Kurzemes Vārds

22:48 Piektdiena, 10. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Maska" izbauda viesmīlību un sniegotu ziemu Urālos

Indra Imbovica

Liepājas ceļojošā leļļu teātra "Maska" mākslinieki Agrita Lieldidža–Trupa un Pēteris Trups pēc gandrīz mēnesi garās viesizrāžu turnejas Urālos, aptverot Baškīrijas un Tatārijas lielpilsētas, ir veiksmīgi paspējuši aklimatizēties Baltijas vēlajā un aukstajā pavasarī.

Bet pagaidām vēl pēc Krievijas Federācijas neaptveramajiem plašumiem un sniega kupenām, kas marta beigās un aprīļa sākumā vienā otrā pilsētā nereti sniedzās līdz viduklim, Latvija šķiet tik maza, skaista un bezgala mīļa.

Uz Urāliem "Maska" aizveda divas Pētera Trupa leļļu muzikālās izrādes – "Kliņķīša piedzīvojumi jeb kā Rūķītis draugu atrada" un "Vilnīša pasaka". Iestudējumu režisore – Agita Lieldidža, scenogrāfs – Aldis Kļaviņš, mūzikas autors – Andris Eniņš, aranžētājs – Normunds Kalniņš, leļļu māksliniece – Astra Dzērve. Abas izrādes iestudētas krievu valodā, ieskaitot arī dziesmas. Mūsu leļļu mākslinieki pārliecinājās, cik lielā mērā nacionālo republiku pamatiedzīvotāji ir pārkrievoti. Piemēram, pēc statistikas Baškīrijā tikai 30 procenti cilvēku runā savā dzimtajā valodā. Viesturnejas laikā bērnu, viņu vecāku un profesionāļu auditorijai astoņās pilsētās tika parādītas 17 izrādes, no tām 5 – Ufā, Jaunatnes teātrī. Dažkārt pa divām, pat trim izrādēm dienā.

Šo viesizrāžu turneju "Maskai" bija organizējusi Maskavas Valsts filharmonijas producente Larisa Osinska, kura arī uzmanīgi sekoja liepājnieku izrāžu norisei milzīgajās kultūras pilīs un teātros, kuru zālēs vidēji bija no 400 līdz 500 vietu. Kultūras pilis tur ir arī ļoti greznas – ar marmora sienām un grīdām, ziemas dārziem, zeltītām lustrām un skulptūrām, izstāžu un konferenču zālēm, kafejnīcām. Visas ar modernu tehniku aprīkotas.

Liepājnieku izrādes bija ļoti labi apmeklētas, lielās zāles pilnas zinātkāru, vērīgu un iejūtīgu bērnu. Ne velti "Maskai" uz karstām pēdām tika piedāvāts sniegt papildizrādes. "Bērni būtībā visās valstīs ir apmēram vienādi," stāsta Agita Lieldidža. "Bet Baškīrijā un Tatārijā bērni, šķiet, labestībai un pasaku brīnumam tic vairāk nekā Eiropā. Mēs ar Pēteri secinājām, ka tas droši vien tāpēc, ka šajās republikās vēl nav tik izplatītas un pieejamas video filmas, datori un ar asiņainu nežēlību slavenās datorspēles. Tur ir tikai daži datorsaloni, turklāt netīri un nožēlojami. Bērni ir ļoti zinātkāri, viņi ļoti vērīgi sekoja izrādes notikumu gaitai. Ja čukstus jautājām, kur palicis Kliņķītis, visa zāle tūlīt čukstus pateica priekšā, dziedāja līdzi visas dziesmas. Bet pēc izrādes ceļā līdz garderobei bērni jau bija savā starpā sadalījuši lomas, un spēle turpinājās. Bērni kopā ar vecākiem nāca arī uz skatuves, ņēma rokās un apmīļoja lelles, uzdeva visdažādākos jautājumus."

Kā vienmēr, par "Maskas" izrādēm, aktierspēli, lielajām lellēm un pielietoto moderno un kompakto tehniku interesējās arī profesionāļi. Viņi neslēpa izbrīnu, kā tādas lielas izrādes var apkalpot tikai divi cilvēki – Agita un Pēteris. Piemēram, slavenā S.Obrazcova leļlu teātrī šādu izrādi apkalpo 15 cilvēku. Maskavas producente Larisa Osinska uz kāda populāra mākslinieka jautājumu, sak, kur jūs izrakāt šos māksliniekus, lepni atbildēja: "Mēs strādājam tikai ar starptautiskas klases māksliniekiem." "Maskai" tūlīt pēc viesizrādēm tika piedāvāts parakstīt kontraktu jau uz trim mēnešiem šā gada rudenī.

Maija otrajā pusē "Maska" jau otru reizi pusotru mēnesi garā viesizrāžu turnejā dosies uz Dienvidfranciju. Tāpat Agita un Pēteris Trupi apsver uzaicinājumu novembrī piedalīties 10.starptautiskajā Eiropas leļļu teātru festivālā Horvātijā. Taču visu izšķirs finansiālās iespējas. Bet pa šo laiku top arī "Maskas" radošās grupas jauns muzikāls leļļu izrādes iestudējums latviešu un krievu valodā.