Kurzemes Vārds

21:41 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai cūkošanos var ierobežot?

Šodien mūsu laikrakstā galvenā uzmanība veltīta pilsētas sakopšanai, taču šajā slejā vēlējos vērst uzmanību uz pašu netīrības cēloni, proti, piedrazošanu.

Nav atminēts noslēpums, kāpēc cilvēki, kas dodas piknikos ziemā un agrā pavasarī, ir nevīžīgāki pret apkārtējo vidi, taču pietiek pastaigāt gar ezermalu, pasoļot gar jūrmalu Karostā vai pie Pērkones kanāla pilsētas dienvidgalā, lai pārliecinātos, ka katru gadu aprīlī tur ieraugāmās civilizācijas vizītkartes ir, konkrēti runājot, cūciskas. Protams, katru nevīžu pie rokas nepieķersi, bet, runājot par problēmas pragmatiski racionālo risinājumu, iespējams, viena no sāpēm varētu būt meklējama cēlonī, ka pie mums joprojām uz pirkstiem saskaitāmi tādi uzņēmīgi cilvēki, kas piedāvātu par simbolisku samaksu sakopt stūrīti piknikiem. Tie paši "Beberliņi" un Kapsēdes karjeras spilgti apliecina, ka pieprasījums pēc vietām, kas nepretendē uz mūspusē kupli sazēlušo viesu namu solīdumu, bet piedāvā iespēju pavadīt laiku sakārtotā vidē, ir lielāks nekā piedāvājums. Šādu vietu neesamība, protams, nav attaisnojums gružošanai ezermalā vai jūrmalā, taču vienlaikus varbūt norāda ceļu, kas risināms, lai privātīpašnieku rokās neatdotā jūrmala un ezermala neizskatītos pēc vietām, kurās vakar beidzies karš.

Ierīkojot pikniku plačus un norīkojot tur pa uzraugam, piemēram, brīvdienās reizē arī pie darbošanās varētu tikt studenti, vidusskolēni vai ļaudis, kuri meklē darbu, kas pārāk nelauž kaulus. Veidojot šādu modeli ar atpūtas laukumiem ļaužu iecienītās atpūtas vietās, spēkus varētu apvienot pilsēta un rajons, jo skaidrs, ka, piemēram, uz rajonam pielemtajiem, bet joprojām neizdibināmā kārtā racionāli neapsaimniekotajiem Bernātiem lielākoties brauc atpūsties pilsētnieki, bet servisa nodrošināšanā varētu iesaistīties tiklab pilsētas, kā rajona ļaudis. Manuprāt, tur vajadzīga lielākoties atpūtas jomas atbildīgo personu gribēšana, jo finanšu resursu patēriņš nebūtu diži lielāks, kas nepieciešams, lai šīs vietas sakoptu.

Jo var gaidīt, ka celsies sabiedrības apziņas līmenis, taču, redzot, kā gadu no gada vienās un tajās pašās vietās lūkojama atkritumu izgāztuves ainava, šādas ilūzijas šķiet naivas, bet reāla rīcība tomēr būtu pussolītis pretim patīkamākai videi.

Edgars Lūsēns