Kurzemes Vārds

14:15 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Neiekļūt cilvēku tirgotāju tīklos
LINDA ROZENTĀLE,
izglītības zinātņu maģistre, jaunatnes centra "Kaktuss" vadītāja

Šobrīd ļoti aktuāli ir darba meklējumi ārpus Latvijas. Pēdējā laikā dažāda vecuma cilvēki, arī jaunieši, dodas peļņā ārpus mūsu valsts. Iemesli ir dažādi – lai nopelnītu studijām, no vecākiem neatkarīgas dzīves uzsākšanai. Diemžēl ne vienmēr šie centieni vainagojas ar panākumiem. Aizvien biežāk nākas dzirdēt par neveiksmīgiem gadījumiem, kad jaunieši ir apkrāpti un vardarbīgi iesaistīti mūsdienu verdzībā – cilvēku tirdzniecībā.

Uzskatu, ka profilakses programmas ir jāsāk piedāvāt jau četrpadsmit, piecpadsmit gadu vecumā. Jo diemžēl arī Latvijā ir reģistrēti gadījumi, kad cilvēku tirdzniecībā tikušas iesaistītas nepilngadīgas personas. Kuram gan jaunietim negribas kļūt pieaugušam? Un ja vēl kāds labs onkulis vai laba tante piedāvā kļūt par modeli ārvalstīs, labi nopelnīt, gandrīz neko nedarot, un vēl piedāvā iespēju vienā dienā kļūt par dažiem gadiem vecākam...

Ir svarīgi informēt jauniešus, ka pirmais priekšnoteikums darbam ārzemēs ir pilngadība, jo doties darba meklējumos uz ārzemēm var tikai no 18 gadu vecuma. Taču joprojām daudzi par to nav informēti. Šobrīd aktuāla ir jauniešu nodarbinātība vasarā, pēdējā laikā man vairāki jaunieši ir jautājuši par iespējām strādāt ārzemēs vasarā, jo it kā dzirdējuši, ka esot tādas firmas, kas piedāvā darbu arī nepilngadīgajiem. Lai jaunieši neiekristu lamatās, ir ļoti svarīgi viņiem izskaidrot, kāpēc noteikta šī vecuma robeža un kādi riski pastāv. Nepārprotami, ka tās firmas, kas vervē nepilngadīgus jauniešus darbam ārzemēs, lai arī ar cik labiem nodomiem aizsegtos, rīkojas pretlikumīgi.

Lai skolēnus un jauniešus pasargātu no šīs visā pasaulē izplatītās problēmas – iekļūšanas cilvēku tirgotāju tīklos, svarīga loma ir profilakses darbam. Tāpat svarīgi, lai jauniešiem būtu pieejama kvalitatīva informācija par cilvēku tirdzniecību un piespiedu darba risku. Svarīgi, lai nepieciešamā informācija būtu jaunietim viegli pieejama. Lieliski, ka tiek apmācīti pedagogi, kas varēs veikt šo konsultējošo darbu skolās, jo ar skolotājiem jauniešiem ir vistiešākā saikne. Tas ir pilnīgi dabiski, ka cilvēki nemēdz asociēt ar sevi dažādas negatīvas lietas, sakot: "Tas taču ar mani nekad nenotiks! Es esmu gudrs un labs, un viss sliktais notiek tikai ar tiem, kas nedomā, ko dara!" Bet diemžēl pasargāts nav neviens, un tas mums vienmēr ir jāatceras.