Kurzemes Vārds

22:17 Sestdiena, 28. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Cilvēka labākais ārsts - dzīvnieks

Kurš gan nebūs dzirdējis, cik veselīgi ir glāstīt kaķīti, jo tas nomierina nervus un mazina stresu. Līdzīgu dziedniecības seansu var panākt, arī vērojot zivtiņu rosīšanos akvārijā. Bet pie sāpošas muguras vai citur vajagot ļaut gulēt sunim, jo tā esot visveselīgākā sildīšana. Un ne jau tikai šiem mājdzīvniekiem ir spējas dziedināt cilvēkus. "Brīvbrīdis" pašķirstīja vēstures lappuses, kas rāda, ka mājas mīluļu ārstnieciskās spējas izmantotas jau no sendienām. Cita lieta - cik tajā visā patiesības, cik māņticības. Taču, ja palīdz…

Suņi ārstē ārprātu un klepu

Senatnē, kad nebija tik attīstītas farmācijas, dzīvnieku palīdzība ārstēšanā izmantota daudzos gadījumos. Piemēram, Ķīnā uzskatīja, ka balta suņa asinis ārstē ārprātu, bet melna palīdz sievietei dzemdībās. Anglijā suņus izmantoja, ārstējot klepu. Ja no tā nespēja tikt vaļā citādi, bija jāizrauj no savas galvas mats, jāieliek starp divām ar sviestu apsmērētām maizes šķēlēm un jāizbaro sunim, atkārtojot: "Lai manu klepu paņem suns!" Jācer, ka paņēma.

Ir atrodamas ziņas, ka mūsdienās kādā no ASV privātajām psihiatriskajām klīnikām strādā sešpadsmit dažādu šķirņu suņi. Un viens no slimniekiem, kas, pavadot slimnīcā 25 gadus, nebija pateicis ne vārda, sāka sarunāties ar suni… Un vēl - suņa mēle ir atzīta par lielisku antiseptiķi, jo tā siekalas satur vielu, kas aizsargā no baktērijām un palīdz sadzīt rētām.

Tabletes vietā izrakstīts papagailis

Ne mazāka nozīme kā suņiem dziedniecībā ir bijusi arī kaķiem. 18.gadsimtā dažās garīgi slimo klīnikās eksistēja pat ārstniecisko kaķu štats. Tie nomierināja satrakojušos pacientus. Bet uzaicināt dzīvniekus uz līdztiesīgu sadarbību ārsti iedrošinājās tikai 20.gadsimta vidū. Pirmais, kurš savā darbā izmantoja metodi, kas vēlāk ieguva nosaukumu animoterapija (animal, no latīņu valodas tulkojot, nozīmē dzīvnieks), bija Ņujorkas ārsts Levinsons. Viņš par šo tēmu uzrakstīja divas grāmatas: "Bērnu psihoterapija ar mājdzīvnieku izmantošanu" un "Mājdzīvnieki un cilvēka attīstība".

Ārsts savu metodi atklājis pavisam nejauši. Viņam bija suns Džingls. Parasti ārsts neļāva savam mīlulim būt klāt pacientu pieņemšanā, bet vienudien tas bija palicis kabinetā. Pie ārsta ienāca māte ar bērnu, un mazais sāka spēlēties ar suni. Māte gan gribējusi iejaukties, bet Levinsons viņu apturējis. Veselu stundu ārsts novērojis zēna un suņa rotaļas. "Vai drīkstu vēlreiz atnākt paspēlēties ar Džinglu?" seansa beigās pajautājis puisēns. Vairākus nākamos seansus bērns pavadīja, rotaļājoties ar suni un nepievēršot pilnīgi nekādu uzmanību dakterim. Bet jau drīz viņa uzticēšanās sunim daļēji izplatījās arī uz tā saimnieku. Ārsts varēja izrunāties ar bērnu, izveidot savu viedokli par viņa slimību un ieteikt attiecīgu ārstēšanu.

Drīzumā Levinsons palīgos paņēma arī kaķi, bet pēc tam pieņemamajā istabā nolika akvāriju ar jautrām, raibām tropu zivtiņām. 1970.gadā Levinsons veica bērnu psihoterapeitu aptauju, izsūtot viņiem speciālas anketas. Izrādījās, ka no 150 atbildējušajiem ārstiem trešā daļa ārstēšanā izmanto mājdzīvnieku palīdzību. Visizplatītākie starp palīgiem izrādījās suņi, otrajā vietā bija kaķi. Daži psihoterapeiti priekšroku devuši putniem un bruņurupučiem. Vienā gadījumā bija izmantota pat čūska.

Drīz izrādījās, ka animoterapijas metode ir efektīva ne tikai bērnu ārstēšanā. Turklāt ne tikai psihoterapijā. Tālākie pētījumi parādījuši, ka, piemēram, akvārija zivtiņu novērošana palīdz ārstēt neirodermītu. Kanārijputniņus un papagailīšus savukārt vajadzētu izrakstīt cilvēkiem, kas ir spiesti ilgstoši atrasties gultā, vai tiem, kas sirgst ar depresiju.

Zirgs pret visām kaitēm

Reitterapija (ārstēšana ar zirgu) bija zināma jau Hipokrāta laikā. Viņš apgalvoja, ka ievainotie un slimie ātrāk atveseļojas, ja jāj ar zirgu, bet melanholiķi aizmirst savas melnās domas. Mūsdienās šo ārstēšanu izmanto, ārstējot visdažādākās veselības problēmas: kaulu un locītavu slimības, aterosklerozi, galvaskausa un smadzeņu traumas, kuņģa un zarnu trakta slimības, prostatīts, skolioze un garīgā atpalicība. Jāšanas laikā cilvēks šūpojas trīs virzienos: pa kreisi un pa labi, uz priekšu un atpakaļ, lejup un augšup. Tas attīsta kustīgumu, līdzsvara izjūtu, uzlabo kustību koordināciju, kā arī rada labas emocijas.

Pele palīdz nebaidīties

Kā izrādās, mūsu veselības labā noderīgi var būt pat mazie grauzēji. Piemēram, kāmji, peles un truši atvieglo stāvokli locītavu slimniekiem, kā arī palīdz noslēgtiem un saviem spēkiem neticošiem cilvēkiem uzvarēt bailes pirms kontaktēšanās ar svešiniekiem.

Sagatavoja Kristīne Pastore