkurei piemēros 18 procentu pievienotās vērtības nodokli, un, ja tas notiks, uz iedzīvotājiem un arī pašvaldību tas atstās smagas sekas," teica Artis Čanders.

Jaunais priekšsēdētājs dzimis Cēsīs, taču visa viņa turpmākā dzīve ir saistīta ar Cīravu. Tēvs nāk no Vidzemes puses, māte – no Vērgales. Cīravā Artis Čanders ieguva pamatizglītību, Aizputē saņēma vidusskolas diplomu. Tad bija Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas laiks, kad pagasta vadītājs ieguva ne tikai inženiera – mehāniķa diplomu, bet arī paguva apprecēties un tikt pie divām meitām.

Jauno speciālistu pēc studijām norīkoja uz dzimto kolhozu. Kad kolektivizācijas laiki gruva, Artis Čanders ar domubiedru grupiņu izveidoja paši savu kooperatīvo saimniecību un sāka nodarboties ar uzņēmējdarbību. Ar trim biznesa partneriem sākumā darbojās ar lauksaimniecības pakalpojumiem, citām tehniskām lietām, tad izveidoja veikalu. Uzņēmums pērn pārreģistrēts par SIA "Rodijs C". Tagad tas apsaimnieko veikalu – tieši tā arī ir (bija) Arta Čandera galvenā rūpe firmas īpašnieku darba dalīšanas plānā, audzē kartupeļus un graudaugus, nedaudz nodarbojas ar tehnikas pakalpojumiem. Uzņēmuma zemes īpašumi kopā ar nomātajām platībām sasniedz 300 hektāru.

Biznesa partneriem tagad nākas rēķināties ar to, ka Artis Čanders ir aizņemts pašvaldības darbā, kas prasa daudz enerģijas un laika. Tagad Artim Čanderam likums liedz būt algotam darbiniekam savā uzņēmumā, taču viņš, ja vēlas, var turpināt strādāt par pasniedzēju arodvidusskolā, uz kurieni pērn viņu uzaicināja likt lietā inženiera – mehāniķa zināšanas.

Ņemot vērā, ka pirms priekšsēdētāja vēlēšanām Cīravā notika zināma aizkulišu grūstīšanās, varētu domāt, ka jaunajam priekšsēdētājam ir grūtības, sastrādājoties ar iepriekšējo, bez kura atbalsta ir daudz grūtāk uzsākt darbu. Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka bieži vien pie teikšanas vairs netikušais vadītājs principā atsakās sadarboties ar jauno. Tā, piemēram, bija pirms četriem gadiem Vērgales pagastā, kur Haraldu Beķeri nomainīja Jānis Vitrups. Tomēr Cīravā, pēc Arta Čandera sacītā, tā nav noticis.

"Īstenībā ar Imantu Gulbi izveidojusies forša sadarbība, viņš ļoti daudz palīdz skaidrot situāciju. Attiecībās mums nav nekādu problēmu," teica priekšsēdētājs. Tas arī ir ļoti vērtīgi, jo līdz šim ar pašvaldības darbu Artis Čanders ir saskāries ļoti maz.

"Darbi gāžas virsū no visām malām, un ir jāprot sabalansēt, ar ko sākt. Grūti ir arī visu laiku raudzīties, cik daudz ir naudas, ko varam atļauties izlietot. Iepriekšējā padome ir atstājusi vēl nesadalītus līdzekļus, tādēļ tagad plānojam, kur ieguldīt vispirms," pastāstīja A.Čanders. Lai šo jautājumu izlemtu, deputātiem ir iecere pašiem personīgi apbraukāt pagasta objektus un uz vietas iepazīties ar situāciju – kas visvairāk nepieciešams, ko remontēt vispirms. Deputāti paviesošoties arī zemnieksētās. Tā teikt, ne tikai sēdēs kabinetos un gudri spriedīs, bet iepazīsies ar darāmajiem darbiem arī uz vietas.

Runājot par jaunām slotām, kas tīrāk slauka, A.Čanders sacīja, ka nekāda kadru tīrīšana līdz ar priekšsēdētāja un spēku samēru maiņu pagastā nenotikšot. Tas neesot tas, pie kā iecerējis ķerties jaunais pašvaldības vadītājs.