Kurzemes Vārds

10:55 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nepieciešamība iekļauties Rīgas dzejas asinsritē

Indra Imbovica

Latvijas Rakstnieku savienības paspārnē jau otro gadu darbojas Literārā akadēmija, kuru vada Ronalds Briedis. Pērn, uzsākot darbību, tajā pieteikušies ap 700 jauno dzejnieku, bet uzņemti ap 250. Viņu starpā arī divi no Liepājas – Arnis Mincenhofs un Jānis Mackuss.

Arnis šo soli motivē īsi un kodolīgi: "Mums ir ļoti nepieciešams, vienalga, kādā veidā, bet iekļauties Rīgas dzejas asinsritē, jo citādi, kā pīļu dīķa iemītnieki, esam totāli nošķirti no svaigajām vēsmām literatūras augšējos gaņģos, no informācijas par notikumiem un aktualitātēm Eiropā un pasaulē. Rīdzinieki vairāk vai mazāk tomēr tajā visā ir iekšā." Literārās akadēmijas kursos savās zināšanās dalās gan Rakstnieku savienības autoritātes, gan Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes mācību spēki, piemēram, profesori Janīna Kursīte, Ausma Cimdiņa, arī Viesturs Vecgrāvis u.c. Te tiek apgūta gan dzejas teorija, zināšanas par ritmiem, pantmēriem, stiliem utt. Pēc divgadīgo kursu beigšanas, pārbaudījumu nokārtošanas tiks piešķirti sertifikāti.

Par Arni Mincenhofu jau esam stāstījuši gan kā par jauno dzejnieku, gan kā par literāro darbu, īpaši dzejas, apskatnieku, cerīgu jaunās paaudzes recenzentu. Viņš bija no tā jauno literātu kodola, kas sadumpojušies aizgāja no kluba "Helikons", Karostā izveidojot atsevišķu literāro kopu "Dzejnieku namiņš". Tikai Arnis atšķirībā no saviem draugiem uzreiz neaizcirta durvis, bet attālinājās palēnām un ar apdomu, saglabājot koleģiālas attiecības. Tagad Arnis Mincenhofs kopā ar Sandru Vensko "Dzejnieku namiņā" vada iesācēju un jauno autoru dzejas radošās darbnīcas, kuras pozitīvi novērtējuši arī Rakstnieku savienības pārstāvji.

Pērn Arnis Pedagoģijas akadēmijā ieguva maģistra grādu latviešu filoloģijā, pie profesora Edgara Lāma aizstāvot maģistra darbu par mūsdienu jauniešiem par ne visai populāru tēmu "Realitātes un Sapņa dinamika Aspazijas un Raiņa dramaturģijā". Lai ķertos pie tādiem latviešu literatūras dižgariem, ir jābūt gan pietiekami plašām zināšanām, intelektam, gan drosmei, gan dzejas dabiskai izjūtai. Arnim acīmredzot iesākumam visa tā ir, atliek vienīgi cerēt, ka, paša vārdiem izsakoties, netraucēs "iedzimtais slinkums". Bet tādu jau hroniski izslimo lielākā daļa.

Patlaban Arnis Mincenhofs strādā par skolotāju 15.vidusskolā un neslēpj, ka šī profesija nav no tām, kas viņu aizrautu. Viņu vairāk saista literatūrpētniecība, darbs ar tīņiem un jauniešiem "Dzejnieka namiņā". Bet tas viss zināmā mērā kavē apmeklēt kursus Literārajā akadēmijā, arī braukāt uz Rīgu nav tik vienkārši, dažreiz tas pats slinkums traucē, tādēļ Arnis nodarbības stipri vien iekavējis. Tomēr viņš uzskata, ka daudz neko nav zaudējis, jo, runājot par pantmēriem un tamlīdzīgām lietām, to viņš ir jau studējis. Arni vairāk saista iespēja, ko tikko sagādājis Ronalds Briedis, panākot, ka Literārās akadēmijas dalībnieki internetā varēs regulāri apmainīties ar saviem dzejas un prozas tekstiem, viedokļiem, arī iesaistīties diskusijās.

Arnis Mincenhofas līdz šim, šķiet, nav bijis daudzrakstītājs, ja vien savus dzejas darbus nav atstājis atvilktnē. Taču arī pēc tiem nedaudz iepriekš nodrukātajiem, nereti intelektuālajiem pantiem var droši secināt, ka viņa dzeja ir mainījusies, kļuvusi iekšēji smeldzīgāka un reizē pašironiskāka. Tajā jūtami sirdspuksti.