Kurzemes Vārds

14:38 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Supergrupa, kas spēja publiku padarīt neprātīgu

Inita Gūtmane

1985.gadā pēc Raimonda Paula iniciatīvas tiek izveidota apvienība "Remix", kuru pārstāvēja jau sevi pierādījuši mūziķi no tādām blicēm kā "Opus", "Līvi", "Modo" un "Liepājas kvartets". Šogad grupai aprit 20 gadi un par godu jubilejai, kompānija "Mikrofona Ieraksti" vēlreiz izdod vienlaikus trīs skaņuplates "Remix Gold", "Uz veselību!" un "Naktsmājas".

Respektēja otra viedokli

Mūziķis Vilnis Krieviņš "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka apvienība "Remix" bija veidota kā Latvijas radio studijas grupa, kas strādāja ar dažādu autoru mūzikas un augstas klases dziedātāju pavadījumu ierakstiem. Šajā apvienībā tika sapulcēti pieredzējuši mākslinieki – Igo, Aivars Hermanis, Jevgeņijs Ščapovs, Uldis Marhilevičs, Vilnis Krieviņš, Eduards Glotovs un Harijs Bašs. "Mēs nebijām ļoti lieli draugi, bet kopumā interesants kolektīvs, kuru pārstāvēja dažāda vecuma mūziķi," atmiņās kavējās V.Krieviņš.

Pēc A.Hermaņa domām, bija riskanti vienā grupā salikt vairākas zvaigznes, taču viņu starpā neradušies lieli strīdi, valdījusi demokrātija – grupas dalībnieki spējuši ieklausīties un respektēt citu viedokli. Igo gan papildināja, ka konflikti ik pa laikam bijuši, taču ne tik lieli, lai apdraudētu grupas pastāvēšanu. Mūziķi apzinājušies un novērtējuši, ka viņiem ir lieliska iespēja strādāt labā studijā ar kvalitatīvu tehniku, un vēlāk, izejot ārpus studijas, koncertā varējuši baudīt panākuma augļus.

Grupai hīti sekoja cits pēc cita, un arī fanu pulciņš kļuva arvien lielāks. Klausītāji atzinīgi novērtēja mūziķu profesionālo spēli, Igo izpildīto popmūziku un viņus uzrunāja V.Krieviņa, R.Paula un U.Marhileviča komponētās dziesmas ar noslīpēto aranžējumu.

Pārmet brīvdomības garu

Lielākoties grupa koncertēja ārvalstīs, krustu šķērsu tā izbraukāja plašo Krievzemi, uzstājās Vācijā, Norvēģijā, Somijā, Gruzijā, Lietuvā, Zviedrijā un Polijā. Pēc V.Krieviņa teiktā, veiksmīgākais bijis 1989. un 1990. gads. "Krievijā vispār nebija sliktu koncertu, ļaudīm bija mutes vaļā. Īpaši populāri bijušā PSRS teritorijā kļuvām pēc Igo uzvaras Vissavienības jauno dziedātāju konkursā "Jūrmala '86". Arī Eiropā mūs, rokmūziķus, publika labi uzņēma," sacīja V.Krieviņš. "Krievijā lielākoties mēs uzstājāmies lielās sporta būvēs un stadionos, maksimālais apmeklētāju skaits bija piecdesmit tūkstoši. Tāpat Vācijas klubi nebija no mazajiem, Amerikā mūs uztvēra kā rokstārus un uz ielas un kafejnīcās sveicināja," papildināja viens no supergrupas pārstāvjiem A.Hermanis.

Viņi uz koncertiem ārzemēs ņēmuši līdzi vēl kādu Latvijā labi zināmu, bet ārzemēs mazāk populāru iesildītājgrupu, piemēram, "Jumpravu" un "Elpu". "Parasti mēs ārzemēs, piemēram, Krievijā, Gruzijā un Ukrainā uzturējāmies ilgāku laiku. Tas radīja vietējos cilvēkos aizdomas, un mūs uzmanīja čekas pārstāvji, jo grupai pārmeta brīvdomības garu. Tā arī varēja būt, jo dziedājām par lietām, kas mums sāpēja," atcerējās Igo.

Apģērbu dēļ apdraud savu dzīvību

Taču mūziķi piedzīvoja arī daudzus skaistus, atmiņā paliekošus brīžus. V.Krieviņš ar smaidu atcerējās koncertu Maskavā uz koncertzāles "Rossija" skatuves. Tā griezās uz riņķi, un tādējādi latviešu puišiem sagādāja lielas raizes, jo ne visi varējuši griežoties nostāvēt.

"Man īpaši atmiņā palicis koncerts kādā Ukrainas stadionā, kur notika festivāls. Mēs spēlējām vienā tribīņu pusē, pats futbola laukums bija tukšs, savukārt kādi desmit tūkstoši skatītāju atradās pretējā tribīņu pusē. Kad sākām spēlēt savus hītus, apmeklētāji pārrāva policistu ķēdi un skrēja pie skatuves. Festivāla administrācija nobijās, drošības dēļ izslēdza elektrību un pārtrauca koncertu," pastāstīja A.Hermanis. Viņam spilgti atmiņā palikusi arī viesošanās Mahačkalā, kur ļoti karstā laika dēļ mūziķi bija ieradušies ģērbušies T kreklos un šortos. Taču vietējie musulmaņi bija naidīgi noskaņoti pret viesu izskatu. Mūziķi arī tika brīdināti, ka koncerta laikā var rasties starpgadījumi, kā tas jau bija noticis kādai citai viesu grupai. Lai viņi justos drošībā, mūziķus visu laiku pavadījusi apsardze.

U.Marhilevičam spilgti atmiņā palicis cits gadījums: "Bija jālido uz Armēniju, bet es pamodos tikai pusdeviņos un nokavēju lidmašīnu. Aizskrēju uz lidostu, tur parunājos vēl ar meitenēm un tikai tad iesēdos lidmašīnā, kas devās uz Maskavu. Man vajadzēja pārsēsties vēl vairākās lidmašīnās līdz nonācu Armēnijā. Tā kā tajā laikā mobilo telefonu nebija, nezināju, kur man bija jāiet. Klīdu pa pilsētas centru un biju izbrīnīts, kad redzēju "Remix" puišus nākam pretī."

Dziesmas aktuālas vēl šodien

Lai gan grupa savu darbību beidza 1992.gadā, mūziķi ik pa laikam sanāk kopā un uzspēlē kādā koncertā. Piemēram, viņus varēja dzirdēt Igo jubilejas sarīkojumā pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigās, koncertu arī snieguši klubā "Četri balti krekli" un festivālā "Mēs – liepājniekiem". Tāpat viņi satiekoties savā brīvajā laikā un papusdieno, īpaši tad, kad no Norvēģijas vai Zviedrijas Latvijā ierodas bijušais grupas dalībnieks Harijs Bašs.

Izpildot tagad "Remix" dziesmas, V.Krieviņš atzīst, ka viņu pārņemot īpaši siltas un patīkamas sajūtas. Jautājot, kāda dziesma vislabāk raksturotu grupu "Remix", viņš nosauca skaņdarbu "Naktsvārdi". A.Hermanis apgalvoja, ka, uzstājoties kopā ar "Remix" puišiem, var atcerēties jaunības dienu piedzīvojumus.

Igo sacīja, ka tie skaņdarbi, kas ir, piemēram, par mīlestību, būs vienmēr dziedami un tos viņš mēdz izpildīt savos koncertos. Taču dziesmas par Latvijas brīvību, kurās jūtama liela degsme, ir mazliet pārspīlētas un tās varētu nodziedāt tikai valsts svētkos, ko arī viņam ir gadījies darīt.

Runājot par turpmākiem plāniem, Igo neko konkrētu nevēlējās solīt, sakot, ka visi mūziķi ir aizņemti ar savām grupām un projektiem. Lai uzstātos ar grupas "Remix" koncertprogrammu, esot nepieciešams ieguldīt lielu darbu, jo viņi vēlētos sniegt klausītājiem pašu labāko. Taču A.Hermanis apsvēra, ka, iespējams, grupa uzspēlēs festivālā "Bildes" un šī gada "Liepājas dzintara" jubilejas sarīkojumā.

Taču, ja arī nebūs izdevības redzēt apvienību uz skatuves, var izlīdzēties ar izdotajiem albumiem. Izlasē "Remix Gold", ko pirmo reizi izdeva pirms desmit gadiem, iekļautas 15 populārākās dziesmas, savukārt "Uz veselību!" un "Naktsmājas" ir instrumentālie albumi, kas līdz šim bija pieejami tikai vinila skaņuplašu formātā. "Albumi ir ļoti vienkārši, saprotami un nekas nav samākslots," teica U.Marhilevičs.

"Remix" albumi: "Vēstule" (1987), "Naktsmājas" (1987), "Remix" (krievu valodā, 1988), "Uz veselību!" (1989), "…pie laika" (1990) un izlase "Remix Gold" (1995).