Kurzemes Vārds

04:08 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Viens gads Eiropas Savienībā

Rīt apritēs gads, kopš Latvijā karogu mastos uzvijās zilais karogs ar zvaigžņu apli, vēstot, ka esam sasnieguši kopš neatkarības atgūšanas izvirzīto galveno mērķi - kļuvuši par Eiropas Savienības valsti. Šī notikuma atceres gadskārtā ne bungas rībēs, ne fanfaras skanēs, tikai kāds varbūt atmiņā pārcilās jaunajā statusā aizvadīto gadu. Un mēģinās atbildēt uz jautājumu, vai šis gads izkliedējis neziņas miglu, kas savulaik ietina mūsu nākotni Eiropas Savienībā.

Jā, toreiz skanēja cēli vārdi - par Latvijas atgriešanos Eiropas ģimenē, par jauna laikmeta sākšanos mūsu valsts vēsturē. Taču vēl biežāk bija solīšana un biedēšana. Un pēc tām vieni cerēja, ka Eiropas Savienībā mums visus labumus pienesīs klāt uz paplātes, bet citi bažījās, ka bez Briseles atļaujas nedrīkstēsim pat nošķaudīties un ka Latvija zaudēs savu suverenitāti.

Vai pagājušā gada 1.maijā atmodāmies citā valstī? Laikam jau ne. Un nav manāms, ka tāda būtu radusies arī aizvadītā gada laikā. Tāpat bezpajumtnieki rakņājas pa atkritumu tvertnēm un pensionāri knapinās ar pensiju, un tāpat joprojām tikai un vienīgi zem savas valsts karoga mūsu futbolisti spēlēja Eiropas čempionātā un hokejisti šodien sāk spēlēt pasaules čempionātā.

Bet vai tad no negatīvām izpausmēm reāli varēja gaidīt kaut ko nepopulārāku par cenu celšanos, bet no pozitīvām izpausmēm kaut ko labāku par iespējām izmantot Eiropas Savienības fondus? Vai tad ar visu pārējo nebijām iepazinušies jau ceļā uz Eiropas Savienību, jo citādi mūs taču šajā Savienībā nebūtu uzņēmuši? Ar darba iespējām citās valstīs un birokrātiju, mēģinot apstiprināt kādu projektu. Ar sakārtotāku likumdošanu un konkurentu celtajiem aizsprostiem, mums cenšoties iekļūt Eiropas tirgū.

Galu galā, vai tad jau toreiz nezinājām, ka galvenais, ko mums piedāvās Eiropas Savienība un ko varēsim iegūt no tās, būs iespējas? Bet, kā šīs iespējas izmantot, - tas jau ir atkarīgs no mums pašiem.

Andžils Remess