Kurzemes Vārds

13:00 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Vēsais laiks neattur no gadatirgus apmeklējuma

Viktors Ulberts

Sestdienas rītā Pētertirgū valdīja neikdienišķa rosība – daudz vairāk gan pircēju, gan tirgotāju. Notika lielais Jurģu gadatirgus. Lai arī dažs sūkstījās par vēso laiku, kādēļ sliktāk ejot ar tirgošanos, tomēr kopumā nevar sūdzēties, ka ļaužu šajā gadatirgū būtu bijis maz.

Interesanti, ka gadatirgū savus ražojumus pārdot bija ieradušies daudzi cilvēki no citām Latvijas pilsētām. Piemēram, Juris Gūtmanis no Pampāļiem pircējiem piedāvāja keramikas izstrādājumus – dažādas saimniecībā noderīgas lietas. Cenas par augstām arī nenosaukt – dārgākā prece, kas maksāja deviņus latus, bija atraktīva vīriņa formā izveidots trauks sīpolu vai ķiploku uzglabāšanai. Bez tam izrādās, ka Juris pats tos nemaz nav darinājis. Keramiķes ir viņa sieva un meitas, viena no viņām savulaik mācījusies Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā.

Guntars Līvmanis ir amatnieks no Jelgavas ar 14 gadu stāžu un pēc trīs gadu pārtraukuma uz Liepāju atvedis paša no koka darinātās saimniecībai derīgas lietas. Tirgošanās gan īpaši neveicoties. Aukstā laika dēļ cilvēki negribot ilgi stāvēt uz vietas un izpētīt sev vajadzīgo preci. Toties "Kurzemes Vārds" novēroja, ka tieši par Jelgavas amatnieku darinājumu interesi izrādīja ārzemnieki.

Bet par tirgošanos nesūdzējās 15 gadu vecā kuldīdzniece Ieva Strelkova, kura jau trīs gadus palīdz saviem vecākiem kopt stādaudzētavu "Ieva". Viņas piedāvātās pelargonijas, atraitnītes u.c. ļaudis pirkuši labprāt.

Neviens vienaldzīgi nespēja paiet garām arī Medzes zemnieku saimniecības "Elčuki" trušu būriem, īpaši par to priecājās bērni. Viņiem par prieku saimniece Ilma Rubene pat izņēma no būra vienu lielu, baltu Kalifornijas trusi, kurš tad, savas sarkanās ačeles bolīdams, skraidīja pa būru jumtiem, sajūsminādams tirgus apmeklētājus. Izrādās, saimniecei nemaz nebija jāuztraucas, ka trusis pēkšņi varētu laist ļekas vaļā. Jo tiem esot bail no augstuma, tāpēc lielais, baltais kalifornietis nekur prom no būra jumta nebūtu lecis. Trušus arī sestdien labi pirka. "Elčuku" īpašnieki tos pārdod vaislai. Truši maksāja no četriem līdz deviņiem latiem gabalā, un līdz pulksten 11 jaunus saimniekus jau bija ieguvuši septiņi garauši.

"Šis, manuprāt, patiešām bija īsts Jurģu gadatirgus, jo dominēja amatnieki un stādaudzētāji. Iepriekšējos gados bija vairāk tā saucamie rūpniecības preču tirgotāji, kas pārdod no Viļņas atvestās drēbes," savu vērtējumu izteica akciju sabiedrības "Liepājas Pētertirgus" direktore Dzidra Treigute. Atsaucība bijusi ļoti liela, daļai Viļņas preču tirgotāju pat bija jāatsaka, jo viņiem nepietika vietas. Bet pircēji diez vai par to pārdzīvoja, jo piedāvājumu klāsts gadatirgū tāpat bija diezgan plašs.