Kurzemes Vārds

08:39 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Teātris un kino
*Liepājas teātrī šodien pulksten 19 – Anšlava Eglīša komēdija "Par purna tiesu". Sestdien pulksten 14 viesosies Dailes teātris ar Māras Zālītes traģikomēdiju "Zemes nodoklis".
*Liepājas Leļļu teātris rīt pulksten 12 sezonu beigs ar izrādi "Nikniķa stiķi".
*Kinoteātrī "Balle" var noskatīties asa sižeta filmu "Cīņa ar ēnu", komēdiju "Vēsā mierā", ģimenes filmu "Strīpainais", kā arī piedzīvojumu filmu "xXx 2. Nākamais līmenis".

Mūzika
*Šovakar Latvijas 1.rokkafejnīcā uzstāsies grupa "Trafaret's", bet mūzikas klubā "Pablo" saimniekos dīdžeji Rudais un Randevu. Rītvakar klubā spēlēs grupas ''Gain Fast'', ''Morning After'' un ''Greenfield'', bet rokkafejnīcā – "Stendera ielas zēni".
*Klubā "Fontaine Palace" šovakar – pasākums "NeRoks", rītvakar sarīkojumā "Flashlight" uzstāsies jaunās grupas un dīdžejs Axel Roads, bet svētdienas vakarā klubā – džeza un blūza vakars.

Izstādes
*Liepājas muzejā apskatāma mākslinieka Visvalža Garokalna akvareļu izstāde, turpat arī muzeja 80 gadu jubilejai veltīta izstāde "Kas nebūtu, ja būtu...".
*Muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" – Mārtiņa Cukura karikatūru un Gentosa Petraiša koktēlniecības darbu izstāde "Šodien stādām rutkus". Iespējams arī aplūkot izstādi no muzeja "Kurzemes cietoksnis" un vecmeistara Jāņa Lādīša fotovēstures ekspozīciju "Dagerotipijai – 167".
*Karostas laicīgās mākslas galerijā "K.Māksla?" skatītāju vērtējumam nodota izstāde "Eiropas vērošana".
*Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas zālē aplūkojama fotomākslinieces Irinas Tīres izstāde "Dzejnieku portreti un dubultportreti".
*Mākslas galerijā "Māja" var apskatīt Liepājas Bērnu mākslas skolas 30 gadu jubilejai veltītu izstādi "Raibi zaļais saldējums", turpat šodien pulksten 17 atklās smilšu, sniega, ledus un uguns skulptūru fotoizstādi "Sezonas skulptūras".
*Šodien pulksten 17 galerijā "Klints" – Liepājas un rajona mākslinieku darbu 4.konkursizstādes "Pie jūras dzīve mana" noslēgums, laureātu apbalvošana.
*Galerijā "Rožu laukums" – Miķeļa Golta gleznu izstāde "Sibīrija".
*Liepājas Latviešu biedrības nama izstāžu galerijā – ekslibristu sekcijas organizētā izstāde "Ekslibris".
*Būvuzņēmuma "Nams" galerijā atklāta Valda Mackara gleznu izstāde "Iedzintarojums"

Gribu zināt…
E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas Kordiriģēšanas nodaļas pasniedzēju, sieviešu kora "Aija" diriģenti GUNTU VITI darbībā vakar varēja redzēt latviešu kora mūzikas koncertā Latviešu biedrības namā.
Cik ilgi bez pārtraukuma ir vajadzējis diriģēt?
– Apmēram stundu.
Labākās zāles pret nogurumu?
– Stipra kafija un brīdis svaigā gaisā.
No kā visvairāk ir bail?
– Vienmēr jau gribas dzīvot… Nepatīk rāpuļi, piemēram, čūskas.
Kāda ir pirmā doma, no rīta pamostoties?
– Sieviete jau vispirms parasti domā, kā viņa izskatās. Pēc tam par to, kā jūtas un ko pa dienu darīs.
Bez kā dzīvē varētu iztikt?
– Gribētu jau teikt, ka bez naudas, diemžēl bez tās nevar. Pašlaik varu iztikt bez datora.
Kas visvairāk sniedz laimi?
– Labi padarīts darbs, tas ir svarīgi katram māksliniekam. Protams, arī ģimene.

Iesakām…
Kara šausmas ienākušas pilsētā

Apskatot Liepājas muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" izvietoto no muzeja "Kurzemes cietoksnis" atvesto izstādi "Otrā pasaules kara liecības", ikvienam būs par ko padomāt. Īpaši skumīgi paliek, veroties uz lietām, kas atrastas pie latviešu leģionāriem pirms viņu pārapbedīšanas Lestenes karavīru kapos, piemēram, miršanas zīmes, kuras ievieto slēgtos traukos blakus cīnītājam. Turpat apskatāmas arī fotogrāfijas, starp kurām ir arī kāda kāzu bilde, tajā pāris laimīgi smaida, vēl nezinādams, ka drīz uz mūžu tiks izšķirts. Trāpot liktenīgajai lodei, daudziem leģionāriem kabatā palika vēstules no mīļajiem, kas ļāva vismaz morāli pārciest kara šausmas. Tagad dažas no vēstulēm var apskatīt arī liepājnieki. Turpat ir arī leģionāra V.Dānija apliecība par apbalvošanu ar Zenītartilērijas nozīmi, arī tā bez saimnieka mētājās kaujas laukā. Ir arī citas lietas, kuras ilgus gadus cītīgi vācis Ilgvars Brucis.
Pie sienām kā vēstures liecības ir izvietoti padomju un vācu kareivju katliņu vāki, ķiveres, telpā atrodas arī laika zoba skartās vācu lielgabala lādiņa čaulas, padomju artilērijas lādiņa aizmugures daļa, aviācijas lielgabala lādiņš, kā arī vairāki šaujamieroči, kurus ieraugot varam tikai minēt, cik dzīvību tie izdzēsuši.
Daudzi latvieši karadarbību skatījuši savām acīm, taču tiem, kas par nežēlīgām un sīvām kaujām ir tikai dzirdējuši, labākam priekšstatam noderēs izstādē izvietotās fotogrāfijas. Vairākas attēlo, piemēram, Ziemassvētku kauju, kādā citā bildē redzams, kā 1.pulka 2.rotas sakarnieks dodas labot telefona vadus, kādā citā fotogrāfijā iemūžināta 1945.gada janvāra ainava Lestenes apkārtnē. Līdzās fotogrāfijām savu vietu atradušas arī lapiņas ar uzsaukumu dodies cīņā.

Skatītāju vērtējums…
Dzidra: – Šādas izstādes ir ļoti vajadzīgas, īpaši tiem, kas nenāk no Kurzemes un maz zina par Otro pasaules karu. Es esmu no Jelgavas, un man šķiet interesanti, kas kara laikā notika šajā pusē un kādi cilvēki iesaistījās kaujās. Mani radi dzīvoja Džūkstē. Braucot uz turieni pēc kara, redzējām, cik tur briesmīgi viss izskatījās – kokiem galotnes bija lādiņu norautas, mājas bija sagrautas, visur valdīja liela postaža.

Irma: – Izstāde ir ļoti jauka, īpaši interesanta tā varētu būt jauniešiem. Viņiem ir jāzina, kas notika, kad Latvijā ienāca krievi, vācieši, kam bija jāpakļaujas. Mēs, vecāka gadagājuma cilvēki, no Otrā pasaules kara vēl kaut ko atceramies. Es nāku no Medzes puses, kur kara laikā iznāca piedzīvot, kā tur meta bumbas. Par Liepāju atmiņā nekas īpaši nav palicis.

Mirdza: – Es esmu satikusi arī Ziemassvētku kaujas dalībnieku Andreju Freimani, kura saņemto apliecību un apbalvojumu par varonību var apskatīt šajā izstādē, tāpēc tā man šķiet īpaši interesanta. Es piedzīvoju Kurzemes trešo lielkauju, kas attēlota fotogrāfijās. Tajās redzamas arī vietas Kurzemē, piemēram, Lestene, kurai ar ģimeni bēgļu gaitās cauri braucām. Atceros, kā bumbošanas laikā mēs gulējām ar sniegu pilnā grāvī.