Kurzemes Vārds

09:53 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Satikšanās literatūrā

Sandra Vensko - daudzsološa dramaturģe
Indra Imbovica

Pavisam nesen, šā gada sākumā, informējām, ka mūsu literāte Sandra Vensko uzņemta Latvijas Rakstnieku savienībā, tādējādi papildinot radošās savienības biedru - liepājnieku - rindas. Bet nupat saņemta jauna ziņa, proti, Sandra uzņemta arī Latvijas Dramaturgu ģildē. Starp citu, tās biedrs ir vēl viens liepājnieks - Liepājas teātra aktieris Ēriks Vilsons.

Sens ir stāsts par to, ka mums trūkst latviešu oriģināldramaturģijas darbu, ka Latvijas teātru režisori joprojām nelabprāt ķeras pie to iestudēšanas, lai gan dažādos konkursos iesniegtās lugas izpelnās augstu atzinību. Izskatās pēc apburtā loka. Leldei Stumbrei bija strikts spriedums: "Mums ir laba dramaturģija, un tas nav jāpierāda." Varbūt vienkārši vēl nav pienācis laiks, lai arī mūsdienu latviešu autoru lugas ieinteresētu profesionālo teātru režisorus? Un tomēr amatierteātri nereti ar latviešu jaunāko dramaturģijas darbu iestudējumiem gūst izcilus panākumus konkursskatēs. Latvijas Dramaturgu ģilde regulāri rīko šīs skates, rūpējas par tām. Maijā, piemēram, notiks Baltijas valstu dramaturģijas skate.

Par šīm problēmām aprīļa pirmajā pusē Rīgā Latvijas Dramaturgu ģildes apmēram 40 biedru diskutēja un sprieda tās vadītāja Daiņa Grīnvalda sasauktajā pilnsapulcē. Prozaiķiem, dzejniekiem un tulkotājiem autortiesības, atlīdzības jautājumi ir daudzmaz sakārtoti, bet dramaturgiem ir vēl ļoti daudz neskaidrību. Kaut vai, piemēram, par tiesībām uz autoratlīdzību, ja luga iestudēta skolas teātros, un tamlīdzīgi. Tādēļ Dramaturgu ģildes pilnsapulcē Hermanis Paukšs bija sagatavojis atklātu vēstuli, kurā izklāstīta pašreizējā situācija latviešu oriģināldramaturģijas laukā.

Latvijas Dramaturgu ģilde rīko arī lugu lasījumus. Martā starp prominentu Rīgas dramaturgu darbiem izskanēja arī Sandras Vensko luga "Melnais strazds", kuru lasīja Liepājas teātra aktieri Ilga Martinsone un Jānis Dreiblats, arī pati autore. Šis darbs guva visnotaļ augtu atzinību un tika pat salīdzināts ar Māras Zālītes traģikomēdiju "Zemes nodoklis", kura Jura Strengas režijā iestudēta Dailes teātrī ar aktieriem Ilzi Vazdiku un Jāni Paukštello un kuru šonedēļ var noskatīties arī Liepājas teātrī.

Bet aizvadītajā nedēļā Sandras Vensko lugas "Melnais strazds" lasījuma atkārtojumu varēja noklausīties Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā un pārliecināties par lugas aktualitāti un kvalitāti. Katrā ziņā, šķiet, nevienu klātesošo tā vienaldzīgu neatstāja, jo pēc tam izvērsās diskusijas par cilvēku likteņiem, raksturiem un mīlestības spēku, atgriežot cilvēku aktīvā dzīvē. Jāatzīst, ka Sandra Vensko ar šo savu lugu pārsteidza ne vienu vien liepājnieku un Liepājas literātu. Interesenti to var izlasīt žurnāla "Helikons" 7.numurā.

"Melnais strazds" noteikti varētu ieinteresēt spēcīgu aktieru pāri arī Liepājas teātrī, bet šobrīd to iestudēšanai jau paņēmusi Latvijas radio teātra producente Diāna Bērza.