Kurzemes Vārds

13:20 Pirmdiena, 24. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kantoris slēgts. Visi aizgājuši stādīt nākotnes birzis

Pēteris Jaunzems

Šonedēļ Meža dienu programmas laikā akciju sabiedrības "Latvijas finieris" Liepājas rajona Mežrūpniecība gleznā vietā – pakalnā pie Aizputes pagasta "Kancleriem", no kurienes labi pārredzams Durbes ezers, – pulcināja ļaudis uz vērienīgu bērzu stādīšanas talku. Tajā piedalījās ap pussimta cilvēku – pieaugušie un Aizputes pamatskolas audzēkņi. Dienas otrajā pusē talkotāju pulkam piebiedrojās arī Rajona padomes un vietējās pašvaldības vadītājs Aivars Šilis. Kopīgiem spēkiem talcinieki apstādīja vairāk nekā piecus hektārus lielu platību. Pirms tam bērzus šeit jau stādīja līgumstrādnieki. Viņi to turpina darīt arī tagad.

Visiem paraugu rādīja paši talkas organizatori, taču ne soli no viņiem neatpalika arī skolēni. Mežrūpniecības direktors Juris Otaņķis teica, ka uzņēmumam aizslēguši durvis un atstājuši uzrakstu, ka visi devušies stādīt bērzus. Laipni aicinājuši pievienoties arī Grobiņas pašvaldības darbiniekus un Liepājas Virsmežniecības ļaudis – žēl gan, ka viņi neesot atraduši tam laiku.

Šādu tradīciju – stādīt nākotnes birztalas – mūsu finiera ražotāji, kuru galvenā izejviela ir bērza kluči, iedibinājuši jau kopš 2000.gada. Bērzus stāda ne tikai Liepājas rajonā, bet arī Tukuma, Cēsu un Rēzeknes pusē. Bet, lai netrūktu stādāmo kociņu, kas valstī ir deficīts, Siguldas rajonā pie Murjāņiem izveidota to audzētava.

Direktors pastāstīja, ka šopavasar Aizputes pagastā Liepājas Mežrūpniecība paredzējusi ar bērziem apmežot 50 hektāru lielu teritoriju, bet kopējā apstādītā platība tur jau sasniedzot ap pusotra simta hektāru. Neesot grūti aprēķināt, cik kociņu šonedēļ iestādīja talcinieki, jo vienā hektārā vietu var ierādīt 1800 bērziņiem.

Arī akciju sabiedrības galvenais stādu audzētājs Jānis Aļļis šoreiz bija atbraucis uz Lejaskurzemi. Kopīgi ar mežizstrādes meistaru Viktoru Petruku viņi apstaigāja bērzu birztalām ierādītās platības un raudzījās, lai mazie viengadīgie kociņi tiktu iestādīti pietiekami dziļi un to saknītes vēlāk, karstumam uznākot, neizkalstu. "Kurzemes Vārdam" Jānis Aļļis teica, ka agrāk bērzu stādīšanai paredzēto augsni sagatavoja, velēnu safrēzējot, taču tagad speciālisti secinājuši, ka labākus rezultātus var sasniegt, ja kociņus stāda ar traktoru izartās vagās. Tad tie neieaugs zālē, spēs straujāk attīstīties, arī mitruma nepietrūks.

Stādaudzētājs pastāstīja, ka sēklas, no kurām iegūti stādi, ievāktas no pašām labākajām Latvijas bērzu audzēm. Akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži", kas ar šīm lietām nodarbojas, vispirms izraudzījusies 500 audzes, no kurām pēc tam atlasīts pussimts pašu perspektīvāko. Tas nozīmē, ka iestādītajiem kociņiem ir dūšīgi vecāki un tie sparīgi stiepsies garumā. Taču izmantot tos finiera kluču ieguvei varēšot tikai mūsu mazbērni, jo šopavasar iestādītās ir mūsu nākotnes birzis.